Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer oog voor slachtoffer bij herbeoordeling levenslanggestrafte

Meer oog voor slachtoffer bij herbeoordeling levenslanggestrafte

DEN HAAG (ANP) - Slachtoffers en nabestaanden voelen zich niet of onvoldoende gehoord bij een mogelijk vervroegde vrijlating van iemand die levenslang heeft gekregen. Daarom houdt minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) meer rekening met hun wensen bij een nieuw wetsvoorstel dat hij volgend jaar klaar heeft, schrijft hij in een Kamerbrief.

Sinds 2017 kan een levenslanggestrafte na 25 jaar gevangenschap uitzicht krijgen op vrijlating door hiervoor een verzoek in te dienen. Voorheen duurde een levenslange celstraf in Nederland ook echt de rest van het leven, maar door uitspraken van het Europees Hof van de Rechten van de Mens en de Hoge Raad is dat veranderd en moeten veroordeelden toch perspectief krijgen op vrijheid. Om erachter te komen hoe slachtoffers en nabestaanden die wijziging ervaren, organiseerde het ministerie van Justitie en Veiligheid gesprekken.

In deze overleggen met ongeveer 25 nabestaanden kwam naar voren dat ze vrezen voor hun eigen veiligheid en die van hun familie als een levenslanggestrafte weer op vrije voeten komt. Ook zijn ze niet tevreden over de communicatie over de herbeoordelingsprocedure. Bovendien kwam de mogelijkheid tot vervroegde vrijlating voor sommige slachtoffers die vóór 2017 de rechter levenslang hoorden uitspreken tegen 'hun' dader als "een grote shock". "De veroordeelde lijkt meer rechten te hebben dan wij", aldus een gedupeerde.

Duidelijkheid

Weerwind kan zich vinden in de kritiek, en zal op korte termijn in ieder geval voorzien in helderdere informatie voor de gedupeerden over de procedure, onder meer in de vorm van een animatievideo. Ook komt er naast de mogelijkheid van inlichtingen per post, een optie om over het herbeoordelingsproces te bellen.

In het toekomstige wetsvoorstel komt Weerwind met meer concrete plannen om de slachtoffers en nabestaanden een stem te geven. Belangrijk punt hierbij is dat "duidelijkheid wordt gegeven over op welke manier en hoe zwaar de belangen van slachtoffers en nabestaanden meewegen in de herbeoordelingsprocedure".

Tot slot schrijft de minister dat met ingang van 1 juli van dit jaar een levenslanggestrafte na een herbeoordeling niet meer na 27 jaar detentie vrij kan komen, maar na 28 jaar. Met dat extra jaar zou de veroordeelde beter voorbereid zijn op een leven buiten de gevangenis. Ook besluit hij eind dit jaar of levenslanggestraften op meerdaags verlof mogen tijdens hun re-integratieperiode.

Meer uit Binnenland

Ye betreedt GelreDome onder gejuich na wekenlange discussie

ARNHEM (ANP) - Rapper Ye heeft zaterdagavond onder luid gejuich van tienduizenden bezoekers het eerste optreden van zijn twee shows in de GelreDome afgetrapt. Aan het optreden in Arnhem ging een wekenlange discussie vooraf, waarbij verschillende partijen zich uitspraken tegen de komst van de Amerikaanse rapper.

1 uur geleden
Maandag opnieuw protest bij GelreDome tegen concert van Ye

ARNHEM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) gaat maandag opnieuw demonstreren bij het tweede concert van rapper Ye in de GelreDome. Dat liet directeur Naomi Mestrum weten na afloop van het protest van zaterdag bij het stadion in Arnhem. De demonstratie van maandag zal volgens haar iets kleinschaliger zijn en zich vooral richten op het bewustmaken van het jonge publiek over de "kwalijke uitspraken" van de Amerikaanse artiest.

1 uur geleden
Demonstranten met complotteksten weggestuurd rond optreden Ye

ARNHEM (ANP) - De politie heeft zaterdagavond drie mensen weggestuurd bij de GelreDome in Arnhem, waar de omstreden rapper Ye optreedt. Ze droegen borden waarop complottheorieën over onder meer de Holocaust stonden. Daarmee wilden ze meerdere keren naar een protest van enkele Joodse organisaties tegen het optreden van Ye gaan. Agenten hadden de drie enkele keren verteld dat ze afstand moesten houden, maar ze bleven terugkomen.

2 uur geleden
Storing verholpen, noodpaspoorten kunnen weer worden verstrekt

DEN HAAG (ANP) - Reizigers kunnen weer een noodpaspoort krijgen. Een landelijke technische storing bij de Koninklijke Marechaussee is zaterdag aan het begin van de avond verholpen, enkele uren nadat die begon.

2 uur geleden
Cruiseschip Hondius vertrokken uit Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius heeft de haven van Rotterdam zaterdag aan het begin van de avond verlaten. Op het schip brak in april het hantavirus uit. De Hondius vaart nu naar Longyearbyen op Spitsbergen. Vanaf Spitsbergen vertrekt op 13 juni een arctische expeditie met 137 gasten en een arts aan boord, meldt een woordvoerder van rederij Oceanwide Expeditions.

3 uur geleden
Bezoek Holocaustmuseum was genoemd als optie, zegt Marcouch

ARNHEM (ANP) - De burgemeester van Arnhem, Ahmed Marcouch, zegt dat hij met rapper Ye niet per se naar het Nationaal Holocaustmuseum in Amsterdam wilde gaan. Het museum is volgens hem "de revue gepasseerd van wat je zou kunnen doen", er is aan gedacht, maar het was nog niet concreet, "anders hadden we wel contact opgenomen en een afspraak gemaakt". Marcouch noemt het "spijtig dat het lijkt alsof alles richting het Holocaustmuseum gaat".

3 uur geleden
Ye heeft grote keerzijde, kijk daar niet van weg, zegt CIDI

ARNHEM (ANP) - Mensen moeten niet wegkijken "van de Jodenhaat en het antisemitisme" van rapper Ye, zegt directeur Naomi Mestrum van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI). Ze demonstreert buiten de GelreDome in Arnhem, waar Ye zaterdag en maandag optreedt, tegen de komst van de Amerikaanse artiest.

3 uur geleden