Meer vrouwelijke hoogleraren, maar groei gaat netwerk te traag
UTRECHT (ANP) - Het percentage vrouwelijke hoogleraren is afgelopen jaar weer iets toegenomen, maar het landelijke streefcijfer voor volgend jaar wordt waarschijnlijk niet gehaald. Het Landelijk Netwerk Vrouwelijke Hoogleraren (LNVH) meldt dat in een jaarlijkse monitor. Het netwerk becijfert daarin dat inmiddels 28,7 procent van de hoogleraren aan Nederlandse universiteiten vrouw is. Dat is 1,1 procentpunt meer dan een jaar eerder.
Acht universiteiten liggen achter op hun doelen. Ook het streven van de sector om in 2025 minimaal 31,2 procent vrouwelijke hoogleraren te hebben "zal in dit tempo niet worden gehaald". Vier universiteiten hebben hun eigen streefcijfers voor 2025 al wel behaald: de Erasmus Universiteit Rotterdam, Tilburg University, de Open Universiteit en de Universiteit van Amsterdam.
LNVH maakt zich ook zorgen over de impact van de politieke besluitvorming over het hoger onderwijs. "Donkere wolken pakken zich samen boven de sector en voorgenomen bezuinigingen van 1 miljard euro op hoger onderwijs en onderzoek dreigen daadwerkelijk te worden omgezet naar uitvoering", klinkt het. Het netwerk vreest dat vrouwelijke wetenschappers harder geraakt zullen worden door de bezuinigingen, omdat zij bijvoorbeeld vaker een tijdelijk contract hebben. Diversiteit, inclusie en gendergelijkheid komen ook steeds "verder onder druk te staan", stelt het netwerk.
Uit de monitor blijkt verder dat in de besturen van universiteiten nu bijna evenveel vrouwen als mannen zitten. Na een stijging van bijna 5 procentpunt in een jaar tijd, ligt dit percentage nu op 48,4 procent.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Winkelketen HEMA waarschuwt consumenten voor het ontbreken van de vermelding van sesamzaad en pinda's op de verpakking van roomboter kaasstengels. HEMA raadt mensen die allergisch zijn voor een of beide ingrediënten aan om de kaasstengels niet te eten.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Wilbert Lek vertrekt als directeur van de marathon van Rotterdam. Hij meldt op 12 december zijn functie bij organisator Golazo Events Nederland neer te leggen.
1 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - Burgemeester van Terneuzen Erik van Merrienboer stapt op, omdat hij zich niet kan vinden in de besluitvorming over een asielzoekerscentrum (azc) in de Zeeuwse gemeente. De wethouders in de plaats willen op aandringen van de gemeenteraad geen vergunning meer afgeven voor de zogeheten Regionale Opvanglocatie. Zowel de raad als het college hadden de plannen voor de komst van het azc vorig jaar nog goedgekeurd.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het havenbedrijf North Sea Port, verantwoordelijk voor de havens van Terneuzen, Vlissingen en Gent, heeft de beveiliging van de drie locaties aangescherpt. Dit na een dronezwerm van 12 tot 20 drones die vorige week bij de haven van Terneuzen werd gezien.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Twee locaties van De Pizzabakkers in Amsterdam die nog dicht waren mogen weer open. Dat bevestigt een woordvoerder van burgemeester Femke Halsema na berichtgeving van Het Parool en AT5. Het gaat om panden van de pizzaketen op de Plantage Kerklaan en de Overtoom.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De verdachte die vrijdag werd aangehouden omdat hij een valse bommelding deed in een trein, moet komende vrijdag voor de rechter verschijnen in een snelrechtzitting. Het gaat om een 44-jarige man uit Amersfoort, meldt een woordvoerder van het Openbaar Ministerie Midden-Nederland.
4 uur geledenHAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland verwacht volgend jaar opnieuw veel meer geld te moeten uitgeven om schade te vergoeden die vooral ganzen en houtduiven aanrichten aan landbouwgewassen. Gedeputeerde Esther Rommel (financiën) denkt er in 2026 70 miljoen euro voor nodig te hebben, 25 miljoen meer dan eerder verwacht. Dit jaar wordt vooralsnog rekening gehouden met ruim 42 miljoen euro, terwijl het in 2024 ging om 29 miljoen.
4 uur geleden