Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer volwassenen met ADHD zijn medicatie gaan gebruiken

Meer volwassenen met ADHD zijn medicatie gaan gebruiken

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse volwassenen met ADHD zijn vorig jaar vaker medicatie gaan gebruiken. Volgens cijfers van de Stichting Farmaceutische Kengetallen (SFK) is het aantal gebruikers van 18 jaar en ouder met 13 procent toegenomen ten opzichte van een jaar eerder, van 154.000 tot 174.000 mensen.

Onder kinderen en jongeren is een minieme stijging te zien. Dat komt vooral doordat één specifiek middel, lisdexamfetamine, meer gebruikers kreeg. Het gebruik van de meest voorgeschreven middelen, methylfenidaat en dexamfetamine, bleef stabiel onder de minderjarigen.

Jongeren gebruiken gemiddeld een stuk vaker ADHD-medicijnen dan volwassenen. Voor de oorzaak van de toename onder volwassenen geeft SFK geen verklaring. De organisatie richt zich uitsluitend op de cijfers.

Lisdexamfetamine is nu nog het minst gebruikte middel, maar het gebruik ervan stijgt procentueel het sterkst. Onder volwassenen nam het aantal gebruikers met ruim een derde toe tot 15.000, onder kinderen met 23 procent tot 8700. De kosten zijn ook behoorlijk toegenomen, met bijna 15 procent. Dat die stijging groter is dan de stijging van het aantal gebruikers, komt doordat de lisdexamfetamine die steeds vaker wordt gebruikt ongeveer vier keer zo duur is als methylfenidaat.

Meer uit Gezond

Waarschuwing voor cafeïne in Hero appelsap

DEN HAAG (ANP) - Hero roept een partij blikjes fruitsap appel terug omdat er cafeïne in kan zitten, meldt de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) zaterdag. Het gaat om blikjes appelsap die ten minste houdbaar zijn tot 28-04-2026. Volgens Hero is er geen acuut gezondheidsrisico, "maar uit voorzorg roepen we deze batch terug".

23 uur geleden
Kabinet kan door met zorgbeleid, wel uitstel debat over jeugdzorg

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet kan voorlopig door met het zorgbeleid. De Tweede Kamer heeft woensdag besloten geen enkel groot onderwerp dat met de zorgsector te maken heeft, op pauze te zetten in de aanloop naar verkiezingen en een nieuw kabinet. Alleen een wijziging van de Wet maatschappelijke ondersteuning waardoor gemeenten meer mogelijkheden krijgen een eigen bijdrage van cliënten te vragen, wordt controversieel verklaard. De hele Kamer moet daar volgende week nog officieel over stemmen.

3 dagen geleden
NFI-onderzoekers vinden geen cannabis in snoep van Haribo

ALMELO (ANP) - Onderzoekers van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) hebben in geen enkel onderzocht snoepje van het merk Haribo cannabis aangetroffen. De politie meldt dat in een update over het onderzoek naar het snoepgoed. Dat ging van start na meldingen over kinderen die onwel waren geworden.

4 dagen geleden
Aantal dure kankermedicijnen wordt nog maar deels vergoed

DEN HAAG (ANP) - Een aantal dure medicijnen tegen borst- en eierstokkanker wordt vanaf woensdag niet langer vergoed uit het basispakket van de zorgverzekering. Dat concludeert het Zorginstituut na een herbeoordeling van zogenoemde PARP-remmers. Nieuwe onderzoeksresultaten tonen aan dat deze medicijnen niet voor alle patiënten leiden tot een langer leven.

4 dagen geleden
Rokers kopen meer tabak in het buitenland door accijnsverhoging

BILTHOVEN (ANP) - Rokers kopen veel meer tabaksproducten in het buitenland sinds de accijnsverhoging op tabak in 2024. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) vermoedt dat ongeveer 60 procent van de rookwaar van mensen uit het buitenland komt. Dit is een grotere verschuiving dan bij eerdere accijnsverhogingen het geval was.

5 dagen geleden
Kraft Heinz gaat in VS kunstmatige kleurstoffen uit voeding halen

CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - Kraft Heinz heeft aangekondigd voor het einde van 2027 alle kunstmatige kleurstoffen uit zijn producten te halen. Daarmee komt het Amerikaanse voedingsbedrijf, bekend van Heinz-ketchup en Kool-Aid-limonade, tegemoet aan plannen van Robert F. Kennedy jr., de Amerikaanse minister van Volksgezondheid. Hij wil de synthetische kleurstoffen eind 2026 al uitbannen, maar volgens brancheorganisaties is daarover geen overeenkomst gesloten.

5 dagen geleden
Bijna helft volwassenen dronk vorig jaar weinig of geen alcohol

DEN HAAG (ANP) - Bijna de helft van de volwassen Nederlanders dronk vorig jaar geen of weinig alcohol, meldt het CBS op basis van de Gezondheidsmonitor Volwassenen en Ouderen 2024. Zo dronk 45 procent vorig jaar helemaal geen alcohol, of één glas per dag, wat binnen de richtlijn van de Gezondheidsraad valt. 22 procent nuttigde helemaal niets. In 2022 voldeed nog 42 procent aan de richtlijn.

5 dagen geleden