Meer dan 250 mensen melden zich na chaos bij spermabank Leiden
LEIDEN (ANP) - Meer dan 250 mensen hebben zich in de afgelopen twee weken gemeld bij het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) na berichten dat de administratie van een oude spermabank van het ziekenhuis een rommeltje was. Dat bevestigt het ziekenhuis woensdag na berichtgeving van Omroep West.
Het ziekenhuis had de problemen half januari naar buiten gebracht. Door problemen in de archieven is van zeker tachtig kinderen die via donorzaad zijn verwekt, niet meer na te gaan wie hun biologische vader is. Negen spermadonoren bleken meer biologische kinderen te hebben dan de grens van 25. Met het zaad van één van de donoren zijn zelfs ongeveer negentig kinderen verwekt.
Het LUMC ging na de bekendmaking op zoek naar moeders die tussen 1977 en 2004 cliënt van het centrum waren, en naar de kinderen die na de behandeling zijn geboren. Zij konden zich melden. Volgens het LUMC gaat de eerste fase, het inventariseren, nu over in de periode van onderzoek doen naar de meldingen.
Uitsluitsel
Na de melding kunnen moeders en nakomelingen via de Stichting Donorgegevens Kunstmatige Bevruchting proberen contact te leggen met de donorvader. Hij mag dat weigeren. Ook kunnen ze via expertisecentrum FIOM DNA-onderzoek laten doen om de vader te vinden.
Voor zover bekend heeft nog geen enkele melder uitsluitsel gekregen. Het LUMC heeft geen informatie waar de melders vandaan komen. De meeste vrouwen die cliënt waren, woonden toen in het gebied tussen Haarlem en Rotterdam, maar er is ook 'donormateriaal' gedeeld met vruchtbaarheidsklinieken in Groningen en Leeuwarden. Daar zijn misschien ook kinderen van de donorvaders geboren.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Voor veel mensen die geestelijke gezondheidszorg nodig hebben, is nog onduidelijk of hun zorgverzekeraar die zorg in het nieuwe jaar vergoedt. De Consumentenbond meldt op basis van eigen onderzoek dat zes op de tien ggz-behandelaren nog geen contracten met de verzekeraars rond hebben. "Dat is net zoveel als eind 2024, terwijl de noodzaak dit jaar veel groter is", zegt de organisatie.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - Huisartsen zien een vermindering in het aantal patiënten met griepachtige klachten. Voor elke 100.000 inwoners gingen er afgelopen week 21 naar de huisarts met verschijnselen die op griep duiden. Dat blijkt uit gebundelde huisartsendata van gezondheidsinstituut Nivel.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het afgelopen jaar is het aantal jongeren dat een hand of arm is verloren door exploderend vuurwerk meer dan verdubbeld. Dat komt volgens de Nederlandse Vereniging voor Handchirurgie (NVvH) vooral door "de illegale Cobra".
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - De producent van borstimplantaten Allergan is niet verantwoordelijk voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen, zo oordeelt de rechtbank. Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann had de zaak aangespannen.
1 week geledenVEENENDAAL (ANP) - De Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) is teleurgesteld in de Kamermeerderheid die dinsdagmiddag voor de initiatiefwet voor embryokweek stemde. Dat zegt directeur Bert-Jan Heusinkveld. "Daarmee gaat wel een wissel om. Leven wordt nu gekweekt om instrumenteel gebruikt te worden. Het gaat niet meer over het leven van het embryo, maar de dienst van het embryo voor onderzoeksdoelen", aldus de directeur van de christelijke organisatie.
2 weken geledenHEERLEN (ANP) - Het Zuyderland-ziekenhuis in Limburg komt met een nieuwe vleugel voor acute zorg in Sittard-Geleen. Deze opent naar verwachting in 2031, meldt het ziekenhuis. Deze zorg verdwijnt dan uit de vestiging in Heerlen, zoals al eerder bekend was.
2 weken geleden