Meer schepen met vloeibaar gemaakt aardgas op weg naar Europa
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de energiekrapte in Europa zetten meer schepen met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) koers naar Europa. Een aantal schepen dat op weg was naar Azië heeft zijn koers gewijzigd, ook omdat leveranciers willen profiteren van de huidige hoge prijzen op de Europese markt, waar gas op dit moment prijziger is dan in Azië.
Volgens onderzoekers van databureau Kpler, die de grondstoffenmarkt nauwlettend in de gaten houden, zijn zeker zeven schepen die op weg waren naar Noord-Azië van koers veranderd. Daarmee neemt het aantal schepen dat wordt omgeleid toe. De verwachting is dat meer schepen dit voorbeeld zouden kunnen volgen.
In China wordt alom rekening gehouden met milder weer aan het begin van de winter. Daarbij heeft Beijing de productie van zijn steenkolenmijnen opgevoerd om in de energiebehoefte van het land te voorzien, waardoor de vraag naar lng minder is geworden. Dat geeft Europa de kans het broodnodige aanbod binnen te hengelen.
In Europa liggen de gasvoorraden nog altijd op een laag niveau. Dit komt onder meer door minder gasleveringen van Rusland aan Europa. Ook het besluit van Frankrijk om een viertal kernreactoren uit te zetten voor extra onderhoud zorgt voor schaarste en stuwt de prijs.
Wat ook meespeelt is dat in Japan en China kernreactoren opgestart zullen worden, wat de vraag naar onder andere gas zal beperken. Extreem koud weer kan de situatie echter snel weer doen veranderen.
Meer uit Financieel
DOHA (ANP/AFP) - Buitenlandse luchtvaartmaatschappijen zijn weer welkom op de luchthaven van het Qatarese Doha. Dat is voor het eerst sinds de start van de Iranoorlog eind februari. De Qatarese luchtvaartautoriteit laat weten dat de activiteiten van buitenlandse maatschappijen "geleidelijk worden hervat".
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Woonbond, een belangenvereniging voor huurders, is kritisch op het voorstel van het kabinet om de Wet betaalbare huur te versoepelen. Met het voorstel worden "veel te hoge huren opnieuw mogelijk".
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse autoriteiten hebben maandag een uitnodiging gestuurd naar Elon Musk om hem vragen te stellen over zijn socialemediaplatform X. De autoriteiten in Frankrijk doen al langer onderzoek naar X waarbij in februari nog een inval werd gedaan bij het Parijse kantoor van het bedrijf.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland krijgt minder bezoekers uit Azië, zoals uit China, Japan en India, over de vloer door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat hoort het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen (NBTC) vanuit de sector. Door de oorlog is het vliegverkeer tussen Azië en Europa ernstig verstoord. Dat leidt tot minder bezoek aan bij Aziaten populaire toeristische trekpleisters als het waterrijke dorp Giethoorn, de molens van Kinderdijk en het bloemenpark Keukenhof, aldus het NBTC.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse export van bloemen en planten is in het eerste kwartaal van 2026 licht gekrompen. De totale waarde van de uitvoer van bloemen en planten bedroeg bijna 2,1 miljard euro. Dat is 0,6 procent minder dan een jaar geleden, meldt de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijproducten (VGB).
2 uur geledenMANILLA (ANP/RTR/DPA) - China is boos over militaire oefeningen van de Verenigde Staten, de Filipijnen en voor het eerst ook Japan. "De komst van troepen van buiten schept verdeeldheid en confrontatie", waarschuwt China.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil kijken hoe het de verdeling van vliegtuigbrandstof in de EU kan "optimaliseren", meldt Bloomberg op basis van concept-energiemaatregelen die het heeft ingezien. De Europese Commissie presenteert woensdag een pakket energiemaatregelen vanwege de hoge energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten.
3 uur geleden