Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer overlast scheepvaart door sluiting Julianakanaal

Meer overlast scheepvaart door sluiting Julianakanaal

MAASTRICHT (ANP) - De sluiting van het Julianakanaal vanaf maandag zal tot grote hinder leiden voor de scheepvaart. Zo moeten schepen die via de Zeeuwse Kreekraksluizen willen omvaren, de komende weken rekening houden met wachttijden tot tien uur.

De Kreekraksluizen liggen in het Schelde-Rijnkanaal, een van de drukste vaarroutes van Europa. Tot 27 september voert Rijkswaterstaat groot onderhoud uit op het Zeeuwse sluizencomplex. Slechts één kolk is beschikbaar voor doorvaart. Schepen die moeten omvaren vanwege de sluiting van het Julianakanaal lopen dus nog meer vertraging op.

Schepen die onderlangs via België omvaren, komen langs de Oosterweelverbinding waar eveneens werkzaamheden worden verricht. Daar kan wel langs gevaren worden, zegt Rijkswaterstaat. "Dus schippers komen niet stil te liggen. Maar die omvaarroute zal zeker wel wat extra drukte opleveren en dus extra tijd in beslag nemen."

Grote schade

Koninklijke Binnenvaart Nederland heeft al laten weten grote schade te lijden door de werkzaamheden. De brancheorganisatie vreest dat vervoer over water zo duur wordt dat voor alternatief transport over de weg moet worden gekozen. Ook Industrieterrein Chemelot, waar grote bedrijven als SABIC, OCI Nitrogen, Fibrant en AnQore zijn gevestigd, vreest voor grote schade. Chemelot heeft gedreigd met een gang naar de rechter. Wessem Port Services, verantwoordelijk voor een groot deel van de logistiek in de haven van Chemelot, heeft laten weten dat de komende maanden vaker voor vervoer over de weg gekozen zal worden.

Verschuiving van binnenvaart naar de weg is onmogelijk, stelt Koninklijke Binnenvaart Nederland. "Daar zouden voor een maand minimaal 86.000 vrachtwagens voor nodig zijn", zegt een woordvoerster. "Vervoer over water is flink goedkoper dan via de weg en is ook minder belastend voor materieel en personeel. Een schip kan de lading meenemen van 74 vrachtauto's".

Het Julianakanaal in Limburg wordt dieper en breder gemaakt zodat er grotere schepen doorheen kunnen. Om het vaarverkeer door te kunnen laten gaan was een bouwkuip in een deel van het kanaal aangelegd, maar die liep vorig jaar vol met water. Deze week werd bekend dat werkzaamheden in het Julianakanaal veel duurder worden dan oorspronkelijk gepland. In totaal gaat de operatie bijna een miljard euro kosten.

Meer uit Financieel

DNB: beleggingen huishoudens ruim 204 miljard euro waard

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse huishoudens hebben vorig jaar de waarde van hun beleggingen zien stijgen door de hogere koersen op de aandelenmarkten. Volgens De Nederlandsche Bank (DNB) steeg de totale waarde van de particuliere investeringen in beleggingsfondsen, beursgenoteerde aandelen en obligaties over heel 2025 met bijna 8 procent tot 204,3 miljard euro.

52 minuten geleden
Wall Street sluit hoger na notulen Federal Reserve

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag hoger gesloten. Beleggers hadden onder meer aandacht voor de notulen van de rentevergadering van de Amerikaanse centrale bank van januari. Toen liet de Federal Reserve de rente in de Verenigde Staten onveranderd, na drie verlagingen op rij.

5 uur geleden
Zo'n 100 vluchten op Schiphol preventief geschrapt om winterweer

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen hebben preventief ongeveer honderd vluchten op Schiphol geannuleerd vanwege het winterse weer. Dit bevestigt een woordvoerder van de luchthaven na berichtgeving door De Telegraaf. Het zijn volgens hem vooral Europese bestemmingen.

6 uur geleden
Zuckerberg: spijt van trage opsporing minderjarigen op Instagram

LOS ANGELES (ANP/AFP) - Meta-topman Mark Zuckerberg heeft spijt van de trage vooruitgang die zijn bedrijf boekte bij het identificeren van minderjarige gebruikers op Instagram. Dit heeft hij woensdag gezegd tijdens de behandeling van een belangrijke zaak over socialemediaverslaving in het Amerikaanse Los Angeles.

7 uur geleden
ECB-bestuurslid Schnabel wil niet vervroegd aftreden

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Bestuurslid Isabel Schnabel van de Europese Centrale Bank (ECB) is van plan haar termijn uit te zitten. Dit heeft de Duitse econoom woensdag gezegd. Eerder woensdag meldden bronnen tegen de Britse zakenkrant Financial Times dat ECB-president Christine Lagarde haar termijn waarschijnlijk niet gaat afmaken.

7 uur geleden
Recordjaar beursuitbater Euronext door sterke handelsinkomsten

AMSTERDAM (ANP) - Beursuitbater Euronext, eigenaar van de aandelen- en optiemarkten in onder meer Amsterdam, Parijs en Lissabon, heeft in 2025 een recordjaar gedraaid. Topman Stéphane Boujnah zegt daarbij met "vertrouwen en vastberadenheid" begonnen te zijn aan 2026. Het beursbedrijf profiteert van hogere handelsinkomsten, meer beursgangen en overnames.

8 uur geleden
X moet onderzoekers gegevens rond Hongaarse verkiezingen geven

BERLIJN (ANP/RTR) - Het socialemediaplatform X moet onderzoekers toegang geven tot gegevens rond de verkiezingen in Hongarije op 12 april. Dit heeft het hof van beroep in Berlijn bepaald. De beslissing wordt gezien als een mijlpaal in de uitvoering van de Digital Services Act (DSA) van de EU.

9 uur geleden