Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer meldingen van seksueel grensoverschrijdend gedrag in de zorg

Meer meldingen van seksueel grensoverschrijdend gedrag in de zorg

UTRECHT (ANP) - Meer mensen hebben afgelopen jaar gemeld dat ze seksueel grensoverschrijdend gedrag hebben meegemaakt in de zorg of in de jeugdhulp. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) kreeg 240 meldingen binnen, tegenover 180 meldingen in 2021.

De inspectie vermoedt dat patiënten nu eerder aan de bel trekken bij seksueel grensoverschrijdend gedrag, doordat er afgelopen jaar veel aandacht was voor het onderwerp. Wel benadrukt de IGJ dat het werkelijke aantal gevallen waarschijnlijk nog veel hoger ligt.

Een groot deel van de meldingen was afkomstig uit de gehandicaptenzorg (50) en de geestelijke gezondheidszorg (50). Daarnaast kwamen veertig meldingen uit de jeugdhulp en veertig uit de eerstelijnszorg. Dat zijn onder meer de huisarts, tandarts en fysiotherapeut. Verder komt het ook in ziekenhuizen, verpleeghuizen en wijkverpleging voor, stelt de IGJ.

Scheve machtsverhouding

Het gaat om allerlei vormen van seksueel gedrag waarbij een zorgverlener de grens over ging: van verkeerde opmerkingen tot onnodige aanrakingen of verkrachting. "Elke vorm van seksualiteit tussen cliënt en zorgverlener is grensoverschrijdend en valt onder geweld in de zorgrelatie."

De IGJ benadrukt dat seks tussen een zorgverlener en een cliënt nooit is toegestaan, ook niet met instemming. "Want een zorgrelatie is gebaseerd op vertrouwen en veiligheid. Iemand die zorg of hulp nodig heeft is altijd afhankelijk van degene die de zorg verleent. Er is sprake van een scheve machtsverhouding."

Gevallen van patiënten die de grens zijn over gegaan richting hun zorgverlener zijn niet meegenomen in de cijfers, aldus de IGJ.

Meer uit Binnenland

Formulier gestrande Nederlanders tot nu toe 9000 keer ingevuld

DEN HAAG (ANP) - Het contactformulier van de overheid voor Nederlanders die in het Midden-Oosten zijn gestrand, is tot nu toe zeker 9000 keer ingevuld. Dat bevestigt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken na berichtgeving door RTL Nieuws. De vragenlijst sluit vrijdagmiddag.

4 uur geleden
Ontnemingszaak Klaas Otto uitgesteld

BREDA (ANP) - De ontnemingszaak tegen Klaas Otto (58) is uitgesteld. De rechtbank concludeerde donderdagmiddag dat er te weinig tijd was om de zaak nog inhoudelijk te behandelen. Nu moet dat gebeuren op 31 maart. Het Openbaar Ministerie wil bijna 1,9 miljoen euro afnemen van de oprichter van motorclub No Surrender. Volgens justitie is dat geld niet op legale wijze verdiend.

7 uur geleden
Geen andere rechters voor ontnemingszaak Klaas Otto

BREDA (ANP) - De wrakingskamer van de rechtbank Breda heeft een verzoek om andere rechters in een ontnemingszaak over Klaas Otto (58) donderdag afgewezen. De advocaat van de oprichter van motorclub No Surrender had de rechtbank gewraakt, omdat Otto vond dat die vooringenomen was. Hiervan was volgens de wrakingskamer die het verzoek behandelde geen sprake.

8 uur geleden
Iraniërs vragen in Den Haag aandacht voor situatie in hun land

DEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen Iraniërs hebben donderdagmiddag in Den Haag op het Lange Voorhout aandacht gevraagd voor de situatie in hun land van herkomst. Bij de Britse ambassade scandeerden ze leuzen en draaiden ze harde muziek. Ze riepen onder meer op tot een einde van het Iraanse regime.

8 uur geleden
Nabestaanden willen geen uitstel van hoger beroep Lucky

DEN HAAG (ANP) - Nabestaanden dringen er bij het gerechtshof in Den Haag op aan dat het hoger beroep doorgaat in de zaak over de dodelijke schietpartij bij winkelcentrum Walburg in Zwijndrecht komende maandag. Dit laat slachtofferadvocaat Willem Backer weten. Hij staat drie dochters en de kleinkinderen bij van Michel (66), die bij de schietpartij om het leven kwam. Hun zus Anneke (38) overleefde de aanslag van haar ex-partner.

8 uur geleden
Ook zaterdag repatriëringsvlucht uit Oman

DEN HAAG (ANP) - Er is een akkoord over een derde vlucht om gestrande Nederlanders op te halen, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag. Komende zaterdag zal in samenwerking met Corendon een vliegtuig van Muscat (Oman) naar Amsterdam vliegen.

8 uur geleden
Verdediging van Klaas Otto wraakt rechtbank in ontnemingszaak

BREDA (ANP) - De verdediging heeft donderdag de rechtbank in Breda gewraakt in een ontnemingsprocedure tegen Klaas Otto (58). Otto meent dat de rechtbank vooringenomen is en wil daarom andere rechters. De wraking volgde nadat de rechtbank het horen van een getuige had afgewezen.

10 uur geleden