Meer mensen de weg op zonder geldig rijbewijs of kenteken
DEN HAAG (ANP) - Steeds meer mensen worden betrapt op rijden zonder geldig rijbewijs of kenteken. Het aantal was afgelopen halfjaar hoger dan in de eerste zes maanden van de jaren daarvoor. Deze categorie was zelfs de sterkste stijger onder de misdrijven op de weg, zowel ten opzichte van vorig jaar als voor de coronapandemie. Dat blijkt uit een analyse van politiecijfers door het ANP. De politie verklaart de toename onder andere door "minder bereidheid zich aan de verkeersregels te houden".
De politie telt alle misdrijven waarbij iemand zonder de juiste papieren of toestemming achter het stuur zit bij elkaar op. Binnen deze categorie valt onder meer rijden zonder geldig rijbewijs en rijden met een valse kentekenplaat. In het eerste halfjaar van 2023 registreerde de politie ruim 6400 van zulke overtredingen.
De stijging is al langer gaande. In de eerste zes maanden van 2013 werden zo'n 2600 van dergelijke misdrijven op de weg geregistreerd, in 2019 waren het er bijna 3700. De politie is niet vaker gaan controleren, zegt een woordvoerder. Wel neemt het aantal voertuigen met een kenteken toe. "De politie ziet dan ook als verklaring enerzijds de toename van het aantal voertuigen op de weg, tegelijk komen overtredingen vaker voor."
Individualistischer
Tijdens de coronapandemie - in 2020, 2021 en 2022 - steeg het aantal mensen dat zonder geldig rijbewijs of kenteken rondreed en door de politie werd gesnapt eveneens. En dat terwijl er vanwege maatregelen zoals het thuiswerkadvies een stuk minder auto's op de weg reden. De woordvoerder legt uit dat er in 2020 en 2021 sprake was van een tijdelijke stijging van onder meer het aantal straatraces en mensen die zonder rijbewijs de weg opgingen. "Minder bestuurders pleegden dus meer of andersoortige overtredingen".
Volgens verkeerspsycholoog en docent aan de politieacademie Matthijs Dicke ontbreekt onderzoek naar de precieze redenen voor de toename van het aantal verkeersovertredingen. "De meest voor de hand liggende gedachte is: de blik op autoriteit verandert, mensen denken meer individualistisch." Dat zou kunnen betekenen dat bijvoorbeeld minder mensen het een probleem vinden om zonder rijbewijs de weg op te gaan.
Volgens Dicke wordt het verkeer al jaren onveiliger. De mensen die zonder geldig rijbewijs of kenteken rondrijden, vinden het mogelijk ook minder nodig zich aan andere regels te houden, zoals een snelheidslimiet. "Hier moet echt wat aan gebeuren. Maar dat begint met goed inzicht in waar het gevaar precies zit."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In de duinen van Den Haag is dinsdagavond brand uitgebroken. De brandweer bestrijdt het vuur en heeft een NL-Alert verzonden vanwege de rook die vrijkomt.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De patiëntengegevens die zijn gestolen bij de hack bij softwareleverancier ChipSoft zijn nergens gepubliceerd en de gegevens zijn inmiddels vernietigd. Dat meldt het bedrijf in een verklaring op de eigen website.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe Nationaal Park Hollandse Duinen langs de Zuid-Hollandse kust moet een plek worden waar mensen en dieren tot rust kunnen komen. Arno Bonte, gedeputeerde natuur voor de provincie Zuid-Holland, wil er op sommige plekken extra recreatiemogelijkheden realiseren terwijl op andere locaties juist de natuur voorrang krijgt. Door de natuur te verbeteren verwacht hij ook dat het makkelijker wordt om vergunningen te verlenen voor bijvoorbeeld het bouwen van woningen. Vergunningen daarvoor worden nu moeizaam verstrekt vanwege de problemen met stikstof.
2 uur geledenBUSSUM (ANP) - De politie heeft dinsdag een man opgepakt in het onderzoek naar een moord in Hilversum in 2011. Het gaat om een 61-jarige man uit Bussum, die verdacht wordt van betrokkenheid bij de dood van Pablo Hermeler.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Opnieuw heeft de politie geschoten tijdens een voorval met een persoon met "onbegrepen gedrag". Dit keer ging het om een situatie in Hilversum. De man of vrouw in kwestie moest met een ambulance naar het ziekenhuis.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vele feestvierders die met de trein reisden tijdens Koningsdag hebben weer een boel viezigheid achtergelaten. De NS heeft zeven treinstellen uit de dienstregeling gehaald omdat ze te smerig waren om ingezet te worden. "Reizigers kunnen de komende dagen nog hinder ondervinden", meldt het vervoersbedrijf.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In bijna heel Nederland geldt een verhoogd risico op natuurbranden, doordat het al een tijdje niet heeft geregend. In zeker 20 van de 25 veiligheidsregio's is fase 2 van kracht, het hoogste waarschuwingsniveau.
6 uur geleden