Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer onderzoek nodig in zaak Willem Engel van Viruswaarheid

Meer onderzoek nodig in zaak Willem Engel van Viruswaarheid

DEN HAAG (ANP) - In de zaak van Willem Engel, die wordt verdacht van opruiing en het negeren van een bevel van de politie om een demonstratie te beëindigen, is meer onderzoek nodig. De politierechter in Den Haag heeft de zaak voor onbepaalde tijd uitgesteld omdat er nog getuigen moeten worden gehoord.

Overige onderzoekswensen van de voorman van actiegroep Viruswaarheid en zijn advocaat Gerben van de Corput, zoals het horen van de Haagse burgemeester Jan van Zanen, wees de rechter resoluut af.

Engel zegt niet schuldig te zijn aan het negeren van een vordering van de politie tijdens een een demonstratie in Den Haag, op 10 oktober vorig jaar. Hij zat al in de arrestantenbus toen de politie 's avonds op de Hofweg de demonstranten opdroeg de protestmanifestatie te beëindigen, zei Engel dinsdag in de rechtbank.

Burgerarrest

"Ik kon geen gehoor geven aan de vordering. Ik hoorde de oproep toen ik al in de arrestantenbus zat, na de aanhouding", aldus de 44-jarige Rotterdamse dansleraar. De rechter wil nu eerst dat nog vijf getuigen worden gehoord over wat de politie precies heeft omgeroepen en waar zij zich toen in de stad bevonden.

Engel moest zich dinsdag ook verantwoorden voor opruiing via Facebook. De officiële verdenking tegen Engel luidt dat hij zijn achterban heeft opgeroepen tot gewelddadig optreden tegen het openbaar gezag. Hij riep op om agenten te arresteren middels burgerarrest. Dat deed hij tijdens een livestream op Facebook. De video zal worden getoond tijdens de volgende zitting, zodat de rechter zelf kan beoordelen of er sprake was van het misdrijf opruiing, zo kondigde ze aan.

Coronaspoedwet

De officier van justitie zei: "Je mag als burger iemand aanhouden als hij een strafbaar feit heeft begaan. Maar je kunt niet voor eigen rechter spelen en oproepen agenten te arresteren." Het verzoek van de officier om de zaken van de opruiing en die van het negeren van een politiebevel van elkaar te splitsen, werd door de politierechter afgewezen. Beide zaken zijn gelijktijdig aangebracht en zijn op dezelfde dag gepleegd, redeneert de rechter.

Op de bewuste zaterdagavond waren er zo'n honderd mensen naar Het Plein gekomen om te protesteren tegen de coronaspoedwet. De demonstranten riepen leuzen als "Wij zijn Nederland" en "Leven in vrijheid’’. Eerder op de avond had de politie de aanwezigen al weggestuurd.

Engel werd om 20.46 uur gearresteerd, maar volgens de officier van justitie was hij met zijn groep al vanaf 19.20 uur gewaarschuwd dat ze niet langer mochten demonstreren.

Meer uit Binnenland

Uitstoot Amsterdam daalt, maar nog te weinig om doelen te halen

AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam is de afgelopen jaren duurzamer geworden, maar de doelstellingen die de hoofdstad zichzelf heeft gesteld voor 2030 zijn nog buiten bereik. Op veel terreinen zijn landelijke maatregelen nodig, zegt het gemeentebestuur. Dan gaat het bijvoorbeeld om verzwaring van het elektriciteitsnet, verdere vergroening van de industrie en de aanleg van warmtenetten om meer gebouwen zonder aardgas te kunnen verwarmen.

24 minuten geleden
Musea in Amsterdam sluiten zich aan bij actie tegen vrouwengeweld

AMSTERDAM (ANP) - Meerdere culturele instellingen in Amsterdam sluiten zich aan bij de actie tegen vrouwengeweld, die wordt georganiseerd door nachtburgemeester Freek Wallagh en het Overleg Amsterdamse Clubs (OAC). In de nacht van dinsdag op woensdag vraagt het Amsterdamse uitgaansleven aandacht voor geweld tegen vrouwen en meisjes, na de dood van de 17-jarige Lisa vorige week.

1 uur geleden
Verzoeten Grevelingenmeer volgens onderzoek technisch haalbaar

MIDDELBURG (ANP) - Het zoet maken van het Grevelingenmeer is technisch haalbaar. Dat komt naar voren uit een onderzoek dat de provincie Zeeland heeft laten uitvoeren. De basismaatregelen voor het verzoeten van het meer kosten ongeveer 250 miljoen euro. "Dat is inclusief de aanleg van vogeleilanden", zegt de Zeeuwse gedeputeerde Arno Vael.

1 uur geleden
Zeeland gaat op straat en online in gesprek over kerncentrales

MIDDELBURG (ANP) - De provincie Zeeland wil van de inwoners weten onder welke voorwaarden twee nieuwe kerncentrales welkom zijn. Alle Zeeuwen kunnen vanaf vrijdag tot eind september een online-enquête invullen. Verder houdt de provincie straatgesprekken in onder meer Terneuzen, Zierikzee en Middelburg en gaan medewerkers op scholen in gesprek met jongeren.

1 uur geleden
Slachtoffers steekpartij bij Dam volgens OM aan dood ontsnapt

AMSTERDAM (ANP) - Het Amerikaanse echtpaar dat eind maart rond de Dam in Amsterdam werd neergestoken, raakte daarbij levensbedreigend gewond. Ook het Nederlandse slachtoffer had het steekincident zonder medisch ingrijpen niet overleefd. Dat zei de officier van justitie tijdens een tweede zitting in de rechtbank, waarbij de verdachte Roman D. (30) uit Oekraïne opnieuw niet aanwezig was. Hij ligt in een penitentiair ziekenhuis door complicaties aan de beenbreuk die hij bij zijn aanhouding opliep, zei zijn raadsvrouw.

2 uur geleden
Mes en telefoon gevonden bij COA-locatie in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Bij het onderzoek achter een pand van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) aan de Hogehilweg in Amsterdam heeft de politie een mes en een telefoon gevonden. Dat bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door NU.nl. Er wordt onderzocht of de vondst te maken heeft met het ombrengen van de 17-jarige Lisa.

2 uur geleden
Risico op natuurbranden in hele land op hoogste niveau

DEN HAAG (ANP) - Door de droogte is de kans op een natuurbrand in nagenoeg het hele land groot. Het risico staat op het hoogste niveau, fase 2, in alle 21 veiligheidsregio's die meedoen aan de site natuurbrandrisico.nl van de brandweer. IJsselland, Twente en Zeeland hebben dinsdag als laatsten het waarschuwingsniveau verhoogd.

3 uur geleden