Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer plasma van herstelde patiënten nodig voor coronamedicijn

Meer plasma van herstelde patiënten nodig voor coronamedicijn

UTRECHT (ANP) - Bloedbank Sanquin heeft meer plasmadonoren nodig die besmet zijn geweest met het coronavirus. De bloedbank is al enige tijd bezig met het afnemen van plasma van herstelde patiënten om daar een medicijn van te maken dat anderen mogelijk kan beschermen tegen het virus. Inmiddels is gebleken dat bij ongeveer de helft van de donoren de hoeveelheid antistoffen in het bloed snel afneemt, waardoor hun plasma al snel onbruikbaar wordt voor de medicatie die de bloedbank ontwikkelt.

"In het bloed moet een bepaalde concentratie antilichamen zitten", legt een woordvoerster van Sanquin uit. "Bij sommige mensen loopt dat snel terug. Zij kunnen dan maar een of twee keer plasma geven. Bij andere mensen blijft het onverminderd hoog, er zijn donoren die wel tien keer plasma kunnen geven."

Het AD bracht de tegenvaller maandag als eerste naar buiten. Omdat een deel van de donoren sneller afvalt dan was gehoopt, is Sanquin nu weer op zoek naar nieuwe vrijwilligers.

Eerste lading

Van gedoneerd plasma dat wel geschikt is, wordt de eerste lading nu verwerkt. Eind deze maand hoopt Sanquin al zo'n 10.000 doses van het medicijn klaar te hebben. Wanneer de eerste mensen in Nederland het middel krijgen toegediend, is nog onbekend.

De verwachting is dat het medicijn vooral preventief kan werken. Het idee is om het toe te dienen aan kwetsbare mensen die een hoog risico lopen om ernstig ziek te worden van het coronavirus. "Denk aan mensen met een slechte afweer, mensen die net een chemokuur achter de rug hebben of bijvoorbeeld bewoners van een verpleeghuis waar het virus bij iemand is geconstateerd", legt de woordvoerster uit. De hoop is dat zij na toediening van het medicijn met de antistoffen van herstelde patiënten een maand of twee zijn beschermd tegen corona. In hoeverre de methode werkt, zal nog uit onderzoek moeten blijken.

Voor het einde van dit jaar hoopt Sanquin 30.000 kilo plasma te hebben ingezameld, dat in totaal goed is voor 50.000 doses medicatie.

Meer uit Binnenland

Radboudumc: bloedonderzoek toont dat personeel geen risico vormde

NIJMEGEN (ANP) - De twaalf medewerkers van het Radboudumc die uit voorzorg in quarantaine zitten omdat ze mogelijk zijn blootgesteld aan het hantavirus, zijn niet besmettelijk geweest voor anderen. "Bloedonderzoek heeft dit bevestigd", meldt het Nijmeegse ziekenhuis op een pagina met veelgestelde vragen over de situatie.

33 minuten geleden
Politie beëindigt protest Loosdrecht en zet waterkanon in

LOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft het azc-protest in Loosdrecht woensdagavond beëindigd en daarbij is tegen enkele demonstranten het waterkanon gebruikt. Dat was rond 22.00 uur.

1 uur geleden
Jetten: eilanden kunnen voorbeeld zijn in energietransitie

ORANJESTAD (ANP) - De zes Caribische eilanden binnen het koninkrijk Nederland kunnen volgens premier Rob Jetten een goed voorbeeld zijn voor hoe de energietransitie goed kan werken. Dat Aruba momenteel juist inzet op gas hoeft volgens de minister-president geen probleem te zijn.

1 uur geleden
Koninklijke onderscheiding voor zangeres Karsu

ANTALYA (ANP) - Zangeres Karsu heeft woensdag in de Turkse stad Antalya een koninklijke onderscheiding gekregen. Ze is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De Nederlandse ambassadeur in Turkije, Joep Wijnands, heeft namens de koning de onderscheiding uitgereikt.

1 uur geleden
Mobiele eenheid met waterkanon ter plaatse in Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft de demonstranten in Loosdrecht woensdagavond opgedragen weg te gaan. De situatie rond het protest begon in de loop van de avond grimmig te worden en er werd ook vuurwerk afgestoken. De mobiele eenheid is ter plaatse met onder meer een waterkanon.

1 uur geleden
Opnieuw protest in Loosdrecht, maar wel verder weg van opvang

LOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt woensdagavond opnieuw gedemonstreerd tegen de noodopvang van asielzoekers in het gemeentehuis. De ruim 150 demonstranten staan vanwege een noodverordening en een veiligheidsrisicogebied die door de gemeente zijn ingesteld iets verderop.

3 uur geleden
LAKS: veel geluidsoverlastklachten examens gaan over fatbikes

UTRECHT (ANP) - Bijna een derde van de 430 klachten die het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) tot nu toe heeft binnengekregen over geluidsoverlast gaat over fatbikes. Dat zegt bestuurslid en woordvoerder Inass Jagour. Het gaat bijvoorbeeld om alarmen van fatbikes op het schoolplein.

3 uur geleden