Meer dan de helft van hoge inflatie komt door energieprijzen
LUXEMBURG (ANP) - Meer dan de helft van de hoge inflatie in de eurozone is te wijten aan de flink gestegen energieprijzen. Dat volgt uit nieuwe cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat, waarin ook wordt bevestigd dat de toename van het prijspeil in januari uitkwam op een recordniveau van 5,1 procent op jaarbasis.
Uit een eerdere voorlopige schatting was al naar voren gekomen dat de prijzen sinds de invoering van de euro niet zo hard zijn gestegen als vorige maand. Van het inflatiecijfer is 2,8 procentpunt toe te schrijven aan de toename van de gas- en andere energieprijzen. Andere zaken, zoals de hogere prijzen van levensmiddelen in de supermarkt, spelen eveneens maar in mindere mate een rol.
In Nederland was de inflatie vorige maand overigens veel hoger dan het gemiddelde in de eurozone. Hier gingen de prijzen, zoals eerder al gemeld, gemiddeld 7,6 procent omhoog volgens de rekenmethode die Eurostat hanteert.
Duurder
Europa worstelt al langer met een soort energiecrisis. Dat komt omdat Rusland vorig jaar de toevoer van gas aan banden begon te leggen, terwijl de vraag naar energie juist sterk toenam door de heropening van de door de coronapandemie getroffen economieën. Voor energiebedrijven werd het daardoor een stuk duurder om gas en stroom in te kopen. In Nederland zijn diverse kleine energiebedrijven omgevallen door de gestegen prijzen en consumenten worden geconfronteerd met fors hogere energierekeningen.
De hoge prijzen in de eurozone staan niet op zichzelf, ook in bijvoorbeeld de Verenigde Staten is de inflatie fors opgelopen. Vrijwel alle grondstoffen zijn namelijk in prijs omhoog gegaan en transportkosten liggen ook veel hoger dan voorheen. Door strenge coronarestricties in sommige landen zijn de leveringsketens van bedrijven flink in de war geschopt.
Verschillende centrale banken in de wereld hebben al aangekondigd de rente te verhogen om de hoge inflatie te beteugelen. De Europese Centrale Bank (ECB) heeft dat nog niet gedaan. Als de ECB te snel het monetaire beleid verkrapt, zou dat het economische herstel uit de crisis kunnen vertragen, zo waarschuwde de baas van de ECB, Christine Lagarde, recent in een interview. Toch sloot de Française eerder deze maand niet uit dat de rentetarieven van de ECB later dit jaar mogelijk wel wat worden opgekrikt.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Victoria's Secret hoorde dinsdag bij de grote winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het lingeriemerk heeft zijn financiële verwachtingen verhoogd na een sterk eerste kwartaal. Topvrouw Hillary Super lijkt daarmee vaart te maken met haar 'new era of sexy'-herstelplan voor het Amerikaanse merk.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen KLM en Transavia hebben op woensdag verschillende vluchten naar Portugese bestemmingen geannuleerd in verband met een staking in het land. Zowel op Schiphol als op de luchthavens in Eindhoven en Rotterdam zijn vluchten geschrapt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De regering-Trump gaat AI-ontwikkelaars vragen om hun meest geavanceerde modellen vrijwillig aan te bieden voor cyberveiligheidstests door de Amerikaanse overheid, nog voordat ze aan het publiek worden vrijgegeven. Dat volgt uit een presidentieel decreet dat dinsdag werd ondertekend.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De staking van de luchtverkeersleider Skeyes op Belgische luchthavens wordt beëindigd. Een woordvoerster van Skeyes meldt aan het Belgische persbureau Belga dat directie en vakbonden een akkoord hebben gesloten.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - UniCredit heeft zijn belang in de Duitse Commerzbank vergroot tot 34,35 procent. Dat meldt de Italiaanse grootbank dinsdag. Het vergroten van het belang boven de 30 procent is een belangrijke stap voor de Italiaanse bank.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met een stevige winst gesloten. Onder de hoofdfondsen was Prosus de grootste winnaar. Ook de chipbedrijven ASML (plus 4,9 procent), Besi (plus 2,9 procent) en ASMI (plus 2,4 procent) eindigden hoger.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De militaire variant van Elon Musks satellietcommunicatienetwerk Starlink heeft er een flinke klant bij. Na de Amerikaanse heeft ook de Britse krijgsmacht het Starshield-netwerk in gebruik genomen, zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters.
5 uur geleden