Meer vrouwelijke bestuurders en commissarissen bij beursbedrijven
UTRECHT (ANP) - Het aandeel vrouwelijke commissarissen en bestuurders bij beursgenoteerde bedrijven is dit jaar opnieuw gestegen. Dat volgt uit de Female Board Index 2025, die de Tilburgse hoogleraar Mijntje Lückerath voor de negentiende keer heeft opgesteld. In het rapport onderzoekt Lückerath jaarlijks de man-vrouwverhoudingen bij de ruim tachtig Nederlandse beursgenoteerde ondernemingen.
Het gemiddelde percentage vrouwelijke commissarissen is toegenomen naar 44 procent, van 40 procent een jaar eerder. Daarmee ligt het aandeel vrouwen in rvc's ruim boven het geldende quotum. Sinds 1 januari 2022 geldt een wettelijk quotum voor raden van commissarissen van Nederlandse beursbedrijven. Die houdt in dat deze voor minimaal een derde uit vrouwen en voor minimaal een derde uit mannen moeten bestaan.
Tegelijkertijd zijn er meer bedrijven dan vorig jaar die niet voldoen aan het quotum; bij twaalf bedrijven is nog steeds niet minimaal een derde in de rvc vrouw. Dat kwam onder meer doordat vrouwelijke commissarissen zijn vertrokken voor wie nog geen vervanger is aangewezen. Bij 21 bedrijven is de rvc gelijk verdeeld over mannen en vrouwen.
Negen van de 34 nieuwe bestuurders waren dit jaar vrouw (27 procent), dat percentage is lager dan vorig jaar. Het totale percentage vrouwelijke bestuurders nam iets toe, van 16 naar 17 procent. ABN AMRO heeft twee vrouwelijke bestuurders benoemd, merkt Lückerath op, waaronder de topvrouw.
"Mooi om te zien dat het percentage vrouwelijke commissarissen verder stijgt" en dus ruim boven de gewenste 33 procent ligt, reageert het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) op het rapport. "Dit quotum lijkt daarmee voor veel beursgenoteerde bedrijven een ondergrens te zijn." Tegelijkertijd is er nog voldoende werk te doen, merkt het ministerie op, verwijzend naar het aandeel nieuwe vrouwelijke bestuurders dat dit jaar achterbleef bij vorig jaar.
"Keer op keer blijkt: organisaties met een divers samengesteld leiderschapsteam, inclusief vrouwen aan de top, presteren aantoonbaar beter", stelt het ministerie. "En bedrijven kunnen het zich niet veroorloven, zeker ook met de krapte op de arbeidsmarkt, om zich slechts op de helft van de talenten te richten."
Noot voor de redactie, niet voor publicatie:
Ga voor een interactieve graphic naar https://platform.localfocus.nl/t/?71d9392. Deze is te gebruiken voor klanten van de graphicsdienst van het ANP.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - Het tanken van diesel is opnieuw duurder geworden. De prijs van een liter diesel is donderdag met bijna 4 cent gestegen. Daarmee is de prijs nagenoeg gelijk aan het record uit april van dit jaar.
6 minuten geledenLONDEN (ANP) - Nederland en andere landen in Noordwest-Europa krijgen dit jaar mogelijk te maken met een van de kleinste aardappeloogsten ooit en een verlies van honderden miljoenen voor telers door de droogte deze zomer. Onderzoeksorganisatie Energy and Climate Intelligence Unit (ECIU) schat donderdag na een analyse dat het gezamenlijke productieverlies in Nederland, Duitsland, België en Frankrijk kan oplopen tot 622 miljoen euro. In Nederland kan dit volgens ECIU uitkomen op een bedrag tot 42 miljoen euro.
18 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een kleine winst begonnen. Beleggers verwerkten het besluit van de Amerikaanse Federal Reserve om de rente in de grootste economie ter wereld voor het eerst in ruim drie jaar te verhogen. Uit de toelichting van het rentebesluit bleek daarnaast dat de meeste Fed-bestuurders verwachten dat de rente dit jaar nog een keer wordt verhoogd om de inflatie te bestrijden.
34 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Uitzendorganisaties in Nederland kampen met structurele personeelstekorten en strengere regelgeving, terwijl technologische ontwikkelingen hun resultaten onder druk zetten. Daarnaast worden uitzendkrachten door de nieuwe uitzend-cao duurder en minder flexibel, staat in een donderdag verschenen rapport van ING.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitse bedrijven die projecten voor groene energie ontwikkelen staan aan de vooravond van een grote saneringsronde, na jaren van snelle groei. Verslechterende economische vooruitzichten brengen een groeiend aantal bedrijven in financiële problemen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse koning Charles heeft enkele van de belangrijkste figuren uit de wereld van kunstmatige intelligentie (AI) uitgenodigd om de verzekering te vragen dat zij hun uitvindingen onder controle kunnen houden. De Britse vorst organiseert de bijeenkomst om te bespreken hoe de technologie "kan worden ingezet ten gunste van de samenleving en de natuurlijke wereld".
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft China gevraagd de export van hybride auto's vrijwillig te beperken. Ingewijden zeggen tegen zakenkrant Financial Times dat Brussel wil dat Beijing toezegt de verkoop van hybride voertuigen te beperken tot ongeveer 15 procent van de Europese markt. Het verzoek zou onderdeel uitmaken van een deal die een handelsoorlog moet voorkomen.
1 uur geleden