Meer overlast scheepvaart door sluiting Julianakanaal
MAASTRICHT (ANP) - De sluiting van het Julianakanaal vanaf maandag zal tot grote hinder leiden voor de scheepvaart. Zo moeten schepen die via de Zeeuwse Kreekraksluizen willen omvaren, de komende weken rekening houden met wachttijden tot tien uur.
De Kreekraksluizen liggen in het Schelde-Rijnkanaal, een van de drukste vaarroutes van Europa. Tot 27 september voert Rijkswaterstaat groot onderhoud uit op het Zeeuwse sluizencomplex. Slechts één kolk is beschikbaar voor doorvaart. Schepen die moeten omvaren vanwege de sluiting van het Julianakanaal lopen dus nog meer vertraging op.
Schepen die onderlangs via België omvaren, komen langs de Oosterweelverbinding waar eveneens werkzaamheden worden verricht. Daar kan wel langs gevaren worden, zegt Rijkswaterstaat. "Dus schippers komen niet stil te liggen. Maar die omvaarroute zal zeker wel wat extra drukte opleveren en dus extra tijd in beslag nemen."
Grote schade
Koninklijke Binnenvaart Nederland heeft al laten weten grote schade te lijden door de werkzaamheden. De brancheorganisatie vreest dat vervoer over water zo duur wordt dat voor alternatief transport over de weg moet worden gekozen. Ook Industrieterrein Chemelot, waar grote bedrijven als SABIC, OCI Nitrogen, Fibrant en AnQore zijn gevestigd, vreest voor grote schade. Chemelot heeft gedreigd met een gang naar de rechter. Wessem Port Services, verantwoordelijk voor een groot deel van de logistiek in de haven van Chemelot, heeft laten weten dat de komende maanden vaker voor vervoer over de weg gekozen zal worden.
Verschuiving van binnenvaart naar de weg is onmogelijk, stelt Koninklijke Binnenvaart Nederland. "Daar zouden voor een maand minimaal 86.000 vrachtwagens voor nodig zijn", zegt een woordvoerster. "Vervoer over water is flink goedkoper dan via de weg en is ook minder belastend voor materieel en personeel. Een schip kan de lading meenemen van 74 vrachtauto's".
Het Julianakanaal in Limburg wordt dieper en breder gemaakt zodat er grotere schepen doorheen kunnen. Om het vaarverkeer door te kunnen laten gaan was een bouwkuip in een deel van het kanaal aangelegd, maar die liep vorig jaar vol met water. Deze week werd bekend dat werkzaamheden in het Julianakanaal veel duurder worden dan oorspronkelijk gepland. In totaal gaat de operatie bijna een miljard euro kosten.
Meer uit Financieel
ZEIST (ANP) - Het aantal juridische conflicten over de koop en verkoop van woningen neemt toe, ziet verzekeraar Achmea. Die trend wordt door de verzekeraar toegeschreven aan de krapte op de woningmarkt. Achmea Rechtsbijstand ontving vorig jaar 3600 meldingen van geschillen tussen kopers en verkopers, een toename van ruim 14 procent.
4 uur geledenSEATTLE (ANP) - Webwinkelconcern Amazon is van plan volgende week een tweede ronde van ontslagen door te voeren als onderdeel van een breder doel om zo'n 30.000 kantoorfuncties te schrappen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Autofabrikant Tesla was donderdag een duidelijke winnaar op de beurs in New York. Beleggers leken vooral positief over nieuws dat het bedrijf begint met het aanbieden van echte Robotaxi-ritten in het Texaanse Austin. Dat wordt gezien als een belangrijke mijlpaal. Verder kondigde topman Elon Musk vanuit Davos aan dat Tesla waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots gaat verkopen aan het grote publiek.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Lingerieketen Hunkemöller hoeft een groep boze investeerders geen inzage te geven in documenten rond de "onteigening" van hun obligaties. De rechter in Amsterdam wees door de investeerders ingediende vorderingen donderdag af en noemde de zaak te prematuur en te speculatief.
7 uur geledenBROOMFIELD (ANP/BLOOMBERG) - LEGO-fans kunnen binnenkort de kenmerkende kleurrijke steentjes van het merk aan hun voeten dragen. De Amerikaanse maker van plastic klompen Crocs is een meerjarige samenwerking aangegaan met de Deense speelgoedfabrikant. Crocs wil dit voorjaar klompen in de vorm van LEGO-steentjes op de markt brengen, in een poging om nieuwe consumenten te trekken.
8 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De beperkingen op particuliere investeringen in de oliesector van Venezuela worden opgeheven. Het Venezolaanse parlement heeft donderdag voor een voorstel daartoe gestemd. Dat lijkt de weg vrij te maken voor de terugkeer van Amerikaanse oliemaatschappijen.
8 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse gamesontwikkelaar Ubisoft heeft donderdag op de beurs in Parijs zijn grootste koersdaling ooit laten zien. Nadat de maker van Assassin's Creed aankondigde dat het gameprojecten zou annuleren, studio's zou sluiten en zijn verwachtingen zou bijstellen, verloren de aandelen bijna 40 procent van hun waarde.
9 uur geleden