Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer jongeren van school af zonder startkwalificatie, ziet CBS

Meer jongeren van school af zonder startkwalificatie, ziet CBS

DEN HAAG (ANP) - Een groeiende groep jongeren in Nederland volgt geen onderwijs én heeft het niveau dat de overheid ziet als 'startkwalificatie' niet behaald. Uit CBS-cijfers blijkt dat het aantal jongeren voor wie dit geldt in drie jaar tijd met zo'n 50.000 is toegenomen. Dat is een stijging van bijna 40 procent.

De overheid streeft ernaar dat jongeren op zijn minst havo, vwo of mbo-2 afronden. Wie lager is opgeleid dan dat, maakt beduidend minder kans op een goede vaste baan. De cijfers van het statistiekbureau laten echter ook zien dat het grootste deel van deze jongeren tot 27 jaar wel werk heeft, al gaat het vaker om een flexibel contract dan bij jongeren die wel een startkwalificatie hebben.

Van de groep die niet naar school gaat en geen startkwalificatie heeft, zijn er 54.000 ook niet aan het werk. Volgens de CBS-cijfers is ongeveer een op de drie wel op zoek naar een baan. Het grootste deel van deze jongeren is niet beschikbaar voor werk; ze horen niet tot de beroepsbevolking. "Ziekte of arbeidsongeschiktheid was hiervoor de meest genoemde reden", legt het statistiekbureau uit.

Mentaal zware periodes

Een sluitende verklaring voor de toename kan het CBS niet geven, daarvoor is meer onderzoek nodig. Hoofdsocioloog Tanja Traag kan wel meerdere factoren noemen die een rol kunnen spelen. Zo laten veel onderzoeken zien dat "een aanzienlijk deel van de jongeren het mentaal zwaar heeft gehad" tijdens de coronapandemie en ook daarna nog. Juist psychische problemen zijn vaak een reden om met een opleiding te stoppen: in 2022 gold dat voor ongeveer een kwart van de jongeren die stopten met school of studie.

In de jaren voor de pandemie was ook al een stijging te zien in het vroegtijdig schoolverlaten. Die trend werd tijdens de coronajaren gedempt, mede doordat de centrale eindexamens niet doorgingen, waardoor bijvoorbeeld meer jongeren aan een mbo-opleiding begonnen. Traag noemt het "goed mogelijk" dat sommige van die jongeren "het uiteindelijk toch niet gered hebben of tot de conclusie kwamen dat ze een verkeerde keus hebben gemaakt".

Andere categorie

De groep jongeren die geen onderwijs volgt, maar wél het gewenste minimale niveau heeft behaald, is eveneens toegenomen. In de afgelopen drie jaar kwamen er in deze categorie 72.000 jongeren tussen de 15 en 27 jaar bij. In totaal gaat het nu om bijna 700.000 mensen.

Meer uit Binnenland

Rode Kruis: geen vaste plek asielzoekers Ter Apel onbegrijpelijk

GRONINGEN (ANP) - Het is "mensonterend" en "onbegrijpelijk" dat er geen vaste opvangplek voor alle asielzoekers is, vindt het Rode Kruis. De opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel is vol en asielzoekers moeten sinds vorige week de nacht doorbrengen in tijdelijke locaties, om te voorkomen dat ze buiten in het gras slapen. Het Rode Kruis helpt daarbij.

1 uur geleden
Hitte zorgt niet voor problemen bij Roparun

ROTTERDAM (ANP) - Ondanks de hitte en de droogte onderweg zijn er geen medische noodsituaties geweest tijdens het loop- en fietsevenement Roparun. Dat laat de organisator weten. De teams zijn inmiddels in de buurt van Rotterdam en komen in de loop van maandag over de finish op de Coolsingel in de stad.

2 uur geleden
Campagne Amber Alert om onveilige thuissituatie te herkennen

BEEK (ANP) - De Europese tak van Amber Alert begint een campagne om volwassenen te helpen bij het herkennen van signalen van een onveilige thuissituatie bij kinderen, om zo te voorkomen dat ze weglopen van huis. De campagne gaat van start in twintig landen, waaronder Nederland. Amber Alert maakt zich zorgen omdat er jaarlijks duizenden kinderen verdwijnen nadat zij van huis zijn weggelopen.

3 uur geleden
Bussen met asielzoekers uit Ter Apel vertrokken naar Groningen

TER APEL (ANP) - Drie bussen met in totaal ongeveer 120 asielzoekers zijn rond 22.00 uur vanuit Ter Apel vertrokken naar congrescentrum Hanzeplaza in Groningen, meldt het Rode Kruis dat hulp verleent in Ter Apel. Het gaat om mensen voor wie de komende nacht geen plek is in het aanmeldcentrum. Zij brengen de nacht door in Groningen en worden maandagochtend weer teruggebracht.

14 uur geleden
Rode Kruis deelt weer maaltijden uit aan asielzoekers in Ter Apel

TER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel deelt het Rode Kruis ook zondag maaltijden uit aan asielzoekers die in afwachting zijn van een plek om de nacht door te brengen, meldt een woordvoerder van de hulporganisatie.

18 uur geleden
Parkeerplaatsen Scheveningen en Kijkduin vol met strandgangers

DEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag roept strandgangers zondagmiddag op met de fiets, scooter of het openbaar vervoer naar het strand te komen. De parkeerplaatsen Kijkduin en Scheveningen zijn vol, meldt de gemeente.

22 uur geleden
Kabinet heeft nog geen excuses van Israël om behandeling flotilla

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse kabinet heeft nog geen excuses gekregen van Israël voor de behandeling van activisten van de Global Sumud Flotilla. Buitenlandminister Tom Berendsen had daar wel om gevraagd toen hij afgelopen woensdag de Israëlische ambassadeur ontbood, maar zegt in het programma Buitenhof dat hij die nog niet heeft gekregen.

1 dag geleden