Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer studenten willen leraar worden, maatschappijvakken populair

Meer studenten willen leraar worden, maatschappijvakken populair

LEIDEN (ANP) - Fors meer studenten hebben zich het afgelopen studiejaar ingeschreven voor een lerarenopleiding. Dat meldt de Keuzegids bij de nieuwe publicatie van de Keuzegids hbo. Met name lerarenopleidingen van maatschappijvakken zoals geschiedenis, aardrijkskunde en economie zijn populairder geworden.

De gids komt elk jaar uit, de huidige cijfers gaan over studiejaar 2021, dat tot september 2022 liep. Volgens de samenstellers is de stijging van het aantal studenten dat in deze vakken docent wil worden bijzonder, omdat er in 2020 nog sprake was van krimp.

Zo schreven het afgelopen studiejaar 2215 studenten zich in voor een maatschappelijke lerarenopleiding, tegenover 1121 studenten het jaar ervoor. Ook de bètavakken waren populairder, met 1466 inschrijvingen tegenover 822 in 2020. Bij de talen schreven vorig jaar 2255 studenten zich in, tegenover 1507 het jaar ervoor. Daarnaast willen enkele honderden meer studenten sportleraar worden.

Ontwikkelingen

De Keuzegids is een onafhankelijke consumentengids voor opleidingen in het mbo, hbo en de universiteit. Kansen op de arbeidsmarkt, verschillen tussen hbo-instellingen en de tevredenheid van studenten zijn vaste onderdelen. De gids doet geen onderzoek naar waarom studenten een opleiding kiezen, maar een zegsvrouw laat weten dat de stijging in sommige vakken te maken kan hebben met de maatschappijkritische generatie Z. Ook zegt ze dat ontwikkelingen in de maatschappij de laatste jaren veel in het nieuws zijn geweest.

In totaal steeg het aantal ingeschreven hbo-studenten afgelopen studiejaar met bijna een derde ten opzichte van 2020. De samenstellers van de gids vermoeden dat de stijging ligt aan maatregelen van de overheid tegen het lerarentekort. "Zo mogen studenten van deze opleidingen in zowel het eerste als het tweede jaar voor de helft van het collegegeld studeren en is er afgelopen zomer een akkoord bereikt over loonsverhoging voor docenten in zowel het primair als voortgezet onderwijs."

Tevredenheid

In de gids staat verder dat de ranking van de meeste hogere onderwijsinstellingen "stabiel" is gebleven. Bij grote hogescholen doen met name de bedrijfskundige opleidingen het goed. Van de middelgrote hogescholen zijn studenten het meest tevreden over hun opleiding tot leerkracht, verpleegkundige, communicatie-expert en sociaal werker. Van de particuliere hogescholen is Saxion Next een nieuwkomer, die als "uitmuntend" wordt beoordeeld.

De Keuzegids is ontstaan uit de Stichting Hoger Onderwijs Persbureau (HOP), opgericht in 1988 en waaruit ranglijsten voor onderwijsopleidingen zijn ontstaan.

Meer uit Binnenland

Natuurorganisaties waarschuwen voor achteruitgang zoetwaternatuur

ZEIST (ANP) - Het herstel van de Nederlandse zoetwaternatuur hapert. Milieubeleid wierp jarenlang zijn vruchten af, maar op meerdere terreinen is de stijgende lijn gestopt of gaat het zelfs weer de verkeerde kant op. "Het biodiversiteitsherstel in beken en rivieren is omgeslagen in achteruitgang", waarschuwen het Wereld Natuur Fonds (WWF-NL), SoortenNL en Sovon in een dinsdag verschenen editie van het Living Planet Report.

1 uur geleden
Mogelijke brandstichting bij opvang minderjarige asielzoekers

CADIER EN KEER (ANP) - Bij een opvanglocatie voor minderjarige asielzoekers in het Limburgse Cadier en Keer is maandagavond brand uitgebroken. De politie doet onderzoek naar mogelijke brandstichting en heeft een verdachte aangehouden.

1 uur geleden
Weer protest bij concert Ye in GelreDome

ARNHEM (ANP) - Bij de Gelredome in Arnhem wordt opnieuw geprotesteerd tegen de komst van Ye naar Nederland. De Amerikaanse rapper geeft maandagavond een concert in het stadion, zijn tweede in Nederland sinds 2013. Het protest is met een handvol demonstranten een stuk kleinschaliger dan dat van zaterdag. Toen waren er enkele tientallen betogers.

7 uur geleden
Staatscommissie: politiek te afzijdig tegenover discriminatie

DEN HAAG (ANP) - Overheid en politiek houden zich te afzijdig als het gaat om discriminatie en racisme. Dat zei Joyce Sylvester, voorzitter van de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme, maandag bij de presentatie van haar eindrapport. "Wie de macht heeft om grenzen te stellen, en zwijgt wanneer mensen worden gediscrimineerd om wie zij zijn, houdt de status quo in stand."

10 uur geleden
Staatscommissie: aanbevelingen tegen discriminatie niet opgevolgd

DEN HAAG (ANP) - Aanbevelingen om discriminatie en racisme tegen te gaan zijn onvoldoende opgevolgd door de overheid. Dat stelt de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme in haar eindrapport. Daarom is er volgens de commissie nog steeds sprake van wijdverbreide discriminatie bij de overheid. De commissie komt met tien aanbevelingen die "vragen om politieke moed, leiderschap, bestuurlijke en ambtelijke inzet en maatschappelijke betrokkenheid".

11 uur geleden
Asielzoekers te vol Ter Apel kunnen tot donderdag in Roden slapen

RODEN (ANP) - Er is nog steeds geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet in het overvolle aanmeldcentrum bij Ter Apel kunnen slapen. Tot en met donderdagochtend hoeven zij niet buiten op het gras bij het azc te slapen, maar kunnen ze terecht in een sporthal van Sportcentrum De Hullen in het Drentse Roden.

12 uur geleden
Massaclaim om datalek bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker

AMSTERDAM (ANP) - Een nieuwe groep wil dat vrouwen een schadevergoeding krijgen van het laboratorium Clinical Diagnostics. Hackers hadden daar vorig jaar ingebroken, waarna ze de medische gegevens buitmaakten van honderdduizenden vrouwen die hadden meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Daarom start het Women's Rights Collective een massaclaim, waarvoor vrouwen zich nu kunnen aanmelden.

13 uur geleden