Meer mensen in de bijstand in crisisjaar 2020
DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen in de bijstand is in de eerste helft van 2020 licht gestegen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) waren er medio vorig jaar bijna 28 bijstandtrekkers per duizend inwoners. Daarmee is volgens het statistiekbureau sprake van een trendbreuk.
Halverwege 2009, kort na het begin van de kredietcrisis, ontvingen bijna 22 op de duizend inwoners in Nederland een bijstandsuitkering. Tijdens de economische recessie die volgde nam het aandeel bijstandsontvangers toe tot ruim 30 in 2017. Daarna was sprake van een aanhoudende daling.
Volgens het CBS is in de periode 2009 tot en met 2020 overigens wel een aantal belangrijke veranderingen doorgevoerd in het socialezekerheidsstelsel. Dit zijn onder andere in 2015 de invoering van de Participatiewet en de aanpassingen in de Wajong en WSW. Daarin is geregeld dat iedereen naar vermogen deelneemt aan de samenleving en zoveel als mogelijk in het eigen onderhoud voorziet. De wet geeft een aanvulling op het inkomen tot het sociaal minimum.
Volgens het CBS is de bijstandsdichtheid onder vrouwen nog steeds het hoogst. De lichte stijging afgelopen jaar voor het totaal komt echter geheel voor rekening van de mannen. Hier was sprake van een stijging van 23,6 naar 24,2 bijstandstrekkers per duizend inwoners. Bij de vrouwen ging het aantal personen in de bijstand fractioneel omlaag van 31,6 in 2019 naar 31,5 in 2020.
Verder blijft de bijstandsdichtheid in grote steden het hoogst, aangevoerd door Rotterdam waar 68 op de duizend inwoners van de bijstand leeft. Acht gemeenten hebben gemiddeld meer dan 50 mensen in de bijstand per duizend inwoners. Naast Rotterdam gaat het dan om Amsterdam, Den Haag, Arnhem, Enschede, Groningen, Heerlen en Leeuwarden. Van de grote steden ontbreekt Utrecht in dit rijtje. In de Domstad is zitten momenteel 34 op de duizend inwoners in de bijstand.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - De eerste dag dat het nieuwe Europese asiel- en migratiesysteem in werking is getreden, is "onrustig" verlopen in Ter Apel. Dat zegt een woordvoerder van VluchtelingenWerk Nederland (VWN) ter plaatse.
39 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De bekende Nederlandse schoenontwerper Jan Jansen is op woensdag op 85-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van kanker. Dat laat Niels Jens, uitvaartondernemer en vriend van de familie, vrijdag weten.
1 uur geledenWOERDEN (ANP) - Door de brand in een transformatorstation in Woerden zijn drie treinen op het spoor stil komen te staan. In totaal zaten daarin zo'n 1300 reizigers, laat een woordvoerder van de NS weten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof Amsterdam komt grotendeels tegemoet aan de eisen van de nieuwe advocaten van Ridouan Taghi (48). Zij hadden het hof gevraagd om anderhalf jaar voorbereidingstijd, vanaf september. Daarmee zou de zaak tegen de hoofdverdachte in het Marengo-proces stil komen te liggen tot maart 2028. Als het hof niet akkoord zou gaan, kondigden de advocaten aan de verdediging neer te leggen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Oud-voetballer Quincy Promes (34) heeft "behoorlijke persoonlijkheidsproblematiek". Dat zei zijn advocaat vrijdag tijdens een voorbereidende zitting in het hoger beroep van de strafzaak tegen de voetballer. De raadsman vroeg om een onderzoek door een psycholoog of een psychiater. Dat zou bijvoorbeeld moeten gaan over de ervaringen van de voetballer in Dubai, waar hij zegt dagenlang met een kap over zijn hoofd te zijn verhoord voor hij werd uitgeleverd aan Nederland.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Door een brand in Woerden rijden er geen treinen op de trajecten tussen Utrecht en Den Haag en Utrecht en Rotterdam. Dat laat de NS weten. Vooralsnog is de prognose dat de treinen weer om 20.15 uur gaan rijden, meldt ProRail.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft meerdere personen aangehouden wegens de explosie in Amsterdam die plaatsvond in de nacht van donderdag op vrijdag. "Inmiddels hebben we meerdere personen aangehouden en zijn er een aantal auto's in beslag genomen", meldt de politie in een update.
3 uur geleden