Meer dan de helft van alle kiesgerechtigden is 50 jaar of ouder
DEN HAAG (ANP) - Meer dan de helft van de 13,3 miljoen kiesgerechtigden (54 procent) is 50 jaar of ouder. In de gemeenten Bergen en Laren in Noord-Holland wonen relatief gezien de meeste kiesgerechtigde 50-plussers (beide bijna 70 procent), meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige bevolkingscijfers van 1 oktober dit jaar.
Ook Vaals (bijna 68 procent), Mook en Middelaar (66,5 procent) en Gulpen-Wittem (ruim 66 procent) in Limburg hebben relatief veel oudere stemmers. In de gemeente Utrecht wonen relatief de minste kiesgerechtigden van 50 jaar of ouder (35 procent), gevolgd door Urk (ruim 37 procent.)
Studentensteden hebben naar verhouding veel jongere kiesgerechtigden. Een kwart van alle mensen die mogen stemmen is jonger dan 35 jaar. In de gemeenten Groningen en Utrecht (beide 41 procent) wonen de meeste kiezers onder 35 jaar gevolgd door Leiden, Wageningen en Delft (alle drie ruim 38 procent).
In Tubbergen mogen komende woensdag bijna alle volwassenen (bijna 99 procent) hun stem uitbrengen. In Vaals (67 procent), Diemen en Amsterdam (beide 76 procent) het minst. Dit komt volgens het CBS omdat er in gemeenten in Noord- en Oost-Nederland relatief weinig mensen met een buitenlandse nationaliteit wonen.
Het CBS verwacht dat de bevolking die woensdag mag stemmen nog iets is veranderd ten opzichte van begin oktober. In die periode worden zo'n 22.000 jongeren 18 jaar oud en mogen zij voor het eerst stemmen. Ook verwacht het CBS dat er zo'n 24.000 mensen overlijden in dezelfde periode.
Deze veranderingen zijn door het CBS in dit onderzoek niet meegenomen. Ook inwoners van Caribisch Nederland die de Nederlandse nationaliteit hebben en mogen stemmen zijn niet meegenomen. Evenals Nederlanders in het buitenland of mensen die niet in het bevolkingsregister zijn opgenomen, zoals diplomaten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Tientallen klimaatactivisten van Extinction Rebellion (XR) hebben de toegang tot de A12 in Den Haag geblokkeerd. De activisten staan net voor de tunnelbak op de Utrechtsebaan en blokkeren daar de weg, zo is te zien op een livestream van XR. De actie is niet aangekondigd bij de gemeente.
1 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Bij een incident in een woning in Nijmegen is in de nacht van vrijdag op zaterdag een man overleden, nadat hij onwel werd toen hij zich verzette bij een aanhouding. Dat meldt de politie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Politievakbond ACP wil dat er met het lokale gezag wordt gereflecteerd over de handhaving rond de boerenacties op snelwegen richting Den Bosch en het dodelijke ongeluk dat vrijdag plaatsvond op de A59 bij Heesch. Dat ongeluk gebeurde in de staart van een file die was ontstaan door trekkers op de snelweg.
3 uur geledenSINT HUBERT (ANP) - Het is "niet fair" om direct een verband te leggen tussen actievoerende boeren in Den Bosch en het dodelijk ongeluk op de A59, zegt vicevoorzitter Jos Ubels van de actiegroep Farmers Defence Force (FDF).
4 uur geledenWERKENDAM (ANP) - Een 52-jarige man uit Werkendam (Noord-Brabant) is vorige week door geweld om het leven gekomen, meldt de politie. Een man van 41 is aangehouden op verdenking van mogelijke betrokkenheid bij de dood van het slachtoffer. De verdachte is vrijdag voorgeleid aan de rechter-commissaris. Die heeft besloten dat hij langer vast blijft zitten, maakt de politie zaterdag bekend.
5 uur geledenDE BILT (ANP) - Voor de achtste keer dit jaar is er een regionale tropische nacht vastgesteld. In Vlissingen werd het volgens berekeningen van het KNMI 24 uur lang niet kouder dan 20,9 graden. Als de temperatuur niet onder de 20 graden komt, wordt er gesproken van een tropische nacht.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Diverse supermarkten waarschuwen voor kipdijspiesjes. In de verpakking van 100 gram zitten mogelijk onvoldoende gegaarde kipdijspiesjes en deze zijn daarom niet geschikt voor directe consumptie. "Eet het product niet", adviseert de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).
17 uur geleden