Meer luchtvaartpassagiers in 2023, maar minder dan voor corona
DEN HAAG (ANP) - In 2023 reisden ruim 71 miljoen luchtvaartpassagiers van en naar de vijf luchthavens in Nederland. Dat is ruim 16 procent meer dan in 2022, maar nog altijd minder dan voor de coronapandemie, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2019, het jaar voor de pandemie, bedroeg het aantal reizigers nog dik 81 miljoen.
In totaal waren er bijna 506.000 commerciële vluchten, 9 procent meer dan een jaar eerder. Ook de gemiddelde bezettingsgraad nam toe. In 2023 waren er op passagiersvluchten gemiddeld 79 van elke 100 vliegtuigstoelen bezet, tegenover 76 een jaar eerder. In 2019 waren dat er 81.
Ondanks de toename werd het niveau van voor corona nog niet bij alle vliegvelden bereikt. Schiphol verwerkte in 2023 bijna 442.000 vluchten en bijna 62 miljoen passagiers. Dit waren bijna 18 procent meer passagiers dan in 2022, maar zo'n 14 procent minder dan in 2019.
Rotterdam The Hague Airport en Eindhoven Airport waren de enige twee vliegvelden in Nederland die meer passagiers verwerkten dan in 2022 én in 2019. Met bijna 6,9 miljoen luchtvaartpassagiers blijft Eindhoven de tweede luchthaven voor personenvervoer in Nederland. Van en naar Rotterdam vlogen 2,2 miljoen mensen.
Meer dan de helft van de passagiers reisde binnen Europa, vooral naar Spanje en het Verenigd Koninkrijk. Buiten Europa waren de Verenigde Staten het populairst. De populairste verbinding van en naar een Nederlandse luchthaven was opnieuw die tussen Nederland en Barcelona.
Het vrachtvervoer door de lucht nam met bijna 9 procent af tot 1,4 miljoen ton. Door de tijdelijke sluiting van Maastricht in het tweede kwartaal weken vrachtvervoerders in 2023 uit naar andere vliegvelden, waarbij vrijwel alle luchtvracht via Schiphol werd vervoerd.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.
8 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Schoonmakers krijgen vanaf volgend jaar de maximale fiscale reiskosten voor woon-werkverkeer vergoed. CNV meldt dat dit is afgesproken in de nieuwe cao, die volgens de vakbond voor 120.000 schoonmakers in Nederland geldt.
29 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - De rijen bij Schiphol voor de security blijven maandag verder toenemen. Dat gebeurt op de dag dat de opzet van de beveiliging op de luchthaven is aangepast. Bij meerdere vertrekhallen staan mensen tot ver achter de incheckbalies te wachten.
53 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL) voert volgende maand twee veiligheidsmaatregelen door voor vertrekkende vliegtuigen vanaf Schiphol. Zo vliegen toestellen die tussen 23.00 uur en 06.00 uur opstijgen vanaf de Polderbaan en naar het zuiden gaan, een andere route. Dit leidt op sommige plekken in Nederland tot meer geluidsoverlast, erkent LVNL.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn met verliezen begonnen aan de nieuwe week. Beleggers bleven voorzichtig door de aanhoudende spanningen in het Midden-Oosten. President Donald Trump waarschuwde dat "de klok tikt" en dat er "niets meer over zal zijn" van Iran als het land niet snel in actie komt. Hij lichtte niet toe welke stappen hij van Iran verwachtte of welke gevolgen dat zou kunnen hebben.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Elektrische steps lijken vooralsnog geen groot succes in Nederland. Sinds juli vorig jaar is een kenteken verplicht om met een e-step de openbare weg op te mogen, maar tot nu toe zijn in heel Nederland slechts 456 van deze voertuigen geregistreerd. Dat maakte RDC, het databedrijf dat de voertuigregistraties bijhoudt, bekend.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie kijkt of nieuwe maatregelen nodig zijn om de economie te beschermen tegen Chinese producten. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Brussel is in toenemende mate bezorgd over het groeiende handelstekort met China en de gevolgen daarvan voor Europese bedrijven.
2 uur geleden