Meer Nederlanders gebruiken sociale media, populariteit X daalt
AMSTERDAM (ANP) - Het aantal Nederlanders dat sociale media gebruikt is afgelopen jaar licht gegroeid, maar mensen worden kritischer over welke platforms ze gebruiken. Dit concludeert onderzoeksbureau Newcom in het jaarlijkse Nationale Social Media Onderzoek. Vooral X en BeReal werden minder populair.
Afgelopen jaar hebben 14,4 miljoen Nederlanders van 15 jaar en ouder volgens Newcom sociale media gebruikt, tegen 14,3 miljoen mensen een jaar eerder. X had in 2024 450.000 gebruikers minder, een daling van 14 procent. In totaal gebruikten 2,8 miljoen Nederlanders X. Bij de kleinere platforms was BeReal de grootste uitschieter. De foto-app verloor 600.000 gebruikers en kwam in 2024 uit op 900.000 mensen die het platform gebruikten.
Newcom meldt niet waarom mensen een bepaald platform minder of meer gebruikten. Bij X speelt mogelijk mee dat eigenaar Elon Musk een bondgenoot van Donald Trump is geworden. Trump is sinds deze week weer de president van de Verenigde Staten en Musk is een van zijn adviseurs.
Beschermen
Met name LinkedIn, TikTok en Snapchat werden vorig jaar populairder. LinkedIn had in 2024 5,7 miljoen gebruikers, 4 procent meer dan in 2023. TikTok en Snapchat kregen er 3 procent meer gebruikers bij.
Bijna zes op de tien ondervraagden zeggen voor een verbod op sociale media te zijn voor kinderen en jongeren onder de 16 jaar. Vooral veel 60-plussers en millennials (tussen de 29 en 44 jaar oud) gaven aan daar voorstander van te zijn. Meest genoemde reden is dat kinderen nog niet goed kunnen omgaan met de schadelijke effecten van sociale media. Kinderen beschermen tegen ongepaste of schadelijke inhoud op platforms en hen meer tijd en ruimte geven om zich te richten op hun schoolwerk en persoonlijke ontwikkeling werden ook vaak genoemd als argument. Aan het onderzoek deden ruim 6400 Nederlanders mee.
Verder komt uit het onderzoek naar voren dat Nederlanders vorig jaar gemiddeld 115 minuten per dag op sociale media zaten, net zo lang als het jaar daarvoor. Mensen van 40 jaar en ouder hebben iets meer tijd doorgebracht op sociale media, mensen onder de 40 juist iets minder. WhatsApp was in 2024 nog steeds het populairste platform met 13,5 miljoen gebruikers. Dat zijn er 115.000 meer dan in 2023.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - ProRail vervangt dit jaar 288 camera's langs het spoor door nieuwe, slimme camera's. Ook gaat de spoorwegbeheerder drones testen die zelfstandig kunnen vliegen en beelden kunnen analyseren. Dit moet ervoor zorgen dat sneller gereageerd kan worden op gevaarlijke situaties, zoals mensen die op het spoor lopen of stilgevallen voertuigen bij overwegen. "Dat maakt het spoor veiliger en zorgt voor minder storingen en vertragingen", aldus ProRail.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Nederland moet zich vrijdag verantwoorden op een hoorzitting van het comité dat erop toeziet dat het VN-vrouwenverdrag wordt nageleefd. In maart doet het comité dan aanbevelingen die Nederland moet volgen om vrouwenrechten te verbeteren.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het voormalige hoofdkantoor van verzekeraar Aegon in Den Haag wordt omgebouwd tot een nationaal centrum voor digitale veiligheid. In dat House of Cyber moeten onder meer het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) van het ministerie van Justitie en Veiligheid, onderzoeksinstituut TNO en het ministerie van Defensie gaan samenwerken.
9 uur geledenHATTEM (ANP) - Acht Gelderse gemeenten op en rond de Noord-Veluwe zijn bezorgd over de plannen van de beoogde coalitie voor Lelystad Airport. D66, VVD en CDA willen de luchthaven openstellen voor burgerluchtvaart, met jaarlijks zo'n 10.000 vluchten.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - VNG-voorzitter Sharon Dijksma noemt het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord verantwoord, vooruitstrevend en gericht op grote doorbraken. "In het akkoord zien we duidelijke erkenning, waardering en bereidheid tot samenwerking met gemeenten. Veel van onze bouwstenen zijn terug te vinden, wat vertrouwen geeft dat we samen stappen kunnen zetten", reageert de Utrechtse burgemeester.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is "blij en opgelucht" dat het nieuwe kabinet 512 miljoen euro per jaar wil investeren in de politie. Met het geld komt er financiële ruimte om de kwaliteit van het politiewerk te verbeteren en de organisatie "bij de tijd te brengen". "Dit draagt direct bij aan de veiligheid in ons land", zegt korpschef Janny Knol.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verdachten in een proces over de moord op Vincent Jalink in 2016 ontkennen dat zij een opdracht hebben gegeven of ontvangen om de 38-jarige man om te brengen. Jalink werd op de avond van 27 mei van dat jaar bij zijn woning in Diemen met twaalf kogels doodgeschoten voor de ogen van zijn toen 9-jarige zoontje. Schutter Gideon G. is als enige veroordeeld. Hij kreeg in 2023 in hoger beroep 22 jaar celstraf.
17 uur geleden