Meer mensen sluiten zich aan bij vakbond, vooral jongeren
UTRECHT (ANP) - Het aantal mensen dat zich aansluit bij een vakbond is de laatst tijd flink gegroeid. Vakbonden FNV en CNV zagen de afgelopen maanden een flinke stijging van hun ledenaantal. Opvallend is de toename van het aantal jongeren.
FNV kreeg sinds september iedere maand meer dan 4000 nieuwe aanmeldingen, in november waren het er meer dan 6000. De vakbond spreekt van "een recordmaand". Vooral in de leeftijdsgroep onder de 35 jaar is de aanwas groot. "We zien vooral nieuwe leden komen uit sectoren waar we actie hebben gevoerd en waar de vakbond samen met de leden een vuist maakt voor een goede cao", laat een woordvoerder weten.
Ook CNV zag de afgelopen tijd een flinke toename. In november en december steeg het aantal inschrijvingen bij de vakbond met 32 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Onder de nieuwe leden bevinden zich ook bij CNV opvallend veel mensen onder de 45 jaar. Ook ziet de vakbond een toename van het aantal vrouwen dat zich aanmeldt. Absolute aantallen heeft de bond niet.
Volgens CNV-voorzitter Piet Fortuin heeft de flinke instroom onder meer te maken met de gestegen inflatie. "Werknemers willen compensatie voor de hoge inflatie maar zien tegelijkertijd dat loonsverhoging er niet zomaar komt. Daar moet je iets voor doen. Door zich te verenigen hopen ze op resultaat."
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP/RTR) - Japan is het volgende land dat een onderzoek instelt naar Grok, de chatbot van Elon Musk. Dat maakte de Japanse regering vrijdag bekend. Grok ligt onder vuur omdat het op verzoek seksueel getinte afbeeldingen genereert met kunstmatige intelligentie, ook van minderjarigen.
9 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet vrijdag weinig beweging zien. Beleggers deden het rustig aan na de sterke opmars een dag eerder, waarbij de Amsterdamse hoofdindex voor het eerst in de geschiedenis tot boven de 1000 punten wist te klimmen. Vooral sterke koerswinsten van de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI hielpen de AEX deze historische mijlpaal te behalen. De Nederlandse chipbedrijven lieten nu een gemengd beeld zien.
18 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP) - China keert zich fel tegen de handelsdeal die de Verenigde Staten hebben gesloten met Taiwan. De op een na grootste economie ter wereld is "krachtig tegen" een overeenkomst om de Amerikaanse importheffingen op Taiwanese producten te verlagen en de investeringen van het eiland in de VS te vergroten.
20 minuten geledenLONDEN (ANP) - Een medewerker van oliehandelaar Vitol heeft miljoenen gedoneerd ten behoeve van de verkiezingscampagne van Donald Trump. Dat bedrijf is nu betrokken bij de eerste verkoopdeals rond Venezolaanse olie die de Amerikaanse regering sluit na de militaire actie van de VS in het Zuid-Amerikaanse land, meldt zakenkrant Financial Times.
33 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse landbouwexport is vorig jaar gestegen met 8,4 procent, melden Wageningen Social & Economic Research en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zuivel en eieren bleven de belangrijkste exportproducten, gevolgd door vlees en sierteelt.
1 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Taiwan wil een strategische partner van de Verenigde Staten worden op het gebied van kunstmatige intelligentie. Dat zei de Taiwanese vicepremier Cheng Li-chiun vrijdag bij een persconferentie in Washington na afloop van onderhandelingen over een handelsakkoord.
3 uur geleden