Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer regio's aan de slag met werkende aanpak wachtlijsten in ggz

Meer regio's aan de slag met werkende aanpak wachtlijsten in ggz

DEN HAAG (ANP) - Een nieuwe aanpak in de regio Rotterdam om de wachtlijsten voor mensen met geestelijke problemen weg te werken, is zo veelbelovend dat ook andere regio's ermee aan de slag gaan. Staatssecretaris Paul Blokhuis van Volksgezondheid zei donderdag in de Tweede Kamer dat ook verzekeraars en instellingen in Zuid-Limburg, Midden-Brabant en de regio Nijmegen dit willen doen.

In Rotterdam hadden zorgverzekeraar VGZ en de Parnassia Groep in juli alle VGZ-verzekerden die op geestelijke hulp wachtten, actief telefonisch benaderd. Daarbij werd samen met de betrokkenen gekeken wat er nodig was. Binnen twee dagen was op die manier 90 procent van de 700 VGZ-verzekerden op de ggz-wachtlijst "weggewerkt'. Het bleek dat sommigen al zorg kregen, bij een andere hulpverlener terecht konden of geen hulp meer nodig hadden.

Voor de geestelijke gezondheidszorg (ggz) bestaan fikse wachtlijsten, waardoor mensen met klachten over bijvoorbeeld depressie, of angst- en persoonlijkheidsstoornissen lang moeten wachten voordat ze een behandeling krijgen. Blokhuis stelt dat snellere hulpverlening voor hem een topprioriteit is en dat er al stappen zijn gemaakt, maar dat hij teleurgesteld is dat het niet beter is gelukt. Ook de Tweede Kamer vindt het te langzaam gaan, nu er al drie jaar wordt gezegd dat de wachtlijsten korter moeten.

Druk zetten

Sommige partijen willen daarom wetgeving om druk te kunnen zetten op de partijen, zoals een doorzettingsmacht. Maar volgens Blokhuis is dat juridisch heel lastig te regelen. Hij stuurt liever aan op mechanismen om vraag en aanbod op elkaar af te stemmen, wat volgens hem op korte termijn het meest effectief is.

De staatssecretaris wees op regionale 'overlegtafels' waarin zorgverzekeraars, behandelaars en ggz-aanbieders met elkaar zoeken naar de snelste oplossingen voor betrokkenen. Die regionale afstemming is er nu ook voor mensen met hoogcomplexe psychische problemen, die de afgelopen jaren soms helemaal tussen wal en schip vielen. Het gaat landelijk om naar schatting tussen de drie- en zeshonderd mensen. Inmiddels zijn hier ook enkele tientallen mensen geholpen, zei Blokhuis. Hij kwam met zo'n plan van aanpak na een langdurig protest van Charlotte Bouwman in de hal van zijn ministerie. Zij wachtte al twee jaar op de juiste hulp.

Meer uit Binnenland

Koningin Máxima nog ziek, stelt bezoek aan Purmerend uit

DEN HAAG (ANP) - Koningin Máxima heeft haar bezoek van vrijdag aan Purmerend uitgesteld. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) is de koningin nog ziek. Máxima had donderdag haar bezoek aan Rotterdam ook afgezegd vanwege griep.

52 minuten geleden
Four Freedoms Awards onder meer naar Gisèle Pelicot

MIDDELBURG (ANP) - De Four Freedoms Awards gaan dit jaar onder meer naar Gisèle Pelicot en het Committee to Protect Journalists. Dat heeft de Nederlandse organisatie de Roosevelt Foundation bekendgemaakt. De prijzen zijn voor mensen of groepen met "uitzonderlijke inzet voor fundamentele vrijheden". Pelicot werd jarenlang door haar man gedrogeerd en door hem en tientallen andere mannen seksueel misbruikt. Ze koos voor een openbare rechtszaak en sprak er openlijk over.

2 uur geleden
Minder asielaanvragen, maar recordaantal nareizigers in 2025

DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar vroegen 24.000 mensen voor het eerst asiel aan in Nederland, enkele duizenden minder dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Er kwamen juist meer gezinsleden van statushouders naar Nederland: ruim 16.000 mensen. Dit is het hoogste aantal sinds het begin van de metingen in 2013.

3 uur geleden
KNMI waarschuwt voor gladheid in het noordoosten

DE BILT (ANP) - In het noordoosten van het land kan het vrijdagochtend glad zijn door sneeuwval en sneeuwresten. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor de provincies Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en voor de Waddeneilanden.

9 uur geleden
Politie: aanhouding omstreden evangelist De Wal onterecht

TILBURG (ANP) - De politie heeft de omstreden voorganger Tom de Wal eerder deze maand ten onrechte aangehouden. Dat heeft ze laten weten aan de evangelist die in Tilburg werd opgepakt. De 32-jarige Brabander spreekt zelf op sociale media van een overwinning.

12 uur geleden
NPO Radio 2-programma Aan De Slag! wint Gouden RadioRing

HILVERSUM (ANP) - Het NPO Radio 2-programma Aan De Slag! van AVROTROS heeft de Gouden RadioRing gewonnen. De show van presentator Bart Arens kreeg de meeste stemmen van de vijf genomineerde programma's. Het is de eerste keer dat de dj de belangrijkste radiopublieksprijs in de wacht sleept. Eerder donderdag won Arens tijdens het gala in Hilversum ook al de RadioRing voor populairste presentator.

13 uur geleden
Haagse scholingssite gehackt, data van burgers mogelijk gestolen

DEN HAAG (ANP) - Een hacker heeft ingebroken bij een onlinedienst van de gemeente Den Haag en enkele buurgemeenten voor mensen die zich willen laten omscholen of bijscholen. Door de hack bij Haaglanden Leert Door zijn mogelijk de persoonlijke gegevens van ongeveer 1200 mensen gestolen.

13 uur geleden