Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer overlast scheepvaart door sluiting Julianakanaal

Meer overlast scheepvaart door sluiting Julianakanaal

MAASTRICHT (ANP) - De sluiting van het Julianakanaal vanaf maandag zal tot grote hinder leiden voor de scheepvaart. Zo moeten schepen die via de Zeeuwse Kreekraksluizen willen omvaren, de komende weken rekening houden met wachttijden tot tien uur.

De Kreekraksluizen liggen in het Schelde-Rijnkanaal, een van de drukste vaarroutes van Europa. Tot 27 september voert Rijkswaterstaat groot onderhoud uit op het Zeeuwse sluizencomplex. Slechts één kolk is beschikbaar voor doorvaart. Schepen die moeten omvaren vanwege de sluiting van het Julianakanaal lopen dus nog meer vertraging op.

Schepen die onderlangs via België omvaren, komen langs de Oosterweelverbinding waar eveneens werkzaamheden worden verricht. Daar kan wel langs gevaren worden, zegt Rijkswaterstaat. "Dus schippers komen niet stil te liggen. Maar die omvaarroute zal zeker wel wat extra drukte opleveren en dus extra tijd in beslag nemen."

Grote schade

Koninklijke Binnenvaart Nederland heeft al laten weten grote schade te lijden door de werkzaamheden. De brancheorganisatie vreest dat vervoer over water zo duur wordt dat voor alternatief transport over de weg moet worden gekozen. Ook Industrieterrein Chemelot, waar grote bedrijven als SABIC, OCI Nitrogen, Fibrant en AnQore zijn gevestigd, vreest voor grote schade. Chemelot heeft gedreigd met een gang naar de rechter. Wessem Port Services, verantwoordelijk voor een groot deel van de logistiek in de haven van Chemelot, heeft laten weten dat de komende maanden vaker voor vervoer over de weg gekozen zal worden.

Verschuiving van binnenvaart naar de weg is onmogelijk, stelt Koninklijke Binnenvaart Nederland. "Daar zouden voor een maand minimaal 86.000 vrachtwagens voor nodig zijn", zegt een woordvoerster. "Vervoer over water is flink goedkoper dan via de weg en is ook minder belastend voor materieel en personeel. Een schip kan de lading meenemen van 74 vrachtauto's".

Het Julianakanaal in Limburg wordt dieper en breder gemaakt zodat er grotere schepen doorheen kunnen. Om het vaarverkeer door te kunnen laten gaan was een bouwkuip in een deel van het kanaal aangelegd, maar die liep vorig jaar vol met water. Deze week werd bekend dat werkzaamheden in het Julianakanaal veel duurder worden dan oorspronkelijk gepland. In totaal gaat de operatie bijna een miljard euro kosten.

Meer uit Financieel

Beurzen Japan en Zuid-Korea klimmen na hoop op heropening Hormuz

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in Azië lieten vrijdag herstel zien na verliezen van een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan een bericht dat Iran samen met Oman aan een protocol werkt rondom de Straat van Hormuz. Japan en Zuid-Korea zijn voor olie erg afhankelijk van import uit het Midden-Oosten.

25 minuten geleden
Bronnen: SpaceX mikt bij grootste beursgang op biljoenenwaarde

NEW YORK (ANP) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX mikt op een veel hogere waardering bij zijn beursgang dan eerder gemeld. De onderneming van multimiljardair Elon Musk hoopt dat de waarde bij de beursnotering uitkomt op meer dan 2 biljoen dollar, omgerekend 1,73 biljoen of 1730 miljard euro. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Na de overname van Musks AI-bedrijf xAI in februari werd de waarde nog geschat op 1,25 biljoen dollar.

37 minuten geleden
TNO: robotisering nodig om maakindustrie te redden

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse maakindustrie dreigt te verdwijnen als er niet wordt ingezet op robotisering en automatisering. Door vergrijzing, aanhoudende personeelstekorten en hoge loonkosten staat de sector zwaar onder druk. Dat stelt onderzoeksinstituut TNO, dat vrijdag pleit voor een nationale robotiseringsagenda.

2 uur geleden
De Hypotheker: huizenkopers terughoudend door stijgende rente

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Huizenkopers zijn terughoudend nu de hypotheekrente door de oorlog in het Midden-Oosten omhooggaat. De Hypotheker ziet daardoor dat het gemiddelde hypotheekbedrag afgelopen kwartaal voor het eerst in drie jaar niet steeg. Ook het aantal aanvragen bleef in het eerste kwartaal gelijk vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder.

8 uur geleden
Senatoren VS pleiten voor strengere exportbeperkingen ASML

WASHINGTON (ANP) - Leden van het Amerikaanse congres hebben een wetsvoorstel ingediend waarmee ze de exportbeperkingen voor hoogwaardige chiptechnologie bij bondgenoten willen aanscherpen, waaronder Nederland. Dit kan verdere gevolgen hebben voor de Veldhovense chipmaker ASML.

8 uur geleden
Trump schrapt importheffingen op producten met weinig staal

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrapt importheffingen voor producten die minder dan 15 procent staal, aluminium of koper bevatten. Voor andere producten met die metalen past hij de importheffingen ook aan, maakte het Witte Huis bekend.

8 uur geleden
Wall Street werkt verliezen weg na hoop op opening bij Hormuz

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben donderdag veel van hun eerdere verliezen goedgemaakt. De belangrijkste beursgraadmeters eindigden niet ver van hun slotstanden van een dag eerder, terwijl eerder op de dag nog aanzienlijke verliezen op de koersenborden stonden. De hoop op een spoedige opening van de Straat van Hormuz nam toe.

9 uur geleden