Meer regio's aan de slag met werkende aanpak wachtlijsten in ggz
DEN HAAG (ANP) - Een nieuwe aanpak in de regio Rotterdam om de wachtlijsten voor mensen met geestelijke problemen weg te werken, is zo veelbelovend dat ook andere regio's ermee aan de slag gaan. Staatssecretaris Paul Blokhuis van Volksgezondheid zei donderdag in de Tweede Kamer dat ook verzekeraars en instellingen in Zuid-Limburg, Midden-Brabant en de regio Nijmegen dit willen doen.
In Rotterdam hadden zorgverzekeraar VGZ en de Parnassia Groep in juli alle VGZ-verzekerden die op geestelijke hulp wachtten, actief telefonisch benaderd. Daarbij werd samen met de betrokkenen gekeken wat er nodig was. Binnen twee dagen was op die manier 90 procent van de 700 VGZ-verzekerden op de ggz-wachtlijst "weggewerkt'. Het bleek dat sommigen al zorg kregen, bij een andere hulpverlener terecht konden of geen hulp meer nodig hadden.
Voor de geestelijke gezondheidszorg (ggz) bestaan fikse wachtlijsten, waardoor mensen met klachten over bijvoorbeeld depressie, of angst- en persoonlijkheidsstoornissen lang moeten wachten voordat ze een behandeling krijgen. Blokhuis stelt dat snellere hulpverlening voor hem een topprioriteit is en dat er al stappen zijn gemaakt, maar dat hij teleurgesteld is dat het niet beter is gelukt. Ook de Tweede Kamer vindt het te langzaam gaan, nu er al drie jaar wordt gezegd dat de wachtlijsten korter moeten.
Druk zetten
Sommige partijen willen daarom wetgeving om druk te kunnen zetten op de partijen, zoals een doorzettingsmacht. Maar volgens Blokhuis is dat juridisch heel lastig te regelen. Hij stuurt liever aan op mechanismen om vraag en aanbod op elkaar af te stemmen, wat volgens hem op korte termijn het meest effectief is.
De staatssecretaris wees op regionale 'overlegtafels' waarin zorgverzekeraars, behandelaars en ggz-aanbieders met elkaar zoeken naar de snelste oplossingen voor betrokkenen. Die regionale afstemming is er nu ook voor mensen met hoogcomplexe psychische problemen, die de afgelopen jaren soms helemaal tussen wal en schip vielen. Het gaat landelijk om naar schatting tussen de drie- en zeshonderd mensen. Inmiddels zijn hier ook enkele tientallen mensen geholpen, zei Blokhuis. Hij kwam met zo'n plan van aanpak na een langdurig protest van Charlotte Bouwman in de hal van zijn ministerie. Zij wachtte al twee jaar op de juiste hulp.
Meer uit Binnenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben opnieuw dodelijke slachtoffers gemaakt. Volgens de Israëlische krijgsmacht IDF heeft het leger dit weekend "meer dan vijftien Hezbollah-terroristen gedood", aldus een IDF-bericht op Telegram. Het Libanese ministerie van Volksgezondheid bevestigt vier doden, zonder te vermelden of het daarbij inderdaad om Hezbollah-strijders gaat. Er geldt sinds midden april een staakt-het-vuren in Libanon.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de wegblokkade op de A12 van Extinction Rebellion (XR) zijn aanzienlijk meer mensen aangehouden dan eerder gemeld. In totaal werden tussen de 400 en 450 activisten meegenomen door de politie.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse delegatie heeft Pakistan verlaten na daar de hele dag topoverleg te hebben gevoerd, bericht onder meer nieuwszender Al Jazeera. De Iraniërs zouden Pakistaanse leiders een lijst hebben gegeven met hun voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog met de VS en Israël.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft ruim tweehonderd demonstranten aangehouden na de wegblokkade van Extinction Rebellion (XR) op de A12 bij De Meern. Dat meldt de politie. Ook zijn er tot nu toe zes bestuurders van auto's aangehouden die het verkeer ophielden door de weg te blokkeren. Het gaat om mannen tussen de 40 en 79 jaar. Hun voertuigen zijn in beslag genomen.
4 uur geledenDE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.
6 uur geleden