Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer orders voor Duitse fabrieken na recente dalingen

Meer orders voor Duitse fabrieken na recente dalingen

WIESBADEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Duitse fabrieksorders zijn in oktober weer gestegen na een afname van de opdrachten in de twee voorgaande maanden. De toename, die groter was dan verwacht, is een opsteker voor de fabrikanten in de grootste economie van Europa. Die worstelen met de hoge inflatie en sterk gestegen energiekosten als gevolg van de Russische oorlog in Oekraïne.

De nieuwe orders, die een voorproefje zijn van de industriële productie van de belangrijkste handelspartner van Nederland, stegen in oktober met 0,8 procent ten opzichte van de voorgaande maand, meldde het Duitse federale statistiekbureau Destatis. Economen hadden vooraf gerekend op een toename met 0,1 procent.

De opleving volgt op twee maanden van forse dalingen en was vooral te danken aan een sterk herstel van de bestellingen uit het buitenland. De binnenlandse bestellingen lieten wel een daling zien. De op export gerichte Duitse economie kampt dit jaar met de gevolgen van de Russische oorlog in Oekraïne, die de problemen in de toeleveringsketen heeft verergerd en de energieprijzen in het heel Europa heeft doen stijgen.

Het risico op gastekorten

De angst voor een diepe wintercrisis in Duitsland werd eerder al deels getemperd door het warme herfstweer, waardoor Duitsland zijn gasopslagfaciliteiten kon vullen en het risico op gastekorten in de industrie werd verkleind. De stijging van de fabrieksorders in oktober en de recente verbetering van het ondernemersvertrouwen vormen daarbij "een verdere indicatie dat de recessie mogelijk zwakker is dan gevreesd", zei het Duitse ministerie van Economische Zaken in een verklaring.

Econoom Carsten Brzeski van ING is daarentegen minder optimistisch en merkte op dat de Duitse orderboeken sinds het begin van het jaar met bijna 15 procent zijn geslonken. "De jury is er duidelijk nog niet uit, maar de ineenstorting van Duitse industriële orders is een belangrijk signaal dat aantoont dat de lange afglijding naar een industriële recessie in Duitsland voortduurt", aldus Brzeski. De Duitse regering verwacht dat de economie volgend jaar met 0,4 procent zal krimpen.

Meer uit Financieel

Na Samsung verhoogt ook Google prijs telefoons vanwege chiptekort

MOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Smartphonefabrikanten verhogen de prijzen van telefoons door het aanhoudende tekort aan geheugenchips. Google kondigde vrijdag een prijsverhoging aan op een ouder model. Samsung verhoogde donderdag al de prijzen van meerdere modellen.

18 minuten geleden
Chipbedrijven stuwen AEX-index naar flinke plus

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een flinke winst gesloten. Chipbedrijven sloten met forse plussen, onder meer door een koersstijging van Nvidia in New York. Chipbedrijf Besi klom 7 procent en eindigde bovenaan de AEX-index, gevolgd door ASMI met een stijging van 5,5 procent. Chipmachinefabrikant ASML won 3,5 procent.

1 uur geleden
G7-landen akkoord over vrijgave diesel na dreigement Trump

PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De G7-landen stellen de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar. Dit gebeurt na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die Frankrijk en Duitsland had bedreigd met een exportverbod. Trump spreekt op zijn socialemediaplatform Truth Social van een "enorme hoeveelheid".

3 uur geleden
Ook Skoda roept bijna 2 miljoen auto's terug door stuurprobleem

FLENSBURG (ANP/DPA) - Skoda roept wereldwijd zo'n 1,7 miljoen auto's terug vanwege een schroef die kan afbreken en daardoor de besturing kan beïnvloeden. Het gaat om de modellen Kodiaq, Karoq, Octavia en Superb. In de garages worden de schroeven vervangen door andere exemplaren.

3 uur geleden
Wall Street hoger na banenrapport VS, Nike bij verliezers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten geopend na bekendmaking van het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid. De banengroei in de Verenigde Staten viel in september aanzienlijk zwakker uit dan verwacht. Sportmerk Nike stond bij de verliezers op Wall Street vanwege tegenvallende kwartaalcijfers en vooruitzichten.

4 uur geleden
VS arresteren man voor smokkel van computerservers naar China

LOS ANGELES (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man gearresteerd die ervan wordt beschuldigd computerservers ter waarde van meer dan 300 miljoen dollar naar China te hebben gesmokkeld. Dat heeft het ministerie van Justitie bekendgemaakt.

5 uur geleden
Gunvor verandert naam na vertrek eigenaren met Russische banden

GENÈVE (ANP) - Handelshuis voor olieproducten en grondstoffen Gunvor verandert zijn naam in Centalion. Het bedrijf verhuist zijn hoofdkantoor van Cyprus naar Singapore. De stap komt na een periode vol kritiek op vermeende banden van Gunvor met het Kremlin, onder andere uit de Verenigde Staten.

6 uur geleden