Meer gonorroe en syfilis, maar aantal consulten over soa's daalt
BILTHOVEN (ANP) - Steeds minder mensen gaan naar een consult omdat ze vragen hebben over een mogelijke seksueel overdraagbare aandoening (soa). Maar het aantal infecties neemt toe, vooral bij gonorroe en syfilis, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
De Centra Seksuele Gezondheid hadden in de eerste zes maanden van dit jaar iets meer dan 73.000 consulten. Dat is bijna 11 procent minder dan een jaar eerder. Volgens het RIVM melden vooral vrouwen en heteroseksuele mannen zich minder.
Bij ongeveer 7300 mensen werd gonorroe vastgesteld. In de eerste helft van vorig jaar gebeurde dit bij ruim 6800 mensen. Het aantal gevallen van syfilis steeg van ruim achthonderd naar ruim negenhonderd. Negentig mensen kregen te horen dat ze hiv hebben opgelopen, het virus dat aids kan veroorzaken. Dat aantal is vrijwel gelijk aan vorig jaar.
Laag budget
De hulpverleners stelden minder gevallen van chlamydia vast, maar dat kan komen doordat daar veel minder op wordt getest. Mensen worden alleen nog gecontroleerd op chlamydia wanneer ze zelf soa-klachten hebben of wanneer hun vaste partner chlamydia en soa-klachten heeft. Mensen die chlamydia hebben zonder symptomen blijven buiten beeld. Het aantal gevallen is daardoor "niet goed te vergelijken met voorgaande jaren", aldus het RIVM.
Volgens Aidsfonds - Soa Aids Nederland kunnen de centra voor seksuele gezondheid "door een te laag budget niet genoeg mensen de zorg leveren die ze nodig hebben, waardoor soa's mogelijk niet op tijd worden gevonden en behandeld en ook het zicht op de werkelijke verspreiding van soa's afneemt".
Meer uit Gezond
BILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) weet nog niet hoe het om zal gaan met de tien Nederlanders aan boord van het cruiseschip Hondius waar het hantavirus is uitgebroken. "We werken nog aan een plan. Daarvoor moeten we kijken wat passend bij de situatie is", zegt de woordvoerder Infectieziektebestrijding van het RIVM.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) overlegt nog onder meer met de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) en Spanje voordat duidelijk wordt wanneer en hoe de opvarenden van cruiseschip Hondius terug naar huis gaan. Op het schip zijn nog tien Nederlanders, zowel passagiers als bemanningsleden. Berendsen zegt dat Nederland "zich verantwoordelijk voelt voor het schip en alle mensen die aan boord zijn".
4 dagen geledenJOHANNESBURG (ANP) - De Nederlandse vrouw die op 26 april aan het hantavirus overleed is een dag eerder "korte tijd" aan boord geweest van een KLM-vliegtuig in Johannesburg. Dat meldt de vliegtuigmaatschappij, na geïnformeerd te zijn door het RIVM. "Vanwege de gezondheidstoestand van de passagier op dat moment heeft de crew besloten om de passagier niet mee te nemen op de vlucht", aldus KLM in een verklaring.
4 dagen geledenWIJK AAN ZEE (ANP) - Tata Steel heeft zijn gietwalsinstallatie nog niet herstart, omdat er nog steeds een te hoge uitstoot is van chroom-6. Deze voor de gezondheid zeer schadelijke stof is nog niet voldoende teruggebracht, zo heeft de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied geconstateerd. In april werd de zogeheten Direct Sheet Plant (DSP) stilgelegd omdat de uitstoot in maart veel te hoog was. Na drie dagen proefdraaien bleek dat de vergunde norm nog steeds werd overschreden, aldus de dienst.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een patiënt van het cruiseschip MV Hondius die mogelijk is besmet met het hantavirus zal worden opgevangen in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Wanneer de patiënt in Nederland aankomt en wordt overgebracht naar het LUMC is nog niet exact bekend, meldt het ziekenhuis op de website.
4 dagen geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, denkt niet dat de dodelijke uitbraak van het hantavirus op cruiseschip Hondius lijkt op het begin van de covidpandemie. Dat zegt hij tegen persbureau AFP.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) worden voorbereidingen getroffen voor de mogelijke komst van zeker één patiënt van het cruiseschip MV Hondius, zegt een woordvoerder. "Het LUMC is beschikbaar om een patiënt op te vangen en we hebben er de expertise voor in huis."
4 dagen geleden