Meer dan duizend doden tijdens hadj
MEKKA (ANP/AFP) - Meer dan duizend moslims zijn dit jaar overleden tijdens de hadj in Saudi-Arabië, meldt persbureau AFP op basis van een eigen telling. Ruim de helft van de overledenen waren niet-geregistreerde deelnemers aan de bedevaart naar Mekka.
De hadj, die vrijdag begon en woensdag eindigde, ging dit jaar gepaard met zeer hoge temperaturen. De niet-geregistreerde pelgrims hadden geen toegang tot onder meer de verkoelde ruimtes van de Saudische autoriteiten. Een Arabische diplomaat zegt tegen AFP dat 658 doden uit Egypte komen. Van hen beschikten er 630 niet over de juiste papieren.
De hadj, een van de vijf verplichte zuilen van het islamitische geloof, trok dit jaar ongeveer 1,8 miljoen pelgrims. Van hen komt het merendeel zoals gebruikelijk uit andere landen, waaronder Nederland. Eerder werd bekend dat een Nederlandse vrouw tijdens de hadj onwel is geworden en daarna overleed.
2023
Andere overledenen komen uit onder meer Maleisië, Pakistan, India, Indonesië, Iran, Irak, Jordanië, Senegal en Tunesië. De autoriteiten hebben in de meeste gevallen geen doodsoorzaak genoemd. In het geval van de Egyptenaren is bekend dat de hitte een grote rol speelde.
Saudi-Arabië heeft geen cijfers over overleden pelgrims gedeeld en deed dat vorig jaar ook niet. In 2023 zouden zeker 240 personen zijn omgekomen, vooral Indonesiërs. Bij de hadj in 2015 kwamen buitengewoon veel mensen om door gedrang tijdens een ritueel. Er vielen toen ongeveer 2300 doden.
Pelgrims moeten zich via officiële kanalen registreren, maar in de praktijk houdt niet iedereen zich daaraan vanwege de soms hoge kosten die daarbij komen kijken. Bovendien lukt het niet iedereen de juiste documentatie te verkrijgen. Saudi-Arabië stuurde in aanloop naar de hadj meer dan 325.000 ongeregistreerde pelgrims Mekka uit. Bijna de helft kwam uit het buitenland.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Andy Burnham heeft de Oekraïense leider Volodymyr Zelensky verzekerd van zijn "volledige solidariteit". In een telefoongesprek erkende Burnham dat "de afgelopen 24 uur moeilijk waren geweest voor Oekraïne".
41 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - Duizenden mensen hebben in Londen, Berlijn en Dublin deelgenomen aan pro-Palestijnse demonstraties. Ze riepen op tot een einde aan de Israëlische aanvallen op Gaza.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Er zijn volgens het Pentagon tot nu toe 21 Amerikaanse militairen omgekomen in het Midden-Oosten bij operaties tegen Iran. De officiële telling is naar boven bijgesteld, meldt The Washington Post. 865 militairen raakten gewond.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft kritiek geuit op zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky en stelt dat het "tijd is dat Oekraïne een nieuwe president krijgt".
3 uur geledenHOUSTON (ANP/RTR) - Twee mensen zijn in de Verenigde Staten om het leven gekomen nadat orkaan Isaias in de nacht van vrijdag op zaterdag aan land is gekomen. Ongeveer 800.000 inwoners van Florida, Alabama en Georgia zaten zonder stroom. Inmiddels is Isaias afgezwakt, maar zorgt naar verwachting nog tot ver landinwaarts voor windvlagen.
3 uur geledenNASHVILLE (ANP) - Christa Pike is uit het ziekenhuis ontslagen, anderhalve week na de mislukte executiepoging in de Amerikaanse staat Tennessee. Dat melden het lokale tv-station WVLT en andere Amerikaanse media. Ze is teruggebracht naar de gevangenis waar ze al meer dan dertig jaar vastzit, laten haar advocaten weten.
4 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR/DPA) - De politie in India heeft in New Delhi duizenden demonstranten opgepakt. De hoofdstad werd eerder op de dag zo goed als afgesloten in de aanloop naar een jongerenprotest.
6 uur geleden