Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer incidenten op asielopvanglocaties, kleine groep betrokken

Meer incidenten op asielopvanglocaties, kleine groep betrokken

DEN HAAG (ANP) - In 2023 vonden op locaties waar asielzoekers worden opgevangen veel meer incidenten plaats als "verbale suïcidedreiging, zelfdestructieve acties, agressie en geweld" dan in het jaar ervoor. Het gaat om een stijging van 43 procent, terwijl de gemiddelde dagelijkse bezetting met minder steeg: 28 procent, blijkt uit een onderzoek van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC). Zoals al jaren het geval is, was ook vorig jaar een relatief kleine groep betrokken bij agressie- of geweldsincidenten: 9 procent van de mensen die worden opgevangen.

De betrokkenen bij agressie- en geweldsincidenten zijn bijna altijd man (88 procent). Bijna twee op de drie betrokkenen zijn minderjarig. Het gaat vooral om Algerijnen, Tunesiërs, Marokkanen en Libiërs die betrokken zijn.

Bij bijna een op de drie incidenten ging het om iemand die op een speciale locatie voor alleenstaande minderjarige vreemdelingen wordt opgevangen. Volgens de onderzoekers hangt dit mogelijk samen met streng toezicht op die locaties.

Driekwart vermogensmisdrijven

Het aantal misdrijven waarvan bewoners van opvanglocaties worden verdacht, steeg met 14 procent. Het gaat in bijna driekwart van de gevallen om vermogensmisdrijven, waaronder diefstal en inbraak. Veel minder vaak gaat het om geweldsmisdrijven. Het WODC, verbonden aan het ministerie van Justitie, merkt op dat het aandeel van geweldsmisdrijven verdachte bewoners van opvanglocaties lager ligt dan het gemiddelde onder de Nederlandse bevolking.

COA-bestuurslid Joeri Kapteijns zegt dat de organisatie de cijfers herkent uit de praktijk. "De leefbaarheid en veiligheid staan onder druk door het gebrek aan opvanglocaties." Vorig jaar zat 40 procent van de bewoners in de tijdelijke noodopvang, en andere COA-locaties zijn vaak helemaal bezet, iets wat ook niet bijdraagt aan de veiligheid. "Daar komt nog bij dat de bewoners te maken hebben met lange wachttijden in de asielprocedure, wat invloed heeft op hun welzijn en welbevinden."

Meer uit Binnenland

Radboudumc: bloedonderzoek toont dat personeel geen risico vormde

NIJMEGEN (ANP) - De twaalf medewerkers van het Radboudumc die uit voorzorg in quarantaine zitten omdat ze mogelijk zijn blootgesteld aan het hantavirus, zijn niet besmettelijk geweest voor anderen. "Bloedonderzoek heeft dit bevestigd", meldt het Nijmeegse ziekenhuis op een pagina met veelgestelde vragen over de situatie.

7 uur geleden
Politie beëindigt protest Loosdrecht en zet waterkanon in

LOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft het azc-protest in Loosdrecht woensdagavond beëindigd en daarbij is tegen enkele demonstranten het waterkanon gebruikt. Dat was rond 22.00 uur.

8 uur geleden
Jetten: eilanden kunnen voorbeeld zijn in energietransitie

ORANJESTAD (ANP) - De zes Caribische eilanden binnen het koninkrijk Nederland kunnen volgens premier Rob Jetten een goed voorbeeld zijn voor hoe de energietransitie goed kan werken. Dat Aruba momenteel juist inzet op gas hoeft volgens de minister-president geen probleem te zijn.

8 uur geleden
Koninklijke onderscheiding voor zangeres Karsu

ANTALYA (ANP) - Zangeres Karsu heeft woensdag in de Turkse stad Antalya een koninklijke onderscheiding gekregen. Ze is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De Nederlandse ambassadeur in Turkije, Joep Wijnands, heeft namens de koning de onderscheiding uitgereikt.

8 uur geleden
Mobiele eenheid met waterkanon ter plaatse in Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft de demonstranten in Loosdrecht woensdagavond opgedragen weg te gaan. De situatie rond het protest begon in de loop van de avond grimmig te worden en er werd ook vuurwerk afgestoken. De mobiele eenheid is ter plaatse met onder meer een waterkanon.

8 uur geleden
Opnieuw protest in Loosdrecht, maar wel verder weg van opvang

LOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt woensdagavond opnieuw gedemonstreerd tegen de noodopvang van asielzoekers in het gemeentehuis. De ruim 150 demonstranten staan vanwege een noodverordening en een veiligheidsrisicogebied die door de gemeente zijn ingesteld iets verderop.

10 uur geleden
LAKS: veel geluidsoverlastklachten examens gaan over fatbikes

UTRECHT (ANP) - Bijna een derde van de 430 klachten die het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) tot nu toe heeft binnengekregen over geluidsoverlast gaat over fatbikes. Dat zegt bestuurslid en woordvoerder Inass Jagour. Het gaat bijvoorbeeld om alarmen van fatbikes op het schoolplein.

10 uur geleden