Meer NAVO-patrouilles Oostzee en verdacht schip zo nodig geënterd
HELSINKI (ANP) - De NAVO gaat meer patrouilleren op de Oostzee met onder meer zeedrones, marinevliegtuigen en fregatten. NAVO-landen rond de Oostzee gaan verdachte schepen van bijvoorbeeld de Russische 'schaduwvloot' ook sneller volgen en zo nodig enteren en opbrengen, hebben ze afgesproken op een top in Helsinki.
De NAVO gaat "terugvechten" tegen ondermijnende aanvallen, zei NAVO-topman Mark Rutte na afloop van het topoverleg met de leiders van Duitsland, Polen, Denemarken, Finland, Zweden, Estland, Letland en Litouwen. NAVO-schepen, sinds vorige week onder leiding van het Nederlandse fregat de Tromp, bewaken de zee waar steeds vaker kabels en pijpleidingen lijken te worden stukgetrokken. De patrouilles op de uitgestrekte wateren worden uitgebreid, kondigde de NAVO aan.
De NAVO-landen gaan naar Fins voorbeeld ook kordater optreden tegen de vaak duistere schepen die Rusland gebruikt om westerse sancties te ontduiken en die het de laatste tijd op onderzeese infrastructuur lijken te hebben gemunt. Finland dirigeerde een schip dat een belangrijke kabel zou hebben stukgetrokken vorige maand naar een Finse haven, doorzocht het en legde het aan de ketting.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De man die zaterdag werd doodgeschoten bij een controlepost bij het Witte Huis, had eerder meerdere aanvaringen met Amerikaanse veiligheidsdiensten en de politie. Dat melden Amerikaanse media, waaronder CNN.
55 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv is in de nacht van zaterdag op zondag bestookt met ballistische raketten. Volgens de autoriteiten raakten zeker vijf mensen gewond, van wie er één naar het ziekenhuis is gebracht.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Prominente Republikeinen uiten kritiek op de voorwaarden van het mogelijke akkoord dat de Amerikaanse president Donald Trump met Iran onderhandelt om de oorlog te beëindigen. Ze vrezen dat Teheran daardoor zijn machtspositie in de regio behoudt of zelfs versterkt.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iraanse media spreken tegen dat de Straat van Hormuz volledig wordt heropend als onderdeel van het aangekondigde vredesakkoord met de Verenigde Staten. Volgens Al Jazeera noemt staatspersbureau Fars die bewering van de Amerikaanse president Donald Trump "ver van de realiteit".
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Rond het Witte Huis in Washington is een grote politiemacht op de been na meldingen van schoten. Journalisten op het terrein kregen opdracht dekking te zoeken en werden naar de persruimte gebracht. Het Witte Huis is volgens hen op slot gegaan.
5 uur geledenKINSHASA (ANP) - Het dodental door de ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 204. Dat heeft het Congolese ministerie van Volksgezondheid bekendgemaakt. In drie provincies zijn 867 vermoedelijke besmettingen geregistreerd.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat er grotendeels overeenstemming is bereikt over een akkoord met Iran. "De laatste aspecten en details van de deal worden momenteel besproken en zullen binnenkort bekendgemaakt worden", schreef hij in een bericht op zijn platform Truth Social. Hij stelt dat het voorstel onder meer voorziet in de opening van de Straat van Hormuz.
7 uur geleden