Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer WIA-uitkeringen dit jaar, onder meer door langdurige covid

Meer WIA-uitkeringen dit jaar, onder meer door langdurige covid

AMSTERDAM (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV verwacht dit jaar meer WIA-uitkeringen dan eerder. Het beroep op arbeidsongeschiktheidsuitkeringen neemt sterk toe, onder meer door langdurige covid en psychische aandoeningen bij mensen jonger dan 60 jaar, meldt de instantie.

Het UWV gaat in zijn Januarinota 2025 uit van 6 procent meer WIA-uitkeringen dan eerder werd gedacht. Niet alleen vragen meer mensen een WIA-uitkering aan, ook worden naar verwachting meer uitkeringen toegekend. De uitgaven voor WIA-uitkeringen vallen daardoor dit jaar naar verwachting 344 miljoen euro hoger uit. De totale WIA-uitgaven komen volgens de prognose uit op 11,7 miljard euro, 12 procent meer dan een jaar eerder.

De financiële effecten van het corrigeren van mogelijk verkeerd vastgestelde WIA-uitkeringen zijn nog niet meegenomen in deze nota. Vorig jaar werd bekend dat 25.000 tot 50.000 mensen met zo'n uitkering zijn getroffen door fouten van het UWV.

Uitkeringsuitgaven

"Momenteel is UWV bezig met de voorbereidingen om de fouten op een zorgvuldige manier te kunnen corrigeren", zegt bestuursvoorzitter Maarten Camps. De precieze omvang is volgens hem nog onvoldoende duidelijk. In maart komt het UWV naar verwachting met een eerste schatting van de "corrigeeractie".

In totaal stijgen de uitgaven aan uitkeringen bij UWV dit jaar met ruim 8 procent, meldt de uitkeringsinstantie. Vorig jaar was sprake van een vergelijkbare stijging. De totale uitkeringsuitgaven kwamen in 2024 uit op 26,8 miljard euro en dit jaar loopt dat naar verwachting op tot 29,1 miljard euro. Gemiddeld vallen de uitkeringen door indexatie hoger uit. Ook de stijging van de AOW-leeftijd naar 67 jaar, waardoor mensen langer een uitkering hebben, is volgens het UWV van invloed.

Werkloosheidsuitkeringen

Het aantal werkloosheidsuitkeringen (WW) loopt dit jaar naar verwachting verder op, maar is historisch gezien wel op een laag niveau. "Door een gunstige arbeidsmarkt komen ontslagen werknemers vaak snel weer aan een nieuwe baan", redeneert het UWV. De totale lasten voor de WW komen dit jaar uit op 3,9 miljard euro, een stijging van 13 procent ten opzichte van een jaar eerder.

De lasten voor Ziektewet-uitkeringen komen naar verwachting uit op 2,6 miljard euro, van 2,4 miljard euro in 2024.

Meer uit Financieel

Grote pakketvervoerder FedEx rekent op meer winst ondanks oorlog

MEMPHIS (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse pakketvervoerder FedEx heeft zijn winstverwachting voor het hele jaar verhoogd. De optimistischere vooruitzichten geven aan dat het koeriersbedrijf verwacht de toenemende economische onrust door de Iranoorlog en stijgende energieprijzen te kunnen weerstaan.

1 uur geleden
Koersverliezen Wall Street nemen iets af na onrustige handelsdag

NEW YORK (ANP/RTR) - De koersverliezen op Wall Street zijn donderdag in de loop van de dag iets afgenomen, nadat Israël had aangekondigd de Verenigde Staten te willen helpen bij het openen van de Straat van Hormuz. Dit bood enige hoop aan beleggers die hunkeren naar tekenen dat de Iranoorlog niet eindeloos blijft voortduren.

1 uur geleden
KLM kondigt vacaturestop aan om fors gestegen brandstofprijzen

AMSTELVEEN (ANP) - KLM neemt voorlopig geen nieuwe medewerkers meer aan vanwege de fors gestegen brandstofprijzen door de Iranoorlog. Naast het instellen van zo'n externe vacaturestop heeft de luchtvaartmaatschappij besloten om dienstreizen tot een minimum te beperken en tijdelijk geen consultants meer in te huren om geld te besparen.

2 uur geleden
ONL: onacceptabel dat kabinet niet ingrijpt om hoge energieprijs

DEN HAAG (ANP) - ONL voor Ondernemers vindt het "onacceptabel" dat de Nederlandse overheid nog niet ingrijpt om energie en brandstof betaalbaar te houden voor bedrijven. Volgens de ondernemersbelangenorganisatie schuift het kabinet-Jetten mogelijke steunmaatregelen ten onrechte maanden voor zich uit.

3 uur geleden
Maritieme organisatie VN wil veilige corridor door Straat Hormuz

LONDEN (ANP/AFP) - De Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de Verenigde Naties heeft opgeroepen om een "veilige maritieme corridor" in te stellen waarlangs schepen de Straat van Hormuz zouden kunnen verlaten. Die zeestraat is nagenoeg volledig geblokkeerd door Iran, waardoor zo'n 3200 schepen met ongeveer 20.000 zeevarenden vastzitten in de Perzische Golf.

4 uur geleden
VS overwegen bepaalde sancties op Iraanse olie op te heffen

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse regering overweegt om de sancties op Iraanse olie die al wordt verscheept, op te heffen, nu de energieprijzen stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent donderdag gezegd. De stap, die gericht is op olie die Iran al heeft verlaten, zou kunnen helpen om de stijging van de energiekosten voor Amerikanen wat te beperken.

4 uur geleden
Zorgen over escalatie Iranoorlog zetten beurzen flink lager

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn donderdag met stevige verliezen gesloten door zorgen van beleggers dat de oorlog in het Midden-Oosten escaleert. Door aanvallen van Iran is grote schade ontstaan aan gasinstallaties in Qatar, waardoor de olie- en gasprijzen almaar verder oplopen. Ook verwerkte de markt een nieuw rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB).

5 uur geleden