Meer mensen lid van een politieke partij
DEN HAAG (ANP) - Het afgelopen jaar is het aantal leden van politieke partijen met 1,3 procent gegroeid. Begin dit jaar waren er 321.061 leden, een groei van 4228 vergeleken met een jaar eerder. Vooral D66 en GroenLinks kregen er leden bij. De grootste verliezer was 50PLUS.
Dat blijkt uit gegevens verzameld door Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen.
D66 en GroenLinks waren de uitblinkers met een stijging van respectievelijk 8,7 procent en 7,4 procent. Bij de VVD was de stijging 4,7 procent en bij de Partij voor de Dieren 4,5 procent.
Forum voor Democratie
Het CDA zag het ledenaantal juist afnemen, met 4,6 procent. Het DNPP voegt toe dat het ledental van de partij al "sinds de jaren tachtig vrijwel onafgebroken" daalt. Ook 50PLUS en DENK verliezen leden, respectievelijk 26,6 procent en 6,3 procent. Voor beide partijen stond het afgelopen jaar in het teken van interne conflicten.
Forum voor Democratie kende dit jaar ook hoogoplopende ruzies, die resulteerden in een breuk in de partij. Toch blijft FVD de grootste ledenpartij. Het ledenbestand van de jonge partij nam met 3,7 procent toe, hoewel het documentatiecentrum behoorlijk wat vraagtekens zet bij de ledenregistratie van Forum. Het ledenaantal zou boven de 45.000 uitkomen, nog meer dan tijdens het referendum over de positie van partijleider Thierry Baudet begin december.
Transparantie
Baudet kreeg overweldigende steun, maar zo'n 9000 FVD'ers stemden toch tegen zijn partijleiderschap. De RUG en het documentatiecentrum gaan ervan uit dat een deel van deze leden is weggelopen. Dat aantal zou dan "voor de jaarwisseling moeten zijn gecompenseerd door een minstens even grote instroom", maar daarover wilde FVD geen informatie geven.
FVD zei ook niets over de in- en uitstroom op jaarbasis, "zoals alle andere partijen wel hebben gedaan". Volgens de organisaties was transparantie des te belangrijker omdat de commissie die toezicht houdt op de financiering van politieke partijen ook "al drie jaar achtereen niet kan steunen op de jaarverantwoording van Forum van Democratie en zijn neveninstellingen".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe stelsel om belasting te heffen op het rendement op vermogen ligt "bovenop de stapel" als D66'er Eelco Eerenberg maandag begint als staatssecretaris van Financiƫn. De vervanger van Nathalie van Berkel - die zich deze week terugtrok na ophef over onjuistheden in haar cv - sprak dit vermoeden uit na zijn kennismaking met aanstaand premier Rob Jetten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) hoort graag "input" van partijen in de Tweede Kamer nu de planbureaus de kabinetsplannen hebben doorgerekend. "Dan kunnen we richting de zomer, als we de definitieve begroting van volgend jaar maken, daar goed naar kijken."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitie van D66, VVD en CDA investeert onderaan de streep toch niet in ontwikkelingssamenwerking. Hoewel er jaarlijks 257 miljoen euro voor wordt uitgetrokken, gaat ongeveer hetzelfde bedrag de komende jaren vanuit dat potje naar asielopvang. Het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving noemen het een "ombuiging" in de doorrekening.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas stopt als partijleider en fractievoorzitter van de BBB. Dat meldt de partij. Tweede Kamerlid Henk Vermeer volgt haar op. Van der Plas blijft wel actief als Kamerlid.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens SP-leider Jimmy Dijk is "precies het tegenovergestelde nodig" van de plannen van de nieuwe coalitie. "Geen doorbraak, alleen afbraak. Het is de wereld op z'n kop", schrijft hij op X met twee tabellen uit de doorrekening van het coalitieakkoord door het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - David van Weel, de aanstaande minister van Justitie en Veiligheid, hoopt op "meer harmonie" in het nieuwe kabinet dan in de vorige coalitie, waarvoor hij ook minister was. Volgens de VVD'er zijn de inhoudelijke verschillen nu minder groot dan tussen zijn partij en de vroegere coalitiepartners PVV, NSC en BBB.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Planbureau (CPB) ziet in de plannen van coalitiepartijen D66, VVD en CDA een "beperkte verruiming" van de hypotheekrenteaftrek. Het ging in de campagne veel over deze regeling die huizenbezitters bevoordeelt, en die D66 en CDA wilden afbouwen. Op papier verandert de coalitie niets aan de hypotheekrenteaftrek, maar door andere maatregelen gaat er toch meer geld naartoe.
12 uur geleden