
Meer NAVO-patrouilles Oostzee en verdacht schip zo nodig geënterd
HELSINKI (ANP) - De NAVO gaat meer patrouilleren op de Oostzee met onder meer zeedrones, marinevliegtuigen en fregatten. NAVO-landen rond de Oostzee gaan verdachte schepen van bijvoorbeeld de Russische 'schaduwvloot' ook sneller volgen en zo nodig enteren en opbrengen, hebben ze afgesproken op een top in Helsinki.
De NAVO gaat "terugvechten" tegen ondermijnende aanvallen, zei NAVO-topman Mark Rutte na afloop van het topoverleg met de leiders van Duitsland, Polen, Denemarken, Finland, Zweden, Estland, Letland en Litouwen. NAVO-schepen, sinds vorige week onder leiding van het Nederlandse fregat de Tromp, bewaken de zee waar steeds vaker kabels en pijpleidingen lijken te worden stukgetrokken. De patrouilles op de uitgestrekte wateren worden uitgebreid, kondigde de NAVO aan.
De NAVO-landen gaan naar Fins voorbeeld ook kordater optreden tegen de vaak duistere schepen die Rusland gebruikt om westerse sancties te ontduiken en die het de laatste tijd op onderzeese infrastructuur lijken te hebben gemunt. Finland dirigeerde een schip dat een belangrijke kabel zou hebben stukgetrokken vorige maand naar een Finse haven, doorzocht het en legde het aan de ketting.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - In de sarcofaag van Tsjernobyl, de constructie die de radioactieve straling uit de oude reactor moet tegenhouden, smeulen nog steeds kleine brandjes na de droneaanval van vrijdag. Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) meldt dit.
53 minuten geledenUPPSALA (ANP/AFP) - Een sneeuwstorm heeft in het oosten van Zweden tot grote ongelukken geleid met tientallen voertuigen en meer dan honderd gewonden die naar het ziekenhuis moesten. Het werd daardoor zo druk in de ziekenhuizen dat er enige tijd noodmaatregelen werden afgekondigd.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is aangekomen in Israël voor zijn eerste reis naar het Midden-Oosten. Naast Israël gaat hij ook naar Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten.
3 uur geledenVATICAANSTAD/ROME (ANP/AFP) - De 88-jarige paus Franciscus die in een ziekenhuis in Rome is opgenomen met bronchitis moet volgens het Vaticaan absolute rust houden.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De aanslag met een auto in München van donderdag heeft aan zeker twee mensen het leven gekost. De Beierse politie meldde zaterdagmiddag dat een kind van twee was overleden, en berichtte korte tijd later dat ook haar 37-jarige moeder aan haar verwondingen was bezweken.
6 uur geledenWASHINGTON/MÜNCHEN (ANP/RTR) - De VS hebben Europese regeringen gevraagd wat ze precies kunnen bijdragen aan veiligheidsgaranties voor Oekraïne. Washington heeft een document met vragen voorgelegd aan Europese bondgenoten, zoals de vraag hoeveel troepen er beschikbaar kunnen komen voor een eventuele Europese vredesmacht in Oekraïne.
6 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Europese landen worden niet betrokken bij de gesprekken die de Verenigde Staten willen voeren met Rusland en Oekraïne over vrede. De Amerikaanse gezant voor Oekraïne en Rusland Keith Kellogg heeft dat gezegd tijdens de grote veiligheidsconferentie in München, melden The Guardian en CNBC.
6 uur geleden