Meer patiënten ontvingen een donororgaan in 2024
LEIDEN (ANP) - Meer patiënten hebben vorig jaar een donororgaan ontvangen dan een jaar eerder. Volgens jaarcijfers van de Nederlandse Transplantatie Stichting (NTS) zijn vorig jaar in totaal 1588 orgaantransplantaties uitgevoerd, een toename van 12 procent. Ongeveer twee derde van de organen kwam van overleden donoren. De overige transplantaties werden uitgevoerd met organen van mensen die nog leefden en besloten een ander te helpen met een nier of een deel van hun lever.
Niertransplantaties komen het vaakst voor. In het afgelopen jaar werden die 1126 keer uitgevoerd. Daarvoor werden meer nieren van overleden donoren gebruikt dan een jaar eerder. Het aantal levende nierdonoren daalde juist iets ten opzichte van 2023: van 505 naar 487.
Op 31 december 2024 stonden volgens de NTS nog 1414 patiënten op de wachtlijst voor een orgaan van een overleden donor. De stichting ziet meerdere positieve ontwikkelingen. Zo nam de mediane wachttijd voor een alvleeskliertransplantatie af van 14,5 maanden in 2023 tot bijna 8 maanden vorig jaar.
Ook stijgt het aantal donoren al enkele jaren, onder meer als gevolg van overheidsbeleid. De overheid moedigt mensen actief aan om vast te leggen of ze wel of geen donor willen zijn. Wie geen keuze maakt, staat sinds 2021 in de categorie "geen bezwaar" in het donorregister. Wie geen donor wil zijn na het overlijden, moet dat te kennen geven. Dat hadden in de loop van vorig jaar ruim 4 miljoen mensen gedaan, becijferde het CBS eerder.
"Door de actieve donorregistratie is er van meer mensen duidelijk wat zij willen na hun overlijden, dat is belangrijk", vindt NTS-directeur Naomi Nathan. Daarnaast maken medische innovaties steeds meer mogelijk. "Zo kan donatie steeds meer mensen redden en levens verrijken." Nathan benadrukt: "Hoe meer en breder aanbod er is van organen en weefsels, hoe eerder patiënten een transplantatie kunnen ondergaan."
Ook de donatie van weefsel na het overlijden is gestegen. Van 2775 overledenen werden weefsels gebruikt om een ander te helpen, 9 procent meer dan een jaar eerder.
Noot voor de redactie, niet voor publicatie:
Ga voor een interactieve graphic naar https://platform.localfocus.nl/t/?7f341c1. De graphic is opgemaakt in uw huisstijl en in formats voor print en online. De graphic wordt aangeboden aan klanten van de graphicsdienst van het ANP en LocalFocus.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft afgelopen jaar bijna 640 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd in het aardbevingsgebied, iets minder dan in 2024. Toen keerde het instituut ruim 645 miljoen uit, meer dan het dubbele van het jaar daarvoor.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak is zeer kritisch over het wetsvoorstel om gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties strafbaar te stellen. De strafbaarstelling staat "op gespannen voet" met het demonstratierecht, stelt de raad.
3 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - De Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant is onduidelijk over het aantal slachtoffers van het ongeluk met de gasfles bij een school in Oosterhout. Eerder zei de veiligheidsregio dat er zo'n vijf slachtoffers waren gevallen, later ging het om zeven mensen en nu blijken het er toch weer vijf.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 18-jarige verdachte uit Rijswijk zit niet langer vast in de zaak over de doodgestoken 16-jarige jongen in Den Hoorn. Het gerechtshof in Den Haag heeft zijn voorarrest opgeheven, omdat er aanwijzingen zijn dat de verdachte uit zelfverdediging heeft gestoken. Dit meldt zijn advocaat Peter Plasman. Het Openbaar Ministerie bevestigt de vrijlating.
4 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - Door het ongeluk met een gasfles bij een praktijkschool aan de Nassaustraat in Oosterhout zijn zeven mensen gewond geraakt, meldt de veiligheidsregio. Het gaat om vier tieners en drie volwassenen. Een van de minderjarigen moest naar het ziekenhuis.
4 uur geleden