Meer soa-testen en soa's vorig jaar, met name onder jongeren
BILTHOVEN (ANP) - GGD'en hebben vorig jaar meer soa-testen afgenomen. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) zag in 2022 voor het eerst weer meer consulten dan in 2019, het jaar voor de coronapandemie. Daarbij werden ook meer soa's gevonden, met name onder jonge mensen.
Zeker het aantal gonorroe-gevallen steeg sterk: vorig jaar waren er 33 procent meer diagnoses dan in 2021. Bij vrouwen en bij heteroseksuele mannen was de grootste stijging te zien, respectievelijk een toename van 75 en 58 procent. In totaal zijn vorig jaar 10.600 gevallen van gonorroe vastgesteld, de overgrote meerderheid werd wel nog steeds gevonden bij mannen.
Het RIVM merkt op dat gonorroe in het laatste kwartaal van 2022 relatief vaker werd vastgesteld bij hoogopgeleiden, mensen onder de 25 jaar en mensen met een Nederlandse afkomst.
Te weinig voorlichting
Verder wordt chlamydia wel nog steeds vaker gevonden dan gonorroe. Bij 21,2 procent van de heteroseksuele mannen kwam in een test naar voren dat ze chlamydia hadden, hetzelfde gold voor 17,9 procent van de vrouwen. Voor de coronapandemie werd bij 18,4 procent van de mannen en 15,3 procent van de vrouwen in een test chlamydia gevonden. Wederom vindt het RIVM het opvallend dat deze stijging vooral te zien was bij mensen onder de 25 jaar. Gonorroe heeft een vindpercentage van 2,3 procent bij vrouwen en 2,4 bij hetero-mannen.
Soa Aids Nederland vindt de stijging in het aantal soa's geen verrassing. Volgens de stichting wordt het veroorzaakt doordat er in Nederland te weinig voorlichting is over soa's en het voorkomen hiervan. "Uit eigen onderzoek onder jongeren blijkt dat 4 op de 10 jongeren bij een onenightstand geen condoom gebruiken", benadrukt Soa Aids Nederland. Ook cijfers van het RIVM lieten eerder zien dat jongeren minder vaak een condoom gebruiken.
Campagnes
De stichting wil dat de Vrij Veilig campagnes terugkomen, die ruim tien jaar geleden zijn gestopt. "Hierin werden jonge mensen gewezen op het gebruik van een condoom", legt een woordvoerster uit. "Na jaren van afwezigheid van deze campagnes, merk je dat jonge mensen niet meer op de hoogte zijn van hoe ze zich kunnen beschermen."
Het RIVM noemt geen verklaringen voor de stijging in het aantal soa's.
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - Patiënten hebben veel moeite om te vinden waar ze de beste zorg kunnen krijgen. Informatie over de kwaliteit van behandelingen is nauwelijks beschikbaar. Er zijn wel landelijke doelstellingen, maar die worden niet gehaald. Zorginstituut Nederland en belangenorganisatie Patiëntenfederatie Nederland concluderen dat na een gezamenlijk onderzoek.
21 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Inwoners van het aardbevingsgebied in Groningen hebben aantoonbaar vaker last van angsten en depressieve klachten, stellen het UMCG en de Rijksuniversiteit Groningen. Onderzoekers hebben het verband tussen de aardbevingen door de gaswinning en de toename van mentale klachten naar eigen zeggen bewezen.
2 dagen geledenHAARLEM (ANP) - De Noord-Hollandse politiek heeft gezondheid een centrale plek gegeven in het provinciale beleid. Een meerderheid van Provinciale Staten (48-4) stemde in met het voorgestelde beleidskader, waarin staat dat een gezonde leefomgeving "volwaardig moet worden meegewogen" bij alle keuzes die de provincie maakt. Alleen PVV en Forum voor Democratie stemden tegen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Arbeidsinspectie legt boetes op van in totaal zo'n 700.000 euro aan een hogeschool in Noord-Brabant en twee zorginstellingen uit Flevoland en Drenthe. De organisaties zouden volgens de inspectie tientallen Indonesische verpleegkundigen onder valse voorwendselen naar Nederland hebben gehaald om hier te werken.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van de kraamzorg staat onder druk. Door stijgende personeelstekorten krijgen zwangeren en kraamvrouwen steeds minder uren dan ze nodig hebben. Dat brengt risico's met zich mee, vooral voor vrouwen in een kwetsbare situatie. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd op basis van onderzoek door het RIVM, Zorginstituut Nederland en toezicht van de inspectie zelf.
1 week geledenSON (ANP) - In 2025 was het verzuim door stressklachten bij vrouwen twee keer zo hoog als bij mannen. Dat blijkt uit cijfers van arbodienstverleners ArboNed en HumanCapitalCare.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Huisartsenvereniging LHV is kritisch over een nieuwe website voor abortuszorg, thuisabortus.nl. Via de site kunnen mensen die kort zwanger zijn, maar dat niet willen, een recept krijgen voor de abortuspil. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) benadrukt dat het online verstrekken van medicatie in principe toegestaan is. Wel onderzoekt de inspectie of de site zich aan de wet- en regelgeving houdt.
1 week geleden