Meer Russen naar EU sinds mobilisatie
WARSCHAU (ANP) - Na de afkondiging van de gedeeltelijke mobilisatie in Rusland zijn meer Russen naar de Europese Unie gekomen. Volgens cijfers van het Europese grensbewakingsagentschap Frontex staken vorige week bijna 66.000 Russen de grens van een EU-lidstaat over. Dat is 30 procent meer dan een week eerder.
De meeste Russen reisden naar Finland en Estland. De afgelopen vier dagen kwamen 30.000 Russische burgers in Finland aan. Ook andere buurlanden van Rusland melden stijgende aantallen Russen die er hun toevlucht zoeken sinds de mobilisatie. Al bijna 100.000 Russen reisden naar buurland Kazachstan. In Georgië arriveren al twee keer zoveel Russen als voorheen.
Frontex gaat ervan uit dat de komende tijd nog meer Russen zich zullen melden bij grensovergangen met EU-landen als gevolg van de mobilisatie. Op langere termijn verwacht de organisatie dat meer mensen vanuit Oekraïne en Rusland illegaal de EU proberen binnen te komen. Frontex verwacht dat dat ook zal gebeuren als Rusland de grenzen gaat sluiten voor dienstplichtigen.
Sinds Rusland Oekraïne binnenviel, kwamen ruim 1,3 miljoen Russen naar de EU over land en reisden er 1,27 miljoen Russen ook weer terug.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Onlineplatforms in de EU mogen de chats van al hun gebruikers scannen om te kijken of er sprake is van kindermisbruik, maar versleutelde berichtendiensten zijn daarvan uitgesloten. Met een verlenging van deze maatregel hebben de EU-lidstaten donderdag ingestemd.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De schade van de aardbevingen in Venezuela op 24 juni loopt waarschijnlijk in de tientallen miljarden. Dat voorzien deskundigen van de Wereldbank na een eerste beoordeling. Volgens 's werelds grootste organisatie op het gebied van ontwikkelingssamenwerking gaat het om een van de zwaarste rampen uit de recente geschiedenis van het Zuid-Amerikaanse land.
6 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Het aantal mensen dat honger heeft in de Gazastrook is licht gedaald, maar de situatie blijft ernstig. Dat staat in een rapport van de internationale voedselwaakhond (IPC). Meer dan 1,2 miljoen mensen hadden er tussen april en juni niet genoeg eten. Dat is bijna 60 procent van de populatie.
8 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de populaire oud-minister van Defensie Mychajlo Fedorov naar eigen zeggen verschillende opties geboden om voor de regering te blijven werken. Hij kan vicepremier van Militaire Innovatie worden, zei de president volgens Interfax-Ukraine op een persconferentie.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump gaat het nucleaire akkoord met Saudi-Arabië alleen door als dat land zich ook aansluit bij de Abraham-akkoorden. In dat verdrag worden de diplomatieke banden tussen Israël en islamitische landen genormaliseerd. Saudi-Arabië erkent Israël op dit moment niet.
8 uur geledenCLAOUEY (ANP) - De autoriteiten evacueren nog eens duizenden extra mensen vanwege de bosbranden nabij de Zuid-Franse stad Bordeaux. Claouey wordt preventief geëvacueerd, meldt het bestuur van het departement Gironde op X. Volgens Franse media gaat het om 8800 mensen. Eerder waren al 12.000 mensen geëvacueerd.
9 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Het historische hart van de Surinaamse hoofdstad Paramaribo is door UNESCO toegevoegd aan de lijst van bedreigd werelderfgoed, bevestigt sitemanager Stephen Fokké aan het ANP. Het grotendeels houten stadscentrum, een toeristische trekpleister, stond sinds 2002 op de UNESCO-Werelderfgoedlijst.
9 uur geleden