Meer kinderen sloegen tandartscontrole over in coronajaar 2020
DEN HAAG (ANP) - De groep kinderen die niet voor controle op bezoek is geweest bij de tandarts is gegroeid in coronajaar 2020. Dat zocht kenniscentrum Vektis uit in opdracht van Pharos. Het laatstgenoemde expertisecentrum op het gebied van gezondheid waarschuwt voor de gevolgen. Als kinderen niet aan gaatjes worden behandeld, kan dat later leiden tot diabetes, long-, hart- en vaatziekten, reuma en zwangerschapscomplicaties.
Zowel peuters, kinderen in de basisschoolleeftijd als middelbare scholieren gingen in 2020 minder naar de tandarts voor controle dan een jaar eerder. Bij kinderen van 2 en 3 jaar groeide deze groep van 56 naar 61 procent. Bij 4- tot en met 11-jarigen was een toename van 13 naar 18 procent te zien en bij 12- tot en met 17-jarigen was een vergelijkbare ontwikkeling zichtbaar.
De onderzoekers vermoeden dat door de uitbraak van het coronavirus minder kinderen de praktijkruimte van de tandarts van binnen hebben gezien. Tandartsen mochten een periode alleen spoedgevallen behandelen. Bovendien bleven mensen weg uit angst om besmet te raken. Veel van de volwassen tandartsmijders stuurden ook hun kind niet meer op controle, blijkt uit onderzoek.
Als kinderen te lang blijven rondlopen met gaatjes, kunnen ze last krijgen van pijn en ontstekingen en zelfs melktanden verliezen. Ze lopen nog meer risico als ze al gezondheidsproblemen hebben, waarschuwen de onderzoekers. "Als bacteriƫn uit de mond van deze kinderen in de bloedbaan terechtkomen, kan dat ervoor zorgen dat zij chronisch ziek worden."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) dreigt naar de rechter te stappen als het kabinet geen inreisverbod instelt voor de artiest Kanye West, meldt de organisatie zondag in een verklaring. Het verzoek om Kanye West, bekend als Ye, de toegang tot Nederland te ontzeggen is vrijdag door het CJO neergelegd bij minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie).
6 uur geledenDE BILT (ANP) - In Gelderland en Overijssel is code geel van kracht wegens onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kan plaatselijk hagel vallen en veel neerslag, aldus het weerinstituut.
7 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Zeven deelnemers aan de halve marathon in Groningen zijn zondag bevangen door de warmte. Dat meldt Golazo, de organisator van het evenement. Van hen zijn er twee naar het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) gebracht. De andere deelnemers zijn bij de finish behandeld met bijvoorbeeld koeldekens. Uit voorzorg zijn meerdere ambulances opgeroepen. Mogelijk zijn er op de route nog meer mensen onwel geworden.
9 uur geledenZEIST (ANP) - De politie heeft op sociale media meerdere bedreigende en beledigende reacties binnengekregen op haar bericht over een aanhouding in Zeist waarbij agenten geweld hebben gebruikt. Het is daarom niet langer mogelijk om te reageren onder dit bericht op Facebook en Instagram, laat een woordvoerder weten. "Kritiek en een gesprek zijn goed en belangrijk, maar alle fatsoensnormen werden overschreden", zegt zij.
9 uur geledenWARFFUM (ANP) - In de nacht van zaterdag op zondag hebben zestig asielzoekers in de nachtopvang in Warffum geslapen, meldt een woordvoerster van het Rode Kruis. Dat zijn er iets meer dan een nacht eerder, toen 45 mensen in de Groningse plaats werden opgevangen. Net als toen hebben afgelopen nacht twee mensen vrijwillig op het grasveld bij het aanmeldcentrum in Ter Apel doorgebracht.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In aanloop naar en tijdens de vierde editie van de Nacht tegen Seksueel Geweld is een recordbedrag opgehaald van meer dan 320.000 euro. Dat meldt Plan International, de organisatie achter de mars in Rotterdam waaraan zaterdagavond en afgelopen nacht bijna 2300 deelnemers meededen. Zij vroegen daarmee aandacht voor straatintimidatie en seksueel geweld.
15 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het wordt in juni, de eerste maand van de meteorologische zomer, warmer en droger dan gemiddeld. Weeronline verwacht dat de eerste week nog wisselvallig verloopt, maar daarna stijgt de temperatuur en laat de zon zich vaak zien.
16 uur geleden