Meer NAVO-patrouilles Oostzee en verdacht schip zo nodig geënterd
HELSINKI (ANP) - De NAVO gaat meer patrouilleren op de Oostzee met onder meer zeedrones, marinevliegtuigen en fregatten. NAVO-landen rond de Oostzee gaan verdachte schepen van bijvoorbeeld de Russische 'schaduwvloot' ook sneller volgen en zo nodig enteren en opbrengen, hebben ze afgesproken op een top in Helsinki.
De NAVO gaat "terugvechten" tegen ondermijnende aanvallen, zei NAVO-topman Mark Rutte na afloop van het topoverleg met de leiders van Duitsland, Polen, Denemarken, Finland, Zweden, Estland, Letland en Litouwen. NAVO-schepen, sinds vorige week onder leiding van het Nederlandse fregat de Tromp, bewaken de zee waar steeds vaker kabels en pijpleidingen lijken te worden stukgetrokken. De patrouilles op de uitgestrekte wateren worden uitgebreid, kondigde de NAVO aan.
De NAVO-landen gaan naar Fins voorbeeld ook kordater optreden tegen de vaak duistere schepen die Rusland gebruikt om westerse sancties te ontduiken en die het de laatste tijd op onderzeese infrastructuur lijken te hebben gemunt. Finland dirigeerde een schip dat een belangrijke kabel zou hebben stukgetrokken vorige maand naar een Finse haven, doorzocht het en legde het aan de ketting.
Meer uit Buitenland
KOUROU (ANP/AFP/DPA) - Vanuit Frans-Guyana is opnieuw een raket gelanceerd van het Europese type Ariane 6. Die moet wederom 32 internetsatellieten van het bedrijf Amazon in een baan om de aarde brengen.
3 minuten geledenTEL AVIV (ANP) - Een lading graan die vermoedelijk afkomstig is uit bezet Oekraïens gebied wordt niet gelost in Israël. The Jerusalem Post bericht dat een organisatie van Israëlische graanimporteurs dat meldt. The Times of Israel brengt hetzelfde nieuws op gezag van een anonieme bron bij de Israëlische overheid. De Oekraïense buitenlandminister Andri Sybiha noemt de weigering op X een "welkome ontwikkeling".
46 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense topgeneraal Oleksandr Syrsky heeft opdracht gegeven om vooruitgeschoven soldaten aan het front nog hooguit twee maanden achter elkaar op hun post te laten. Hij probeert daarmee een antwoord te bieden op zorgen over het welzijn van de militairen, die soms maandenlang onafgebroken onder vuur liggen in de oorlog met Rusland.
1 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Een vrouw heeft in Thailand geprobeerd met dertig schildpadden onder haar kleding een vlucht naar Taiwan te pakken. Ze werd op een luchthaven opgepakt, nadat de autoriteiten hadden geconstateerd dat de 19-jarige Taiwanese vreemd bewoog. Ze bleek de dieren in stoffen zakken met tape aan haar lichaam te hebben geplakt.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil graag meer weten over het Russische voorstel om een tijdelijke wapenstilstand af te kondigen. Het Kremlin zei zo'n bestand te overwegen. De Amerikaanse president Donald Trump heeft daar naar eigen zeggen ook over gebeld met Vladimir Poetin.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering gaat 25 miljoen pond (bijna 28,9 miljoen euro) extra uitgeven aan de veiligheid van de Joodse gemeenschap. De aankondiging volgt een dag na een steekpartij in Londen met twee Joodse slachtoffers, die beiden met steekwonden naar het ziekenhuis moesten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische regering wil zeven kernreactoren overnemen van energiebedrijf Engie. Er wordt momenteel onderhandeld met het Franse bedrijf over een volledige overname van de kernreactoren in Doel (Oost-Vlaanderen) en Tihange (Luik), schrijft premier Bart De Wever op X.
2 uur geleden