Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer studenten willen leraar worden, maatschappijvakken populair

Meer studenten willen leraar worden, maatschappijvakken populair

LEIDEN (ANP) - Fors meer studenten hebben zich het afgelopen studiejaar ingeschreven voor een lerarenopleiding. Dat meldt de Keuzegids bij de nieuwe publicatie van de Keuzegids hbo. Met name lerarenopleidingen van maatschappijvakken zoals geschiedenis, aardrijkskunde en economie zijn populairder geworden.

De gids komt elk jaar uit, de huidige cijfers gaan over studiejaar 2021, dat tot september 2022 liep. Volgens de samenstellers is de stijging van het aantal studenten dat in deze vakken docent wil worden bijzonder, omdat er in 2020 nog sprake was van krimp.

Zo schreven het afgelopen studiejaar 2215 studenten zich in voor een maatschappelijke lerarenopleiding, tegenover 1121 studenten het jaar ervoor. Ook de bètavakken waren populairder, met 1466 inschrijvingen tegenover 822 in 2020. Bij de talen schreven vorig jaar 2255 studenten zich in, tegenover 1507 het jaar ervoor. Daarnaast willen enkele honderden meer studenten sportleraar worden.

Ontwikkelingen

De Keuzegids is een onafhankelijke consumentengids voor opleidingen in het mbo, hbo en de universiteit. Kansen op de arbeidsmarkt, verschillen tussen hbo-instellingen en de tevredenheid van studenten zijn vaste onderdelen. De gids doet geen onderzoek naar waarom studenten een opleiding kiezen, maar een zegsvrouw laat weten dat de stijging in sommige vakken te maken kan hebben met de maatschappijkritische generatie Z. Ook zegt ze dat ontwikkelingen in de maatschappij de laatste jaren veel in het nieuws zijn geweest.

In totaal steeg het aantal ingeschreven hbo-studenten afgelopen studiejaar met bijna een derde ten opzichte van 2020. De samenstellers van de gids vermoeden dat de stijging ligt aan maatregelen van de overheid tegen het lerarentekort. "Zo mogen studenten van deze opleidingen in zowel het eerste als het tweede jaar voor de helft van het collegegeld studeren en is er afgelopen zomer een akkoord bereikt over loonsverhoging voor docenten in zowel het primair als voortgezet onderwijs."

Tevredenheid

In de gids staat verder dat de ranking van de meeste hogere onderwijsinstellingen "stabiel" is gebleven. Bij grote hogescholen doen met name de bedrijfskundige opleidingen het goed. Van de middelgrote hogescholen zijn studenten het meest tevreden over hun opleiding tot leerkracht, verpleegkundige, communicatie-expert en sociaal werker. Van de particuliere hogescholen is Saxion Next een nieuwkomer, die als "uitmuntend" wordt beoordeeld.

De Keuzegids is ontstaan uit de Stichting Hoger Onderwijs Persbureau (HOP), opgericht in 1988 en waaruit ranglijsten voor onderwijsopleidingen zijn ontstaan.

Meer uit Binnenland

TikTok-gebruikers aangezet tot terreur voor IS, 15 arrestaties

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft dinsdag vijftien mensen opgepakt omdat ze op TikTok anderen zouden hebben aangespoord tot terreuraanslagen. Ze worden ervan verdacht propaganda voor terreurgroep Islamitische Staat te hebben verspreid. Volgens het Openbaar Ministerie hebben ze ook het martelaarschap verheerlijkt.

8 minuten geleden
Onderzoekers adviseren over aanpak discriminatie moslimjongeren

DEN HAAG (ANP) - Scholen en werkgevers zouden ruimtes moeten inrichten om te bidden en flexibel om moeten gaan met religieuze feestdagen. Dat zijn enkele aanbevelingen die het Kennisplatform Inclusief Samenleven (KIS) dinsdag doet voor het tegengaan van discriminatie van moslimjongeren. Het platform deed onderzoek naar de ervaringen van jonge Nederlandse moslims.

22 minuten geleden
Islamitische organisatie strijdt tegen polarisatie in ramadan

DEN HAAG (ANP) - Islamitische Stichting Nederland (ISN) komt in actie tegen polarisatie tijdens de aankomende ramadan. De organisatie, waarbij 148 moskeeën zijn aangesloten, doet dat onder meer met rondleidingen in moskeeën, iftarpakketten voor studenten en een 'Nationale Vredesmaaltijd'.

27 minuten geleden
Verdachte (25) doodschieten tieners op nieuwjaarsdag langer vast

AMSTERDAM (ANP) - De 25-jarige man uit Amsterdam die in januari werd opgepakt in het onderzoek naar het doodschieten van twee tieners op nieuwjaarsdag in Amsterdam Nieuw-West, blijft 90 dagen langer vastzitten. Daartoe is maandag besloten toen de verdachte voor de raadkamer verscheen, meldt een woordvoerder van het Openbaar Ministerie.

40 minuten geleden
Utrechtse serieverkrachter van gevangenis naar kliniek

DEN HAAG (ANP) - De Utrechtse serieverkrachter Gerard T. (62) kan nu daadwerkelijk terecht in een forensisch psychiatrische kliniek. Voor het Openbaar Ministerie (OM) was dat een belangrijke voorwaarde om hem voorwaardelijk vrij te laten, iets waar hij recht op had na het uitzitten van twee derde van zijn celstraf.

1 uur geleden
Paternotte opnieuw fractieleider D66, verwacht nu zwaardere klus

DEN HAAG (ANP) - Jan Paternotte is opnieuw gekozen tot fractievoorzitter van D66 in de Tweede Kamer. Verrassend was die keuze niet meer, hij vertelde eerder zelf al dat hij gevraagd was als opvolger van Rob Jetten, die premier wordt.

1 uur geleden
VVD-fractie kiest zoals verwacht Brekelmans als voorzitter

DEN HAAG (ANP) - De VVD-fractie in de Tweede Kamer heeft zoals verwacht Ruben Brekelmans gekozen als voorzitter. Dat heeft partijleider Dilan Yeşilgöz bekendgemaakt. De keuze voor Brekelmans was unaniem, zegt zij op X.

2 uur geleden