Meer vraag naar donorbloed, maar geen tekort in Nederland
UTRECHT (ANP) - Nu ziekenhuizen weer steeds meer patiënten behandelen voor andere zaken dan het coronavirus, hebben ze ook meer donorbloed nodig voor transfusies. Bloedbank Sanquin merkt dat de vraag oploopt. Dat is een "extra uitdaging", zegt een woordvoerster van Sanquin, maar de bloedbank kan ziekenhuizen vooralsnog goed voorzien van het bloed dat ze nodig hebben.
"De vraag was een tijd heel laag, omdat behandelingen waren uitgesteld", vertelt de woordvoerster. "Nu zien we het oplopen. Ziekenhuizen hebben niet alleen bloed nodig voor operaties, maar bijvoorbeeld ook om aan kankerpatiënten te geven, die het krijgen om aan te sterken." Precieze cijfers heeft Sanquin niet voorhanden.
In België dreigen door de stijgende vraag naar bloed tekorten te ontstaan. Het Vlaamse Rode Kruis meldt dat de bloedvoorraad "zwaar onder druk" staat nu de ziekenhuizen weer volop reguliere zorg verlenen. De vraag ligt nu 10 procent hoger dan voor de corona-uitbraak. De ziekenhuizen zijn er bezig met een inhaalslag. Het Vlaamse Rode Kruis roept inwoners op om bloed te doneren.
Geen sprake
In Nederland is van tekorten geen sprake. Wel heeft Sanquin op veel plaatsen de openingstijden van afnamelocaties verruimd. Veel locaties zijn nu ook open op zaterdag en bijvoorbeeld donderdag op Hemelvaartsdag. Zo compenseert de bloedbank voor afgenomen capaciteit. Die ligt lager dan normaal door de afstandsregels die ook Sanquin in acht moet nemen. "Tussen twee bedden met donoren moet een leeg bed staan", legt de woordvoerster uit.
De medewerkers zijn ook druk bezig met het afnemen van bloedplasma van genezen coronapatiënten. Dat wordt toegediend aan patiënten, in de hoop dat ze sneller herstellen doordat het gedoneerde bloed antilichamen tegen het virus bevat. Voor het inzamelen van plasma, dat langer duurt dan gewoon bloed doneren, worden extra sessies gehouden. Enkele duizenden mensen hebben zich hier al voor aangemeld.
Meer uit Binnenland
ZEIST (ANP) - Een half miljoen overvliegende trekvogels zijn volgens Vogelbescherming Nederland zaterdag in Nederland geteld. Dit gebeurde tijdens de jaarlijkse Euro Birdwatch, die dit jaar voor de 31e keer werd georganiseerd door Vogelbescherming Nederland. In Nederland telden vogelaars op meer dan 126 verschillende plekken en telden zij 208 soorten vogels. Het is het grootste evenement voor het tellen van trekvogels.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een 32-jarige man aangehouden die wordt verdacht van betrokkenheid bij een dodelijke schietpartij op de Amstelveenseweg in Amsterdam Oud-Zuid. Bij de schietpartij in de nacht van vrijdag op zaterdag kwam een 34-jarige man uit Amsterdam om het leven.
6 uur geledenGELEEN (ANP) - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een minderjarige jongen uit de gemeente Sittard-Geleen aangehouden voor zware mishandeling. De jongen wordt verdacht van het gooien van zwaar vuurwerk afgelopen zondag op de Markt in Sittard.
15 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het Familiediner stopt na een kwart eeuw op de Nederlandse televisie. Dat hebben de EO en presentator Bert van Leeuwen bekendgemaakt. "Ik heb goed en slecht nieuws. Het slechte nieuws is: Het Familiediner stopt. Echt waar", zegt Van Leeuwen op sociale media. "Maar het goede nieuws is: we maken nog één serie, dus grijp je kans, voordat het te laat is."
17 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Bij een ongeval tussen een auto en een fietser op het Oostmolenerf in Rotterdam is in de nacht van vrijdag op zaterdag een 40-jarige Rotterdammer overleden. Dat meldt de Rotterdamse politie.
23 uur geledenUTRECHT (ANP) - Truly Naked is de grote winnaar geworden bij de uitreiking van de Gouden Kalveren, de belangrijkste filmprijzen van Nederland. De film verzilverde maar liefst zes van de zeven nominaties, waaronder die van beste film, beste regie en beste scenario, werd vrijdag duidelijk tijdens de slotavond van het Nederlands Film Festival in de Stadsschouwburg in Utrecht.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen hebben in de afgelopen week iets meer dan 1600 kilo vuurwerk ingeleverd. Dat kon bij speciale inzamelpunten van de overheid. Volgens cijfers van het ministerie van Justitie en Veiligheid kwam 528 kilo binnen in Zwolle, 342,1 kilo in Amsterdam, 254 kilo in Haarlem en 179,5 kilo in Leiden.
1 dag geleden