Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer incidenten op asielopvanglocaties, kleine groep betrokken

Meer incidenten op asielopvanglocaties, kleine groep betrokken

DEN HAAG (ANP) - In 2023 vonden op locaties waar asielzoekers worden opgevangen veel meer incidenten plaats als "verbale suïcidedreiging, zelfdestructieve acties, agressie en geweld" dan in het jaar ervoor. Het gaat om een stijging van 43 procent, terwijl de gemiddelde dagelijkse bezetting met minder steeg: 28 procent, blijkt uit een onderzoek van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC). Zoals al jaren het geval is, was ook vorig jaar een relatief kleine groep betrokken bij agressie- of geweldsincidenten: 9 procent van de mensen die worden opgevangen.

De betrokkenen bij agressie- en geweldsincidenten zijn bijna altijd man (88 procent). Bijna twee op de drie betrokkenen zijn minderjarig. Het gaat vooral om Algerijnen, Tunesiërs, Marokkanen en Libiërs die betrokken zijn.

Bij bijna een op de drie incidenten ging het om iemand die op een speciale locatie voor alleenstaande minderjarige vreemdelingen wordt opgevangen. Volgens de onderzoekers hangt dit mogelijk samen met streng toezicht op die locaties.

Driekwart vermogensmisdrijven

Het aantal misdrijven waarvan bewoners van opvanglocaties worden verdacht, steeg met 14 procent. Het gaat in bijna driekwart van de gevallen om vermogensmisdrijven, waaronder diefstal en inbraak. Veel minder vaak gaat het om geweldsmisdrijven. Het WODC, verbonden aan het ministerie van Justitie, merkt op dat het aandeel van geweldsmisdrijven verdachte bewoners van opvanglocaties lager ligt dan het gemiddelde onder de Nederlandse bevolking.

COA-bestuurslid Joeri Kapteijns zegt dat de organisatie de cijfers herkent uit de praktijk. "De leefbaarheid en veiligheid staan onder druk door het gebrek aan opvanglocaties." Vorig jaar zat 40 procent van de bewoners in de tijdelijke noodopvang, en andere COA-locaties zijn vaak helemaal bezet, iets wat ook niet bijdraagt aan de veiligheid. "Daar komt nog bij dat de bewoners te maken hebben met lange wachttijden in de asielprocedure, wat invloed heeft op hun welzijn en welbevinden."

Meer uit Binnenland

Demonstranten verbijsterd over politiegeweld bij protest Den Haag

DEN HAAG (ANP) - De pro-Palestijnse demonstranten die dinsdag zijn aangehouden in Den Haag in de buurt van de Tweede Kamer beklagen zich over de opstelling van de politie. De politie zou zich zonder duidelijke reden agressief hebben opgesteld en geweld hebben gebruikt.

1 uur geleden
Politie verwijdert activisten van spoor Den Haag Centraal

DEN HAAG (ANP) - De politie is bezig om drie pro-Palestijnse activisten te verwijderen van het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hadden zich, ergens tussen sporen 6 en 7, vastgeketend aan een seinpaal.

5 uur geleden
Ruim zeventig Flotilla-demonstranten in Den Haag aangehouden

DEN HAAG (ANP) - Rond de 70 à 80 mensen zijn dinsdag in Den Haag aangehouden. De groep demonstreerde bij het Tweede Kamergebouw voor de door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De politie laat weten dat de demonstranten weigerden naar een toegewezen demonstratievak te gaan en toen zijn aangehouden.

7 uur geleden
Treinverkeer Den Haag Centraal stil om demonstranten op spoor

DEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer van en naar Den Haag Centraal ligt stil omdat demonstranten zich op het spoor hebben begeven, meldt de NS. Hoeveel sporen ze bezetten is niet bekend, maar uit veiligheidsoverwegingen is het volledige treinverkeer stilgelegd, aldus een woordvoerster.

7 uur geleden
Bijna 200 agenten doen inval in Brabantse panden, 9 aanhoudingen

TILBURG (ANP) - Bij een actie in Brabant waaraan bijna tweehonderd agenten meewerkten zijn dinsdagochtend negen aanhoudingen verricht, meldt de politie. De personen worden verdacht van het overtreden van de Opiumwet en zijn tussen de 21 en 29 jaar oud. Ze zijn aangehouden bij invallen in panden in de Brabantse plaatsen Tilburg en Oisterwijk.

11 uur geleden
Nederlandse van Gaza-Flotilla onderschept door Israël

MARMARIS (ANP) - De Nederlandse Cerisa van Kesteren, die deel uitmaakt van de vloot naar Gaza, meldt een nieuwe onderschepping door Israël. "Interceptie is begonnen! Boot voor ons is nu aan de beurt", liet ze rond 13.15 uur Nederlandse tijd weten. Kort daarop kwamen berichten aan haar niet meer aan. Young European Greens meldt inmiddels de "ontvoering door Israël" van Van Kesteren.

11 uur geleden
OM eist 24 jaar cel in zaak over vergismoord op Rob Zweekhorst 

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een gevangenisstraf van 24 jaar geëist tegen de 58-jarige René F. uit Schiedam voor het medeplegen van de moord op ggz-directeur Rob Zweekhorst. De dood van de ggz-directeur staat te boek als een vergismoord.

13 uur geleden