Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer horecapersoneel dan ooit, maar zorgen om gebrek aan jongeren

Meer horecapersoneel dan ooit, maar zorgen om gebrek aan jongeren

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal werkenden in de Nederlandse horeca is hoger dan ooit. In 2025 was de sector goed voor 522.005 banen. Toch is het personeelstekort blijvend, vooral door een groeiend tekort aan jongeren. Daarvoor waarschuwt Marijke Vuik, voorzitter van branchevereniging Koninklijke Horeca Nederland (KHN).

De Nederlandse horeca leunde ook in 2025 vooral op jongeren. 51 procent van alle werknemers is tussen de 15 en 24 jaar. "Die groep hebben we hard nodig", vertelde Vuik op de Horecava, de jaarlijkse horecabeurs in RAI Amsterdam. Vuik ziet dat de horeca niet alleen last heeft van de vergrijzing, maar ook van "ontgroening". "Er zijn minder jongeren. Het lukt ons nog goed om die aan ons te binden. Maar wij voelen de krapte op de arbeidsmarkt daarom eerder dan andere sectoren. En het tekort kunnen we niet oplossen, want er zijn minder mensen voor hetzelfde werk."

Als oplossing ziet Vuik een belangrijke rol voor innovatie. "Dat is nodig om hetzelfde werk te blijven doen, maar met minder mensen." Vuik ziet kansen in automatisering van processen achter de schermen. Snellere apparatuur, slimmere looproutes en ook de inzet van robots behoren tot de oplossingen. Aan de voorkant, in het contact met gasten, is het volgens haar niet de juiste plek voor dat soort innovatie. "Horeca is en blijft mensenwerk."

Grensoverschrijdend gedrag

De horeca is met de zorg de sector waar het meest grensoverschrijdend gedrag plaatsvindt. 72 procent van de jonge vrouwelijke horecamedewerkers heeft ermee te maken gehad, bleek eerder uit onderzoek van EenVandaag. Om dit tegen te gaan presenteerde Mariƫtte Hamer, regeringscommissaris seksueel grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld, maandag samen met de branche op de Horecava een aanpak. Dat bestaat onder meer uit een meldpunt en trainingen voor personeel. "In de horeca werken veel jonge mensen. Die 72 procent moet echt naar beneden", stelt Hamer.

Het risico op grensoverschrijdend gedrag zorgt er niet voor dat minder mensen in de horeca willen werken, zeggen KHN en vakbond CNV. "Heel veel jonge mensen willen heel graag in de horeca werken, omdat ze het leuk vinden om met mensen om te gaan. Het is dan wel fijn als je een werkvloer hebt waar je dingen bespreekbaar kunt maken", zegt CNV-voorzitter Piet Fortuin.

Meer uit Financieel

Chipaandelen drukken weer op beursgraadmeters in New York

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend lager geƫindigd. Chipbedrijven daalden opnieuw in aanloop naar de publicatie van cijfers van Micron na de slotbel. Chipaandelen gingen eerder deze week ook al omlaag na de razendsnelle opmars in de afgelopen maanden die werd gevoed door optimisme over de uitgaven aan datacenters voor AI-toepassingen.

42 minuten geleden
Evacuatie zeevarenden bij Hormuz duurt enkele weken, denkt IMO

LONDEN (ANP) - De evacuatie van ongeveer 11.000 zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zal "enkele weken" in beslag nemen. Dat is de inschatting van secretaris-generaal Arsenio Dominguez van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), de scheepvaartorganisatie van de Verenigde Naties. Het is de bedoeling dat schepen die vastzaten door de sluiting van de Straat van Hormuz stapsgewijs weg kunnen, nu Iran die zeestraat heeft geopend als onderdeel van een voorlopig vredesakkoord met de Verenigde Staten.

1 uur geleden
Elon Musk na koersdaling SpaceX geen biljonair meer

NEW YORK (ANP) - De aanzienlijke koersdaling van aandelen van SpaceX deze week heeft ervoor gezorgd dat topman Elon Musk niet langer biljonair is. Volgens de rijkemensenlijst van persbureau Bloomberg is zijn vermogen nu 957 miljard dollar, waarmee hij nog altijd veruit de rijkste persoon op aarde is.

3 uur geleden
Damrak toont geen herstel, chipbedrijven weer omlaag

AMSTERDAM (ANP) - De effectenbeurs in Amsterdam liet woensdag geen herstel zien na de zware koersverliezen van de dag ervoor. De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, stond opnieuw onder druk, vooral door verliezen bij chipbedrijven.

5 uur geleden
Brussel wil snijden in dividendbelasting voor vereenvoudiging

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een reeks voorstellen gepresenteerd die belastingregimes in het landenblok ingrijpend kunnen veranderen. Volgens het dagelijks bestuur van de Europese Unie verminderen de aanpassingen de administratieve lasten voor bedrijven en stimuleren ze investeringen. Maar het is de vraag of de plannen de vereiste unanieme instemming krijgen van lidstaten, omdat die er ook belastingopbrengsten door dreigen mis te lopen.

5 uur geleden
Brentolie voor het eerst sinds begin Iranoorlog onder 75 dollar

DEN HAAG (ANP) - De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, is woensdag voor het eerst sinds het begin van de Iranoorlog onder de 75 dollar per vat gezakt. Dat de olieprijs daalt, is ook zichtbaar aan de lagere prijzen aan de pomp.

7 uur geleden
Beurzen in New York voorzichtig in de plus na techuitverkoop

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met bescheiden plussen geopend, na de uitverkoop in de techsector op Wall Street van deze week. Beleggers kijken vooral uit naar de cijfers van geheugenchipfabrikant Micron Technology die nabeurs naar buiten komen. Daarbij zal vooral worden gekeken in hoeverre de AI-hausse doorwerkt in de resultaten en verwachtingen van Micron.

7 uur geleden