Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer studenten willen leraar worden, maatschappijvakken populair

Meer studenten willen leraar worden, maatschappijvakken populair

LEIDEN (ANP) - Fors meer studenten hebben zich het afgelopen studiejaar ingeschreven voor een lerarenopleiding. Dat meldt de Keuzegids bij de nieuwe publicatie van de Keuzegids hbo. Met name lerarenopleidingen van maatschappijvakken zoals geschiedenis, aardrijkskunde en economie zijn populairder geworden.

De gids komt elk jaar uit, de huidige cijfers gaan over studiejaar 2021, dat tot september 2022 liep. Volgens de samenstellers is de stijging van het aantal studenten dat in deze vakken docent wil worden bijzonder, omdat er in 2020 nog sprake was van krimp.

Zo schreven het afgelopen studiejaar 2215 studenten zich in voor een maatschappelijke lerarenopleiding, tegenover 1121 studenten het jaar ervoor. Ook de bètavakken waren populairder, met 1466 inschrijvingen tegenover 822 in 2020. Bij de talen schreven vorig jaar 2255 studenten zich in, tegenover 1507 het jaar ervoor. Daarnaast willen enkele honderden meer studenten sportleraar worden.

Ontwikkelingen

De Keuzegids is een onafhankelijke consumentengids voor opleidingen in het mbo, hbo en de universiteit. Kansen op de arbeidsmarkt, verschillen tussen hbo-instellingen en de tevredenheid van studenten zijn vaste onderdelen. De gids doet geen onderzoek naar waarom studenten een opleiding kiezen, maar een zegsvrouw laat weten dat de stijging in sommige vakken te maken kan hebben met de maatschappijkritische generatie Z. Ook zegt ze dat ontwikkelingen in de maatschappij de laatste jaren veel in het nieuws zijn geweest.

In totaal steeg het aantal ingeschreven hbo-studenten afgelopen studiejaar met bijna een derde ten opzichte van 2020. De samenstellers van de gids vermoeden dat de stijging ligt aan maatregelen van de overheid tegen het lerarentekort. "Zo mogen studenten van deze opleidingen in zowel het eerste als het tweede jaar voor de helft van het collegegeld studeren en is er afgelopen zomer een akkoord bereikt over loonsverhoging voor docenten in zowel het primair als voortgezet onderwijs."

Tevredenheid

In de gids staat verder dat de ranking van de meeste hogere onderwijsinstellingen "stabiel" is gebleven. Bij grote hogescholen doen met name de bedrijfskundige opleidingen het goed. Van de middelgrote hogescholen zijn studenten het meest tevreden over hun opleiding tot leerkracht, verpleegkundige, communicatie-expert en sociaal werker. Van de particuliere hogescholen is Saxion Next een nieuwkomer, die als "uitmuntend" wordt beoordeeld.

De Keuzegids is ontstaan uit de Stichting Hoger Onderwijs Persbureau (HOP), opgericht in 1988 en waaruit ranglijsten voor onderwijsopleidingen zijn ontstaan.

Meer uit Binnenland

Oproep tot boycot 'Trump-WK' 100.000 keer ondertekend

DEN HAAG (ANP) - De petitie van journalist Teun van de Keuken om het Nederlands elftal weg te laten blijven van het WK komende zomer in de Verenigde Staten, Canada en Mexico heeft de grens van 100.000 ondertekeningen gepasseerd. De petitie kan sinds afgelopen zaterdag worden ondertekend. "Laat ons land en onze voetballers aan de goede kant van de geschiedenis staan. Hou onze jongens thuis", aldus Van de Keuken.

1 uur geleden
Miljoenen extra voor energiesteun aan kleumend Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet stelt dit jaar 23 miljoen euro extra beschikbaar voor energiesteun aan Oekraïne. Dat heeft staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD) bekendgemaakt tijdens een bezoek aan dat land.

5 uur geleden
Nico Garstman maakte Nieuwsfoto van het Jaar 2025

DEN HAAG (ANP) - Nico Garstman heeft met zijn foto van de rellen op het Haagse Malieveld in september de Nieuwsfoto van het Jaar 2025 gewonnen bij de jaarlijkse verkiezing van Stichting Nieuwsfoto. In de sportcategorie ging de prijs naar ANP-fotograaf Robin van Lonkhuijsen voor zijn foto van shorttrackster Xandra Velzeboer.

6 uur geleden
Politie beëindigt Haags protest tegen geweld in Noord-Syrië

DEN HAAG (ANP) - De betoging tegen het geweld tegen Koerden in Syrië in het centrum van Den Haag is voorbij. De politie liet de betogers weten dat het protest op last van de burgemeester niet verder mocht gaan achter Den Haag Centraal. De honderden overgebleven betogers gaven gehoor aan de oproep te vertrekken.

6 uur geleden
OM eist tbs tegen verdachte doodsteken 11-jarige Sohani

UTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag tbs met dwangverpleging geëist tegen de 30-jarige Hamzah L. voor het doodsteken van de 11-jarige Sohani op 1 februari vorig jaar in de Anemoonstraat in Nieuwegein. Volgens het OM is L. volledig ontoerekeningsvatbaar en moet de rechtbank hem ontslaan van rechtsvervolging.

8 uur geleden
Wilders vindt vertrek fractieleden 'emotioneel'

DEN HAAG (ANP) - Het afsplitsen van zeven PVV-fractieleden was een "emotioneel" moment voor PVV-leider Geert Wilders. "Het is een zwarte dag voor de PVV."

10 uur geleden
Gidi Markuszower leidt nieuwe fractie ex-PVV'ers

DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower wordt de partijleider van de nieuwe fractie van opgestapte PVV'ers. Hidde Heutink, de voormalig campagneleider van de PVV, wordt zijn vicevoorzitter.

10 uur geleden