Meer datalekken gemeld, Autoriteit Persoonsgegevens is bezorgd
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens, de privacywaakhond van de overheid, heeft vorig jaar 25.694 meldingen van datalekken gekregen. Dat komt neer op zo'n zeventig per dag. Dit is ruim 21 procent meer dan een jaar eerder. Alleen in 2019 ontving de toezichthouder nog meer meldingen.
De autoriteit maakt zich zorgen. "Organisaties schatten de risico's te laag in. Dat was heel zorgelijk om te zien", zegt Özlem Sehirli-Kaya, die het datalekken-team van de toezichthouder leidt. Coördinator Dennis Davrados ziet "veel onvolwassenheid bij organisaties, ze hebben niet door dat het zo schadelijk kan zijn. Organisaties zijn na een aanval bezig met weer online komen, de bedrijfsvoering moet doorgaan, maar we vinden het belangrijk dat ze de privacy van slachtoffers niet uit het oog verliezen." Het gaat volgens de autoriteit om bedrijven, maar ook om overheden.
In de meeste gevallen bleef het bij een melding, bij bijna 20.000 meldingen was geen verder optreden nodig. Bijna 5900 meldingen leidden tot een extra controle. De autoriteit noemt dat "verdiepend toezicht". Naar 27 gemelde datalekken deed de AP onderzoek.
Nebu
Het bekendste datalek gebeurde bij Nebu, een bedrijf uit Wormerveer dat de software levert die marktonderzoekers gebruiken om voor bedrijven te meten hoe tevreden klanten zijn. Kwaadwillenden kregen vorig jaar toegang tot de systemen. Daardoor kregen ze de beschikking over de namen, adressen, mailadressen en telefoonnummers van mensen die hadden meegedaan aan klantonderzoeken. Zulke informatie kan worden gebruikt voor phishingmails en is daarom veel geld waard op de zwarte markt.
Volgens de AP hebben 190 bedrijven die opdracht hadden gegeven voor de tevredenheidsonderzoeken gemeld dat hun gegevens zijn gelekt. Daarvan deden 34 dat na aansporing door de waakhond, ook al is een melding wettelijk verplicht. Daardoor zijn 50.000 slachtoffers alsnog geïnformeerd, aldus de autoriteit. Die schat dat ongeveer 2,5 miljoen Nederlanders de dupe van het datalek zijn geworden. Maar het kan zijn dat mensen in de systemen van meerdere getroffen bedrijven stonden, en dan zijn ze meerdere keren meegeteld.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Maak Europese regels voor kleine voertuigen zoals e-steps. Die oproep doet demissionair minister Robert Tieman (Infrastructuur en Waterstaat) donderdag in een overleg met EU-ministers. Zijn verklaring wordt gesteund door vijftien andere landen waaronder Duitsland, Polen en België.
1 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Drie verdachten in een grote zaak die draait om een groep veronderstelde soevereinen hebben donderdag de rechtbank in Leeuwarden gevraagd of zij hun proces in vrijheid mogen afwachten. Het Friese trio maakt volgens het Openbaar Ministerie deel uit van een netwerk dat een anti-institutioneel gedachtegoed aanhangt en vanuit die overtuiging aanslagen wilde plegen. De verdachten ontkennen.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Dutch Directors Guild (DDG) en Netwerk Scenarioschrijvers, die opkomen voor de belangen van filmmakers, scenarioschrijvers en regisseurs, vinden dat de NPO "onevenredig bezuinigt op kunst en cultuur". Dat laat DDG-voorzitter Mark Winkler weten aan het ANP.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De dodelijke slachtoffers die vielen bij het auto-ongeluk in Den Haag waarbij het voertuig kort door de politie werd achtervolgd, zijn twee vrouwen en een man. De persoon die gewond raakte, is een vrouw. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie (OM) donderdag bekendgemaakt.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Peter Plasman, de advocaat van de vrouw die Marco Borsato beschuldigde van ontucht, is ervan overtuigd dat het proces rond de zanger nog niet klaar is. "Gezien de inzet en de belangen die aan de orde zijn, verwacht ik dat het Openbaar Ministerie in hoger beroep zal gaan", zei hij bij het verlaten van de rechtbank in Utrecht.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Advocaten Geert-Jan Knoops en Carry Knoops weten nog niet of Marco Borsato een zaak wil maken van de tegenaangifte die hij in 2021 deed tegen de vrouw die hem beschuldigde van ontucht. De zanger beschuldigde haar en haar moeder van het doen van een valse aangifte, smaad en laster.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Marco Borsato heeft onder luid gejuich en gejoel van fans het gerechtsgebouw in Utrecht verlaten nadat de rechtbank hem had vrijgesproken van ontucht met een minderjarige. "Ik hoop nu door te kunnen gaan met mijn leven. Dat heeft zes jaar stilgestaan", zei hij opgelucht bij vertrek tegen de verzamelde pers. "Ik ga naar mijn gezin. Ik moet echt even bijkomen."
4 uur geleden