Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer dan honderdduizend demonstranten in Londen

Meer dan honderdduizend demonstranten in Londen

LONDEN (ANP/RTR) - De demonstratie van de radicaalrechtse Tommy Robinson in Londen heeft meer dan honderdduizend mensen op de been gebracht, waarbij het ook tot aanvaringen met de politie kwam. Er is ook een tegenbetoging, waar vooralsnog enkele duizenden demonstranten op af zijn gekomen.

De anti-immigratie- en anti-islamactivist Tommy Robinson riep op naar de Britse hoofdstad te komen voor een 'Verenig het Koninkrijk'-betoging. Volgens een schatting van de Londense politie hebben daar zo'n 110.000 mensen gehoor aan gegeven. Zij lopen in een mars richting het Britse parlement. De tegendemonstratie is "een mars tegen fascisme en racisme".

De politie heeft 1600 agenten ingezet om de betogingen in goede banen te leiden. Het Londense korps leent daarbij ongeveer vijfhonderd agenten uit omliggende gemeenten. Zij moeten ook een confrontatie zien te voorkomen tussen de groepen betogers.

Toespraak

Tijdens de betoging raakten demonstranten slaags met agenten, toen ze op verschillende plekken door politiecordons heen probeerden te breken. Actievoerders gooiden flessen en voorwerpen naar de agenten, aldus het Londense korps en verschillende Britse media. Daarop is de oproerpolitie gaan ingrijpen.

De incidenten begonnen toen Tommy Robinson zijn toespraak aan het houden was. Hij riep zijn aanhangers op "om kalm en vreedzaam te blijven".

Veroordeeld

In die toespraak kondigde de activist aan dat "de revolutie is begonnen" en dat "de stille meerderheid niet langer stil blijft". "Twintig jaar hebben ze ons geframed. Als racist. Als islamofoob. Extreemrechts. Dat werkt niet meer." Hij vertelde dat vrouwen en kinderen "bang zijn om de straat op te gaan, hun vrijheid is ze afgenomen".

In een video die van het protest is verspreid, zei Robinson verder dat het Verenigd Koninkrijk "eindelijk wakker is geworden" en dat de demonstratie "de grootste is in de Britse geschiedenis", aldus een bericht van Sky News. Behalve een demonstratie "voor vrijheid en voor patriottisme" is het protest ook gericht tegen het beleid van de regering van premier Keir Starmer. Die doet veel te weinig aan het tegenhouden van immigranten, vinden de betogers. Ook wordt stilgestaan bij de moord op de Amerikaanse conservatief Charlie Kirk, die deze week werd doodgeschoten.

Tommy Robinson heet eigenlijk Stephen Yaxley-Lennon en geldt als controversieel. Hij is diverse keren veroordeeld, onder meer voor geweldpleging en hypotheekfraude. Reform UK, de anti-immigratiepartij van brexiteer Nigel Farage, wil zich niet met Robinson inlaten.

Meer uit Buitenland

Tienduizenden Hongaren bezoeken verkiezingsmarsen Orbán en Magyar

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.

32 minuten geleden
Ngo: ruim 3000 doden in Iran, grotendeels burgers, door oorlog

TEHERAN (ANP/DPA) - Door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran zijn volgens mensenrechtenorganisatie HRANA meer dan 3000 mensen omgekomen, onder wie meer burgers dan militairen. De in de VS gevestigde ngo zegt zich bij die cijfers te baseren op een uitgebreid Iraans netwerk, evenals op meldingen uit de gezondheidszorg en van hulpdiensten.

42 minuten geleden
Italiaans-Amerikaanse luchtbasis in Koeweit getroffen door drone

ROME (ANP/AFP) - De luchtbasis Ali Al Salem in Koeweit, waar zowel Italiaanse als Amerikaanse troepen zijn gestationeerd, is getroffen door een droneaanval, meldt het Italiaanse leger. Er vielen geen gewonden. De drone "trof een hangar waarin zich een op afstand bestuurd vliegtuig van de Italiaanse Task Force Air (TFA) bevond", schrijft de Italiaanse generaal Luciano Portolano op X. "Dit toestel is daarbij vernietigd."

1 uur geleden
Israël verwacht dat oorlog met Iran nog zeker drie weken duurt

JERUZALEM (ANP) - Israël is van plan om de oorlog tegen Iran voorlopig voort te zetten. Een woordvoerder van het leger zei tegen CNN dat de aanvallen nog zeker drie weken duren.

1 uur geleden
Acht doden bij Israëlische aanval op politiewagen in Gaza

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Bij een Israëlische aanval op een politiewagen in de Gazastrook zijn acht mensen omgekomen, melden de Palestijnse autoriteiten. Alle doden zijn politieagenten, inclusief het hoofd van de lokale politieafdeling.

2 uur geleden
Canada en Noordse landen willen nauwer samenwerken op Noordpool

OSLO (ANP/AFP) - Canada en de Noordse landen gaan nauwer samenwerken op onder meer het gebied van defensie en veiligheid in het Noordpoolgebied. De leiders van Noorwegen, Zweden, Denemarken, Finland, IJsland en Canada spraken die intentie uit tijdens een bijeenkomst in Oslo. Volgens hen wordt die regio steeds meer getekend door "oplopende geopolitieke spanningen, oorlog en een veelvoud aan crises".

3 uur geleden
Iran: oorlog pas voorbij als herhaling niet mogelijk is

TEHERAN (ANP/AFP) - De oorlog tussen Iran en de Verenigde Staten en Israël zal volgens de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi pas eindigen wanneer Teheran er zeker van kan zijn dat deze niet opnieuw kan oplaaien.

3 uur geleden