Meer winst voor Shell verwacht door hoge energieprijzen
LONDEN (ANP) - Olie- en gasconcern Shell heeft in het eerste kwartaal naar verwachting opnieuw geprofiteerd van de hoge energieprijzen, waardoor de winst flink is gestegen. Het bedrijf dat op papier nu volledig Brits is en daardoor het predicaat koninklijke kwijtraakte, komt donderdagochtend met resultaten over de eerste drie maanden van het jaar naar buiten.
De olieprijzen zijn fors gestegen door de aantrekkende vraag vanwege het economisch herstel van de coronacrisis. Door de onrust als gevolg van de oorlog in Oekraïne en de westerse sancties tegen Rusland zijn de olieprijzen verder opgelopen tot de hoogste niveaus in jaren.
Shell is naast een producent ook een belangrijke handelaar in olie en gas. Het concern liet eerder al weten met de handel in olieproducten "aanzienlijk hogere" resultaten te hebben geboekt in het eerste kwartaal ten opzichte van het laatste kwartaal van 2021. Ook de handel in vloeibaar gemaakt aardgas (lng) zal naar verwachting meer winst hebben opgeleverd.
Grote concurrenten van Shell als BP, TotalEnergies, ExxonMobil en Chevron maakten eerder al sterke winstcijfers over het eerste kwartaal bekend, dankzij de hogere energieprijzen. De Russische inval in Oekraïne zorgt echter ook voor tegenslagen. Zo besloten de meeste grote westerse olieproducenten Rusland te verlaten en moeten ze miljarden afschrijven op hun Russische bezittingen.
Shell heeft aangegeven tot 5 miljard dollar (zo'n 4,8 miljard euro) te moeten afschrijven op zijn activiteiten in Rusland. Concurrent BP boekte maar liefst omgerekend bijna 28 miljard euro af op zijn Russische activiteiten. Of de bedrijven eventueel nog kopers vinden voor hun onderdelen in Rusland is nog onduidelijk. Het risico bestaat dat die onderdelen tegen korting naar Russische of Chinese kopers gaan.
Meer uit Financieel
AMSTELVEEN (ANP) - KLM gaat langer niet vliegen naar Riyad en Dammam in Saudi-Arabië vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de Nederlandse luchtvaartmaatschappij zal nu tot en met zaterdag niet naar die bestemmingen worden gevlogen.
51 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran zorgt voor de grootste verstoring van het aanbod van olie in de geschiedenis van de wereldwijde oliemarkt. Dat zegt het Internationaal Energieagentschap (IEA) donderdag in het maandelijkse olierapport. Het rapport volgt op de aankondiging van de leden van het agentschap om een record van 400 miljoen vaten vrij te geven uit de noodreserves in een poging de oliemarkt te kalmeren.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse reders evacueren de bemanning op schepen in het Midden-Oosten voorlopig niet. Dat laat een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) weten. Schepen in de Perzische Golf zijn sinds het uitbreken van de Iranoorlog doelwit van aanvallen. Donderdag kwam een opvarende om het leven bij een aanval op twee tankers voor de kust van Irak.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - India is in gesprek met Iran om de veilige doorgang te verzekeren van minstens twintig tankers die in de Straat van Hormuz liggen, melden ingewijden. Donderdagochtend viel Iran twee olietankers aan in Iraakse wateren en woensdagochtend werd ook een Thais schip geraakt dat in de straat lag. Door de smalle waterweg stroomt normaal gesproken een vijfde van de wereldwijde olie, maar is sinds de Iranoorlog in principe gesloten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oorlog in Iran en de onrust die dit wereldwijd veroorzaakt, zorgt ervoor dat meer mensen kiezen voor een vakantiebestemming in Europa. Ook worden er meer pakketreizen geboekt, zegt reisorganisatie Sunweb. Ook TUI ziet veranderingen in het zoek- en boekgedrag.
1 uur geledenWIJCHEN (ANP) - Trailerfabrikant Nooteboom gaat samen met de Duitse wapenfabrikant Rheinmetall zware militaire trailers bouwen. Het familiebedrijf uit Wijchen stapt met Rheinmetall in een snelgroeiende markt.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht lager geopend. Beleggers bleven voorzichtig door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten en de verstoringen van de olietransporten uit de regio. De aangekondigde recordvrijgave van olie uit noodreserves door leden van het Internationaal Energieagentschap (IEA) is er vooralsnog niet in geslaagd de oliemarkt te kalmeren.
2 uur geleden