Meer dan 750 arrestaties bij rellen in Parijs sinds donderdag
PARIJS (ANP) - Bij betogingen en ongeregeldheden naar aanleiding van de pensioenhervormingen zijn sinds donderdag in Parijs meer dan 750 mensen gearresteerd. Volgens politiechef Laurent Nunez zijn er veel brandstichters onder de arrestanten. Dagelijks wordt er betoogd in veel Franse steden tegen de pensioenhervorming van de regering van president Macron en premier Borne.
De hervorming is door het parlement gedrukt met behulp van en artikel uit de grondwet. Om de wetgeving te stoppen moest de Franse Tweede Kamer maandag de regering ten val brengen, maar daar was net geen meerderheid voor.
Op de Parijse politie is veel kritiek naar aanleiding van wat critici "willekeurige of preventieve aanhoudingen" noemen. Veel arrestanten zijn snel weer vrijgelaten, maar volgens Nunez is dat niet noodzakelijkerwijs omdat er geen verdenking van een strafbaar feit was, maar moeten wegens tijdgebrek vaak afwegingen worden gemaakt. De politie wordt er ook van beschuldigd buitensporig hard op te treden tegen betogers. Zo ligt de oproerpolitie onder meer onder vuur over het insluiten en isoleren van groepjes demonstranten wat onwettig zou zijn. Een linkse oppositiepartij heeft naar aanleiding van incidenten de onmiddellijke ontbinding van een speciale eenheid van de oproerpolitie geëist, meldden Franse media.
Noodzakelijke hervormingen
President Emmanuel Macron zei dinsdagavond tegen partijgenoten dat naar de bevolking geluisterd moet worden en dat ze gekalmeerd moeten worden, maar het parlement heeft volgens hem ingestemd met de hervorming. "Het zijn de parlementariërs die de wet maken en niet de menigte." Hij herhaalde woensdagmiddag in een gesprek met de pers op de tv dat de hervormingen noodzakelijk zijn en de wet later dit jaar van kracht moet worden. Hij betreurde de protesten en zei dat geen enkele vakbond met een alternatief is gekomen. "De wet is een noodzakelijke oplossing van het probleem, er zijn geen 36 oplossingen". Hij doelde op het gecompliceerde stelsel waar verschillende pensioenregelingen zijn voor 36 beroepsgroepen en sommige voor werknemers erg gunstige regels hebben.
De Franse regering ziet de kosten van pensioenen al jaren alsmaar stijgen en het bestaande stelsel dekt de uitgaven niet. Het stelsel moet met ingrijpende aanpassingen zichzelf gaan bedruipen in 2030. Vakbonden en hun grote aanhang vinden de wijzigingen onrechtvaardig en onnodig. Omstreden zijn onder meer de verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd van 62 naar 64 jaar en wijzigingen van voorwaarden waar aan moet worden voldaan voor men aanspraak kan maken op een volledig pensioen. Veel Fransen werken in het huidige stelsel al tot hun 67e omdat ze onvoldoende jaren hebben gewerkt om een eerder pensioen te kunnen genieten.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Gezondheidsminister Wes Streeting gaat zichzelf donderdag opwerpen als mogelijke opvolger van premier Keir Starmer, verwachten Britse media. De Labour-leider staat onder grote druk om af te treden, maar wil daar vooralsnog niets van weten. Volgens onder meer The Times heeft hij tegen partijgenoten gezegd de strijd met Streeting niet uit de weg te gaan.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft sinds het begin van het bestand vorige maand nog duizenden huizen in Libanon verwoest, meldt het Libanese nationale onderzoeksinstituut. De overheidsorganisatie telde sinds 17 april al 5386 huizen die totaal vernietigd zijn en nog eens 5246 die schade hebben opgelopen.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije heeft de Russische ambassadeur ontboden vanwege een droneaanval op het westen van Oekraïne, dicht bij de grens met Hongarije. Dat deelde premier Péter Magyar mee na het eerste kabinetsoverleg sinds hij afgelopen weekend werd geïnstalleerd als leider van het land.
1 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De NAVO zal de Amerikaanse ideeën over een groter Europees en een kleiner Amerikaans aandeel in het bondgenootschap overnemen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. 'NAVO 3.0', zoals de VS het noemen, is "de logische volgende stap", meent Rutte. Hij verwacht dat de 32 landen dat op de komende NAVO-top zullen vastleggen.
3 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Oekraïne en Litouwen hebben een dronedeal gesloten, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky na een ontmoeting met de Litouwse president Gitanas Nauseda in Boekarest. Oekraïne stuurt een militair expertteam om in Litouwen te werken aan "de ontwikkeling van de noodzakelijke veiligheidscapaciteiten".
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft woensdag de bekende mensenrechtenadvocaat Nasrin Sotoudeh op borgtocht vrijgelaten. Haar dochter heeft dat bekendgemaakt. Sotoudeh werd op 1 april opgepakt.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat lidstaten oproepen conversietherapie te verbieden, maar komt zelf niet met een EU-verbod erop. Daarmee reageert het dagelijks bestuur van de EU op een petitie die ruim 1 miljoen keer is ondertekend om conversietherapie te verbieden in de 27 lidstaten.
6 uur geleden