Meer vraag naar donorbloed, maar geen tekort in Nederland
UTRECHT (ANP) - Nu ziekenhuizen weer steeds meer patiënten behandelen voor andere zaken dan het coronavirus, hebben ze ook meer donorbloed nodig voor transfusies. Bloedbank Sanquin merkt dat de vraag oploopt. Dat is een "extra uitdaging", zegt een woordvoerster van Sanquin, maar de bloedbank kan ziekenhuizen vooralsnog goed voorzien van het bloed dat ze nodig hebben.
"De vraag was een tijd heel laag, omdat behandelingen waren uitgesteld", vertelt de woordvoerster. "Nu zien we het oplopen. Ziekenhuizen hebben niet alleen bloed nodig voor operaties, maar bijvoorbeeld ook om aan kankerpatiënten te geven, die het krijgen om aan te sterken." Precieze cijfers heeft Sanquin niet voorhanden.
In België dreigen door de stijgende vraag naar bloed tekorten te ontstaan. Het Vlaamse Rode Kruis meldt dat de bloedvoorraad "zwaar onder druk" staat nu de ziekenhuizen weer volop reguliere zorg verlenen. De vraag ligt nu 10 procent hoger dan voor de corona-uitbraak. De ziekenhuizen zijn er bezig met een inhaalslag. Het Vlaamse Rode Kruis roept inwoners op om bloed te doneren.
Geen sprake
In Nederland is van tekorten geen sprake. Wel heeft Sanquin op veel plaatsen de openingstijden van afnamelocaties verruimd. Veel locaties zijn nu ook open op zaterdag en bijvoorbeeld donderdag op Hemelvaartsdag. Zo compenseert de bloedbank voor afgenomen capaciteit. Die ligt lager dan normaal door de afstandsregels die ook Sanquin in acht moet nemen. "Tussen twee bedden met donoren moet een leeg bed staan", legt de woordvoerster uit.
De medewerkers zijn ook druk bezig met het afnemen van bloedplasma van genezen coronapatiënten. Dat wordt toegediend aan patiënten, in de hoop dat ze sneller herstellen doordat het gedoneerde bloed antilichamen tegen het virus bevat. Voor het inzamelen van plasma, dat langer duurt dan gewoon bloed doneren, worden extra sessies gehouden. Enkele duizenden mensen hebben zich hier al voor aangemeld.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.
34 minuten geledenOIRSCHOT (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is omsingeld en breidt zich naar verwachting niet meer uit. Dat meldt de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De brandweer zal zeker tot middernacht bezig zijn met blussen. Het gebied is nog afgezet.
40 minuten geledenROOSENDAAL (ANP) - De medische toestand van Mark Buijs, de burgemeester van Roosendaal, is licht verbeterd maar er is nog veel onduidelijk. Dat schrijft de gemeente op haar website. Naar verwachting gaat zijn herstel een lange tijd duren.
47 minuten geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich niet meer verder uit, zegt de veiligheidsregio. Volgens een woordvoerder beslaat de brand nu een gebied van naar schatting 700.000 vierkante meter, oftewel 70 hectare. Het lukt de brandweer om de brand binnen die zone te houden via zogeheten 'stoplijnen'.
2 uur geledenWINTELRE (ANP) - In de afgelopen dagen waren er al meerdere kleine brandjes op de Oirschotse Hei ten westen van Eindhoven. Die waren snel uit. Op de momenten dat die vuren uitbraken, waren militairen niet aan het oefenen op het terrein. Dat zegt de Koninklijke Marechaussee.
2 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich steeds verder uit, meldt de veiligheidsregio. Het vuur springt op meerdere plekken over via boomtoppen.
4 uur geledenWINTELRE (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide ten westen van Eindhoven is nog niet onder controle. Het vuur breidt zich nog uit, laat een woordvoerder van de brandweer weten. De brand heeft een geschatte omvang van ongeveer 500 bij 500 meter.
4 uur geleden