
Meer WIA-uitkeringen dit jaar, onder meer door langdurige covid
AMSTERDAM (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV verwacht dit jaar meer WIA-uitkeringen dan eerder. Het beroep op arbeidsongeschiktheidsuitkeringen neemt sterk toe, onder meer door langdurige covid en psychische aandoeningen bij mensen jonger dan 60 jaar, meldt de instantie.
Het UWV gaat in zijn Januarinota 2025 uit van 6 procent meer WIA-uitkeringen dan eerder werd gedacht. Niet alleen vragen meer mensen een WIA-uitkering aan, ook worden naar verwachting meer uitkeringen toegekend. De uitgaven voor WIA-uitkeringen vallen daardoor dit jaar naar verwachting 344 miljoen euro hoger uit. De totale WIA-uitgaven komen volgens de prognose uit op 11,7 miljard euro, 12 procent meer dan een jaar eerder.
De financiële effecten van het corrigeren van mogelijk verkeerd vastgestelde WIA-uitkeringen zijn nog niet meegenomen in deze nota. Vorig jaar werd bekend dat 25.000 tot 50.000 mensen met zo'n uitkering zijn getroffen door fouten van het UWV.
Uitkeringsuitgaven
"Momenteel is UWV bezig met de voorbereidingen om de fouten op een zorgvuldige manier te kunnen corrigeren", zegt bestuursvoorzitter Maarten Camps. De precieze omvang is volgens hem nog onvoldoende duidelijk. In maart komt het UWV naar verwachting met een eerste schatting van de "corrigeeractie".
In totaal stijgen de uitgaven aan uitkeringen bij UWV dit jaar met ruim 8 procent, meldt de uitkeringsinstantie. Vorig jaar was sprake van een vergelijkbare stijging. De totale uitkeringsuitgaven kwamen in 2024 uit op 26,8 miljard euro en dit jaar loopt dat naar verwachting op tot 29,1 miljard euro. Gemiddeld vallen de uitkeringen door indexatie hoger uit. Ook de stijging van de AOW-leeftijd naar 67 jaar, waardoor mensen langer een uitkering hebben, is volgens het UWV van invloed.
Werkloosheidsuitkeringen
Het aantal werkloosheidsuitkeringen (WW) loopt dit jaar naar verwachting verder op, maar is historisch gezien wel op een laag niveau. "Door een gunstige arbeidsmarkt komen ontslagen werknemers vaak snel weer aan een nieuwe baan", redeneert het UWV. De totale lasten voor de WW komen dit jaar uit op 3,9 miljard euro, een stijging van 13 procent ten opzichte van een jaar eerder.
De lasten voor Ziektewet-uitkeringen komen naar verwachting uit op 2,6 miljard euro, van 2,4 miljard euro in 2024.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index liet dinsdag weinig beweging zien, na de kleine winstbeurt een dag eerder. Beleggers deden het rustig aan in afwachting van meer duidelijkheid rond de Amerikaanse importheffingen. President Donald Trump kondigde maandag importheffingen aan voor verschillende landen, waaronder Japan, Zuid-Korea en Zuid-Afrika, die ingaan op 1 augustus. Het tarief voor de Europese Unie is nog niet bekend. Trump legde de EU begin april een tarief op van 20 procent. Die heffing werd voor negentig dagen, tot 9 juli, verlaagd naar een basistarief van 10 procent.
25 minuten geledenZEIST (ANP) - Verzekeringsconcern Achmea gaat zijn pensioenuitvoeringsdiensten afbouwen, nadat zijn pensioenfondsklanten zijn overgegaan naar het nieuwe pensioenstelsel. Daardoor verdwijnen straks zo'n 250 banen. Dit wordt waarschijnlijk grotendeels via natuurlijk verloop opgevangen, maar gedwongen ontslagen worden niet uitgesloten.
29 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - China waarschuwt de Amerikaanse regering om de handelsspanningen tussen de twee landen niet opnieuw aan te wakkeren door volgende maand de tarieven op Chinese goederen te herstellen. Ook dreigt Beijing met vergeldingsmaatregelen tegen landen die handelsovereenkomsten met de Verenigde Staten sluiten die China schaden.
1 uur geledenHONGKONG (ANP) - De webwinkel voor goedkope fastfashion Shein heeft een aanvraag ingediend voor een beursgang in Hongkong. Dat melden bronnen aan zakenkrant Financial Times. Het van oorsprong Chinese bedrijf heeft ook plannen voor een beursgang in Londen, maar Chinese toezichthouders hebben hiervoor nog geen goedkeuring gegeven.
1 uur geledenDUBAI (ANP/BLOOMBERG) - De verkoop van luxe, peperdure woningen in Dubai is fors gestegen, ondanks de recente onrust in de regio door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran en de handelsoorlog van president Donald Trump. Volgens vastgoedadviseur Knight Frank steeg de verkoop van woningen boven de 10 miljoen dollar naar 2,6 miljard dollar tussen april en juni. Dit betekent een toename van 37 procent ten opzichte van het eerste kwartaal en een stijging van 63 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in mei meer goederen en diensten aangeschaft dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale consumptie van huishoudens lag in de vijfde maand van het jaar 1,1 procent hoger dan in mei 2024. In april gaven consumenten 0,3 procent meer uit.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in juni gemiddeld 3,1 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie koelde daarmee licht af ten opzichte van de 3,3 procent in mei.
2 uur geleden