Meer dan 50 Chinese vliegtuigen in luchtruim Taiwan
TAIPEI (ANP/DPA) - China heeft maandag 52 vliegtuigen de luchtverdedigingszone van Taiwan ingestuurd, een recordaantal. Vrijdag en zaterdag was China volgens de Taiwanezen al met respectievelijk 38 en 39 vliegtuigen het door Taiwan geclaimde luchtruim binnengedrongen.
Zondag waren het zestien toestellen, waaronder straaljagers en bommenwerpers. De Verenigde Staten veroordeelden toen het "provocerende" militaire machtsvertoon van Beijing boven de volgens China afvallige provincie. Volgens Washington ondergraven de Chinezen de "regionale vrede en stabiliteit" en moeten ze ophouden Taiwan onder druk te zetten.
Het Amerikaanse ministerie van Defensie herhaalde die boodschap maandag en zei erbij dat niet mag worden getwijfeld aan de betrokkenheid van de VS bij Taiwan. De Taiwanese regering voelt zich bedreigd door de Chinese operaties, die aansluiten bij de diplomatieke, economische en militaire druk om Taiwan internationaal te isoleren.
President Xi Jinping wil dat Taiwan weer onderdeel wordt van China. De militaire vluchten in de Taiwanese defensiezone begonnen vorige week op grote schaal op de feestdag van de oprichting van de Volksrepubliek China.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.
5 uur geledenDNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.
8 uur geledenSION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.
10 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.
10 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.
12 uur geledenQUETTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door onrust in de Pakistaanse provincie Beloetsjistan is opgelopen tot bijna tweehonderd. Separatisten bestormden daar zaterdag onder meer banken, politiebureaus en militaire installaties. De autoriteiten zeggen dat in twee dagen tijd 31 burgers, 17 leden van de veiligheidstroepen en 145 opstandelingen zijn gedood.
13 uur geledenTURIJN (ANP/DPA) - Zeker 31 politiemensen zijn gewond geraakt bij uit de hand gelopen protesten in Turijn. Dat melden de Italiaanse autoriteiten, die ook spreken over tien aanhoudingen. Over het aantal gewonde demonstranten bestaat onduidelijkheid.
13 uur geleden