Meer dan honderd doden door brand tijdens bruiloft in Irak
BAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Bij een brand tijdens een bruiloft in de plaats Hamdaniya in de noordelijke Iraakse provincie Nineve zijn minstens honderd mensen omgekomen, melden Iraakse staatsmedia. Ook raakten zo'n 150 mensen gewond. Die aantallen kunnen nog worden bijgesteld. Volgens lokale media was de brand veroorzaakt door tijdens de bruiloft afgestoken vuurwerk.
Dat laatste vermoedt ook de politie. "Uit voorlopige informatie blijkt dat er tijdens een bruiloft vuurwerk is afgestoken, waardoor er brand is ontstaan in de zaal", aldus een persbericht. Daarin spreekt de politie ook over de aanwezigheid in de feestzaal waar de tragedie plaatsvond van "goedkope dakpanelen" die "licht ontvlambaar en in strijd zijn met de veiligheidsnormen".
Vanuit verschillende delen van het land kwamen hulpverleners naar Nineve, bijvoorbeeld medische hulpvoertuigen vanuit Baghdad. Tientallen mensen meldden zich bij het ziekenhuis om bloed te geven. De meeste slachtoffers hebben brandwonden, of zuurstofgebrek. Ook zijn mensen in de verdrukking geraakt.
Veiligheidsnormen
In Irak worden de veiligheidsnormen slecht nageleefd, zowel in de bouw- als in de transportsector. In het land, waarvan de infrastructuur na tientallen jaren van conflict in verval is geraakt, zijn geregeld branden en andere dodelijke ongelukken. Zo kwamen in juli 2021 ruim zestig mensen om het leven door een brand in een corona-afdeling van een ziekenhuis in het zuiden van het land.
Hamdaniya, ook wel Qaraqosh genoemd, is christelijk. De plaats werd, net als veel plaatsen, in de omgeving in 2014 geplunderd door de jihadistische organisatie Islamitische Staat.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran, ziet de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op zijn land als een "humanitaire interventie". Hij hoopt zo snel mogelijk naar Iran te gaan om samen met de bevolking het regime af te kunnen zetten.
28 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland dringt aan op het onmiddellijke einde van de aanvallen door de VS en Israël op Iran. Er moet volgens het Kremlin worden teruggekeerd "naar het pad van de diplomatieke en politieke regeling" van conflicten.
29 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Het Israëlische leger heeft tot nu toe ongeveer 35 ballistische raketten uit Iran geteld, meldt nieuwssite Times of Israel. Sommige daarvan zouden zijn onderschept door de luchtafweer, anderen zouden zijn neergekomen in open gebied.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Iran heeft de aanvallen van Israël en de VS "een flagrante misdaad" genoemd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken moet de Veiligheidsraad van de VN met spoed bijeenkomen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ontwikkelingen in Iran zijn zeer zorgwekkend, schrijven voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie en voorzitter van de EU-leiders António Costa zaterdag in een gezamenlijke verklaring op X. Ze roepen "alle partijen op tot maximale terughoudendheid, om burgers te beschermen en om het internationaal recht volledig te respecteren".
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische aanvallen op Iran waren onder meer gericht op ayatollah Ali Khamenei en president Masoud Pezeshkian, zegt een Israëlische functionaris tegen Israëlische media. Het is nog onduidelijk of die aanvallen succesvol waren, zegt hij.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Het Iraanse leger heeft bevestigd dat het aanvallen heeft uitgevoerd op Amerikaanse bases in de regio. Het betreft Amerikaanse militaire doelen in Bahrein, Koeweit, Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). In de Saudische hoofdstad Riyad zijn ook explosies gehoord.
1 uur geleden