Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer WIA-uitkeringen dit jaar, onder meer door langdurige covid

Meer WIA-uitkeringen dit jaar, onder meer door langdurige covid

AMSTERDAM (ANP) - Uitkeringsinstantie UWV verwacht dit jaar meer WIA-uitkeringen dan eerder. Het beroep op arbeidsongeschiktheidsuitkeringen neemt sterk toe, onder meer door langdurige covid en psychische aandoeningen bij mensen jonger dan 60 jaar, meldt de instantie.

Het UWV gaat in zijn Januarinota 2025 uit van 6 procent meer WIA-uitkeringen dan eerder werd gedacht. Niet alleen vragen meer mensen een WIA-uitkering aan, ook worden naar verwachting meer uitkeringen toegekend. De uitgaven voor WIA-uitkeringen vallen daardoor dit jaar naar verwachting 344 miljoen euro hoger uit. De totale WIA-uitgaven komen volgens de prognose uit op 11,7 miljard euro, 12 procent meer dan een jaar eerder.

De financiële effecten van het corrigeren van mogelijk verkeerd vastgestelde WIA-uitkeringen zijn nog niet meegenomen in deze nota. Vorig jaar werd bekend dat 25.000 tot 50.000 mensen met zo'n uitkering zijn getroffen door fouten van het UWV.

Uitkeringsuitgaven

"Momenteel is UWV bezig met de voorbereidingen om de fouten op een zorgvuldige manier te kunnen corrigeren", zegt bestuursvoorzitter Maarten Camps. De precieze omvang is volgens hem nog onvoldoende duidelijk. In maart komt het UWV naar verwachting met een eerste schatting van de "corrigeeractie".

In totaal stijgen de uitgaven aan uitkeringen bij UWV dit jaar met ruim 8 procent, meldt de uitkeringsinstantie. Vorig jaar was sprake van een vergelijkbare stijging. De totale uitkeringsuitgaven kwamen in 2024 uit op 26,8 miljard euro en dit jaar loopt dat naar verwachting op tot 29,1 miljard euro. Gemiddeld vallen de uitkeringen door indexatie hoger uit. Ook de stijging van de AOW-leeftijd naar 67 jaar, waardoor mensen langer een uitkering hebben, is volgens het UWV van invloed.

Werkloosheidsuitkeringen

Het aantal werkloosheidsuitkeringen (WW) loopt dit jaar naar verwachting verder op, maar is historisch gezien wel op een laag niveau. "Door een gunstige arbeidsmarkt komen ontslagen werknemers vaak snel weer aan een nieuwe baan", redeneert het UWV. De totale lasten voor de WW komen dit jaar uit op 3,9 miljard euro, een stijging van 13 procent ten opzichte van een jaar eerder.

De lasten voor Ziektewet-uitkeringen komen naar verwachting uit op 2,6 miljard euro, van 2,4 miljard euro in 2024.

Meer uit Financieel

OpenAI schort groot Brits datacenterproject op

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI schort ambitieuze plannen voor uitbreiding van zijn datacenters in het Verenigd Koninkrijk op, maakte het bedrijf bekend. Het Britse Stargate-project dreigt volgens het bedrijf achter ChatGPT te duur te worden door hoge energiekosten en regelgeving. Voor de regering van premier Keir Starmer is het een tegenvaller, want in zijn plannen voor economische groei spelen AI en datacenters een belangrijke rol.

18 minuten geleden
Gasunie tekent overeenkomst voor waterstofverbinding met België

GRONINGEN (ANP) - Gasunie-dochter Hynetwork en het Belgische Fluxys hydrogen gaan een waterstofverbinding tussen Nederland en België aanleggen. Daarover hebben ze een overeenkomst ondertekend. Volgens een verklaring moet de verbinding rond 2030 klaar zijn.

46 minuten geleden
Lufthansa schrapt honderden vluchten om Duitse staking vrijdag

FRANKFURT (ANP/DPA) - Luchtvaartmaatschappij Lufthansa schrapt vrijdag enkele honderden vluchten vanwege de staking van cabinepersoneel in Duitsland. Op de luchthaven van Frankfurt is 75 procent van de bijna 350 geplande vluchten geannuleerd. Daarnaast zijn tientallen vluchten uit het vliegschema van andere grote luchthavens zoals Hamburg en Berlijn gehaald.

1 uur geleden
Vakbond FNV opent meldpunt voor gediscrimineerde zwangere vrouwen

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV opent een meldpunt voor zwangere vrouwen die discriminatie ervaren. Met het meldpunt wil de vakbond meer ervaringen bundelen om zo druk op werkgevers en politiek op te voeren om er iets aan te doen.

1 uur geleden
IMF verwacht tot 50 miljard dollar aan steunverzoeken door oorlog

WASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verwacht door de oorlog in het Midden-Oosten op korte termijn voor 20 miljard tot 50 miljard dollar aan verzoeken om financiële steun te krijgen. Topvrouw Kristalina Georgieva heeft dit donderdag gezegd. Ze benadrukte dat de 191 aangesloten landen op het kredietfonds kunnen rekenen als ze hulp nodig hebben.

1 uur geleden
Beurzen in New York openen dag na opluchtingsrally licht lager

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine verliezen aan een nieuwe handelssessie begonnen. Daags na een opluchtingsrally dankzij de aankondiging van een staakt-het-vuren door Iran, de Verenigde Staten en Israël nemen de twijfels over het bestand toe.

1 uur geleden
Brussel wil soepelere regels methaanuitstoot voor energie-import

BRUSSEL (ANP) - Brussel is van plan de regels rondom methaanuitstoot bij de import van fossiele brandstoffen te versoepelen. Dat meldt de Financial Times (FT) op basis van uitspraken van een hoge ambtenaar rondom energiebeleid van de Europese Commissie.

1 uur geleden