
Meer werknemers ziek in 2022, stijging psychische klachten
SON (ANP) - Vorig jaar hebben zich meer mensen ziek gemeld dan een jaar eerder. Het gemiddelde verzuimpercentage steeg naar 4,8 procent. In 2021 was dat nog 4,4 procent. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare, die samen 1 miljoen werknemers onder hun hoede hebben.
Volgens hen komt de toename onder meer door de terugkeer van griep na de periode dat corona dominant was. Zowel in maart als in december was er een griepgolf. Ook is er een stijging te zien van het verzuim door psychische klachten. Die houden relatief lang aan. Een werknemer met een burn-out is gemiddeld 279 dagen uit de roulatie, aldus de twee arbodiensten.
Door de griep liep het ziekteverzuim in december op naar 5,1 procent, tegen 4,8 procent een maand eerder. Het werkelijke verzuim ligt waarschijnlijk nog hoger, omdat een deel van de griepgolf samenviel met de kerstvakantie. In vakantietijd melden mensen zich lang niet altijd ziek, ook geven werkgevers ziekmeldingen dan niet altijd door aan de arbodiensten. De piek van het aantal ziekmeldingen lag in week 51, de week voor de kerstvakantie. Toen was in bijna 40 procent van de gevallen griep de oorzaak.
Bedrijfsarts
Jurriaan Penders, bedrijfsarts en medisch directeur van HumanCapitalCare, ziet dat het ziekteverzuim vrijwel elk jaar een klein beetje toeneemt, waardoor het telkens een nieuw record te noemen is. Vaker zijn psychische klachten de oorzaak, zegt hij. "Een drukke baan is niet erg als je die leuk vindt. Het blijft alleen wel belangrijk dat je op zoek blijft naar positieve energie."
De coronapandemie bracht wat dat betreft gedeeltelijk een oplossing voor sommige werkenden. "Corona gaf ruimte aan gezinnen die eerder hun werk met een druk bestaan moesten combineren", zegt Penders. "Het thuiswerken was voor deze groep mensen een belangrijke positieve factor." Hierdoor zag de bedrijfsarts tijdens de pandemie juist wat minder ziekteverzuim. "Het heeft me wel verrast dat we na corona allemaal weer in de auto zijn gestapt op weg naar kantoor."
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Hero roept een partij blikjes fruitsap appel terug omdat er cafeïne in kan zitten, meldt de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) zaterdag. Het gaat om blikjes appelsap die ten minste houdbaar zijn tot 28-04-2026. Volgens Hero is er geen acuut gezondheidsrisico, "maar uit voorzorg roepen we deze batch terug".
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet kan voorlopig door met het zorgbeleid. De Tweede Kamer heeft woensdag besloten geen enkel groot onderwerp dat met de zorgsector te maken heeft, op pauze te zetten in de aanloop naar verkiezingen en een nieuw kabinet. Alleen een wijziging van de Wet maatschappelijke ondersteuning waardoor gemeenten meer mogelijkheden krijgen een eigen bijdrage van cliënten te vragen, wordt controversieel verklaard. De hele Kamer moet daar volgende week nog officieel over stemmen.
3 dagen geledenALMELO (ANP) - Onderzoekers van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) hebben in geen enkel onderzocht snoepje van het merk Haribo cannabis aangetroffen. De politie meldt dat in een update over het onderzoek naar het snoepgoed. Dat ging van start na meldingen over kinderen die onwel waren geworden.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een aantal dure medicijnen tegen borst- en eierstokkanker wordt vanaf woensdag niet langer vergoed uit het basispakket van de zorgverzekering. Dat concludeert het Zorginstituut na een herbeoordeling van zogenoemde PARP-remmers. Nieuwe onderzoeksresultaten tonen aan dat deze medicijnen niet voor alle patiënten leiden tot een langer leven.
4 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Rokers kopen veel meer tabaksproducten in het buitenland sinds de accijnsverhoging op tabak in 2024. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) vermoedt dat ongeveer 60 procent van de rookwaar van mensen uit het buitenland komt. Dit is een grotere verschuiving dan bij eerdere accijnsverhogingen het geval was.
4 dagen geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - Kraft Heinz heeft aangekondigd voor het einde van 2027 alle kunstmatige kleurstoffen uit zijn producten te halen. Daarmee komt het Amerikaanse voedingsbedrijf, bekend van Heinz-ketchup en Kool-Aid-limonade, tegemoet aan plannen van Robert F. Kennedy jr., de Amerikaanse minister van Volksgezondheid. Hij wil de synthetische kleurstoffen eind 2026 al uitbannen, maar volgens brancheorganisaties is daarover geen overeenkomst gesloten.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna de helft van de volwassen Nederlanders dronk vorig jaar geen of weinig alcohol, meldt het CBS op basis van de Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2024. Zo dronk 45 procent vorig jaar helemaal geen alcohol, of één glas per dag, wat binnen de richtlijn van de Gezondheidsraad valt. 22 procent nuttigde helemaal niets. In 2022 voldeed nog 42 procent aan de richtlijn.
4 dagen geleden