
Meer onderzoek nodig naar geheime stukken in mondkapjeszaak
ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank Rotterdam wil dat er in de mondkapjeszaak rond Sywert van Lienden meer onderzoek wordt gedaan naar wat er is gebeurd met vertrouwelijke documenten die op in beslag genomen computers stonden. Voor correspondentie met (toenmalige) advocaten geldt dat alleen een zogeheten geheimhoudersofficier deze mag inzien. De rechtbank heeft vrijdag besloten dat het Openbaar Ministerie een nadere toelichting daarop moet geven en "hoe in concreto is omgegaan met verschoningsgerechtigd materiaal".
In 2022 zijn bij Van Lienden en zijn zakenpartners Bernd Damme en Camille van Gestel gegevensdragers in beslag genomen. Documenten waar een zogenoemd verschoningsrecht op rust, mogen niet worden ingezien door FIOD-medewerkers en het Openbaar Ministerie.
Tijdens een zitting vorige week, zei de geheimhoudersofficier dat tijdens het onderzoek niet was "gelogd". "Misschien kan je zien wie in welke case is geweest, maar niet wie welke mail heeft gezien." De log om dat bij te houden, was volgens haar niet aangezet. "Er was ook geen wettelijke verplichting destijds om dat te doen", zei ze.
Drie compagnons
Deze kwestie speelt in de strafzaak tegen de drie compagnons. Het OM vervolgt de drie ex-bestuurders van de stichting voor oplichting, verduistering, valsheid in geschrifte en witwassen. De rechtbank wil "ergens in juni of juli" een nieuwe zitting plannen, ook om de mogelijke gevolgen van de recente uitspraak in de civiele zaak te bespreken. In die zaak besloot de rechtbank Amsterdam dat de drie mannen de miljoenenwinst die ze maakten met de verkoop van mondkapjes moeten terugbetalen aan de Stichting Hulptroepen Alliantie. Er komt een hoger beroep in deze zaak.
Van Lienden had tijdens de coronacrisis publiekelijk aangegeven zonder winstoogmerk te werken bij het vergaren van voorraden mondkapjes. Achteraf bleek dat ze de bestelling van 40 miljoen mondkapjes uitvoerden namens hun commerciële bedrijf Relief Goods Alliance (RGA) in plaats van hun Stichting Hulptroepen Alliantie (SHA). Van Lienden, Damme en Van Gestel hebben zo meer dan 20 miljoen euro winst gemaakt.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De NS meldt donderdagochtend meerdere problemen op het spoor. Tussen Hilversum en Almere Centrum rijden geen treinen door een wisselstoring. Ook tussen Weesp en Almere Oostvaarders is er vanwege een wisselstoring geen treinverkeer. Beide problemen zijn naar verwachting rond 08.15 uur verholpen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op vele tientallen plekken in het land wordt de komende dagen stilgestaan bij de slachtoffers van de Japanse bezetting van toenmalig Nederlands-Indië. Het aantal herdenkingen stijgt al enkele jaren en ook dit jaar zijn het er volgens de organisatie meer dan in 2024. Meer dan zeventig herdenkingen staan vermeld in een overzicht op de website van de nationale herdenking. Waarschijnlijk is het aantal plechtigheden in werkelijkheid nog hoger, omdat niet iedere organisatie haar herdenking aanmeldt.
1 uur geledenDE HOEVE (ANP) - Bij het ongeluk met een luchtballon in het Friese De Hoeve is een persoon om het leven gekomen, bevestigt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Fryslân na berichtgeving door onder meer Omrop Fryslân. Over de identiteit van het slachtoffer is nog niets bekendgemaakt.
2 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - De brandweer is in het Groningse Stadskanaal in de nacht van woensdag op donderdag uitgerukt voor zes autobranden aan de Lyceumlaan. De voertuigen stonden volgens de veiligheidsregio "op enige afstand van elkaar" in brand.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB ziet het aantal hulpvragen van Nederlandse vakantiegangers in Scandinavië toenemen, terwijl het aantal meldingen uit traditionele zonbestemmingen zoals Frankrijk en Italië achterblijft. Dat schrijft de organisatie in een zomerupdate.
5 uur geledenDE HOEVE (ANP) - Bij het ongeluk met een luchtballon in het Friese De Hoeve is een persoon om het leven gekomen, bevestigt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Fryslân na berichtgeving door onder meer Omrop Fryslân. Over de identiteit van het slachtoffer is nog niets bekendgemaakt.
8 uur geledenNIJKERK (ANP) - De eerste partijleider en lijsttrekker van de ChristenUnie Kars Veling is op 77-jarige leeftijd overleden, meldt onder meer huidig partijleider Mirjam Bikker. Veling was de eerste lijsttrekker en fractievoorzitter van de partij na de fusie van het Gereformeerd Politiek Verbond en de Reformatorische Politieke Federatie. Hij zat eerder voor het GPV in de Eerste Kamer.
9 uur geleden