Meer toezicht op dierenparken en stadsboerderijen om vuurwerk
DEN HAAG (ANP) - Dieren op stadsboerderijen en in dierentuinen worden tijdens oud en nieuw extra in de gaten gehouden. Maar de overlast van vuurwerk is niet dermate ernstig dat er drastische maatregelen nodig zijn. Dat blijkt uit een rondgang van het ANP langs verschillende stadsboerderijen en dierenparken.
Rond de stadsboerderijen in Den Haag, Utrecht en Rotterdam gelden vuurwerkverboden. Wel houden de medewerkers de dieren in aanloop naar oudejaarsdag goed in de gaten om te zien wat ze nodig hebben als er toch vuurwerk klinkt.
De meeste dieren staan 's nachts al binnen in de winterperiode, op oudjaarsdag geldt dat ook voor schapen in Den Haag. Maar daar doe je schapen volgens een woordvoerder geen plezier mee vanwege hun dikke vachten. In Rotterdam gaan alle dieren al vanaf een aantal dagen voor oud en nieuw 's avonds naar binnen. Tijdens oudejaarsnacht worden de dieren met camera's in de gaten gehouden en op 1 januari is er op elke locatie een medewerker, terwijl de boerderijen zelf gesloten zijn.
Radio
Bij de meeste dierentuinen valt de overlast van vuurwerk mee omdat de parken in een natuurgebied of een vuurwerkvrije zone liggen. Wel gaan sommige dieren in vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn tijdens oud en nieuw naar binnen. Ook blijven in overdekte verblijven de lichten aan zodat de dieren minder last hebben van siervuurwerk. In Eindhoven Zoo gaan dieren die last hebben van de knallers naar het nachtverblijf.
In Wildlands Emmen staat tijdens de jaarwisseling constant de radio aan in de savannestal, zodat het niet ineens van stil naar lawaai gaat als het vuurwerk losbarst. Ook raken de dieren door een evenement in de kerstvakantie met muziek en gekleurde lampjes alvast gewend aan het rumoer van oud en nieuw. In Aquazoo Leeuwarden zijn de dieren ook al wat gewend door overvliegende straaljagers van de nabijgelegen luchtmachtbasis, maar ze worden alsnog extra in de gaten gehouden tijdens oudjaarsavond.
Meer uit Binnenland
BERGEN OP ZOOM (ANP) - Een jong kind is omgekomen door een ongeluk in Bergen op Zoom. Een auto heeft het slachtoffer aangereden op de Noordsingel. Dit gebeurde donderdag rond 00.15 uur, meldt de politie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er is ongekend veel geweld tegen politie en hulpverleners tijdens de jaarwisseling, meldt voorzitter van de Nederlandse Politiebond Nine Kooiman op X. Zelf draait ze een dienst mee in Amsterdam, waar ze al drie keer bekogeld zou zijn.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In de toren van de Vondelkerk in Amsterdam is tijdens de nieuwjaarsnacht brand uitgebroken. Dat ziet een verslaggever. De kerk staat bij het Vondelpark in de hoofdstad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is "extreem druk" bij het alarmnummer 112, meldt NL-Alert kort na de jaarwisseling. Mensen moeten het nummer alleen bellen bij levensbedreigende situaties.
3 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - De hoofdprijs van de Oudejaarstrekking van de Staatsloterij is gevallen op twee halve Oudejaarsloten die zijn verkocht in Amstelveen en Nuenen. De winnaars krijgen elk 15 miljoen euro belastingvrij.
3 uur geledenHILLEGOM (ANP) - In het Zuid-Hollandse Hillegom woedt brand bij een vuurwerkverkooppunt. Dat meldt de Veiligheidsregio Hollands Midden. De brand is uitslaand, wat betekent dat de vlammen buiten te zien zijn.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - 2026 is officieel begonnen in Nederland. Op veel plekken wordt het nieuwe jaar ingeluid met vuurwerk.
3 uur geleden