Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer dan 200 arrestaties in Wit-Rusland

Meer dan 200 arrestaties in Wit-Rusland

MINSK (ANP) - In de Wit-Russische hoofdstad Minsk zijn massaal tegenstanders van het autoritaire staatshoofd Alexander Loekasjenko gearresteerd. De speciale politie OMON ondernam in de nacht van donderdag op vrijdag actie tegen vreedzame demonstranten in de hoofdstad. Mensenrechtenorganisatie Wesna sprak van meer dan 200 arrestaties, aanzienlijk meer dan in de afgelopen dagen.

De veiligheidstroepen hadden zich de afgelopen dagen ingehouden, toen er maar een paar aanhoudingen waren. In de dagen net na de omstreden presidentsverkiezingen van 9 augustus in het land, werden bijna 7000 mensen opgesloten. De meesten van hen kwamen een paar dagen later weer vrij, mede onder internationale druk.

Loekasjenko heeft onlangs aangekondigd dat hij fors en systematisch gaat optreden tegen demonstranten. Hoe hard zijn tegenstanders ook proberen de situatie in het land te destabiliseren, zei hij donderdag. De autoriteiten hebben donderdag een groep journalisten opgepakt die verslag wilde doen van de protesten. Het zou volgens persbureau Reuters gaan om ongeveer twintig journalisten.

Veiligheidstroepen met zwarte gezichtsmaskers op omringden het Onafhankelijkheidsplein in het centrum van Minsk en arresteerden vooral mannen. Honderden mensen hadden zich daar verzameld ondanks een demonstratieverbod en demonstreerden vreedzaam. Ze riepen leuzen als "Vrijheid!" en "Wegwezen hier!"

De situatie in Wit-Rusland is zeer gespannen sinds de presidentsverkiezingen. Loekasjenko eiste de overwinning op met 80 procent van de stemmen. Vrijwel iedereen in en buiten Wit-Rusland is ervan overtuigd dat die uitslag met fraude tot stand is gekomen.

In Wit-Russische steden wordt al weken gedemonstreerd tegen het regime van Loekasjenko. De autoriteiten hebben eerder betogers en oppositieleiders opgepakt.

Meer uit Buitenland

Kenia verwerpt poging rastafari's om wiet te legaliseren

NAIROBI (ANP/AFP) - Het Hooggerechtshof in Kenia heeft geweigerd het roken van wiet om religieuze redenen te legaliseren. Rastafari's hadden het Hooggerechtshof daartoe verzocht, omdat ze het binnen de vrijheid van godsdienst vinden vallen, maar daar ging de rechter niet in mee.

1 uur geleden
VS voeren weer aanvallen uit op Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse krijgsmacht is begonnen met een nieuwe reeks luchtaanvallen op Iran. Dat meldt het Amerikaanse militaire commando in de regio (CENTCOM). "De aanvallen zijn bedoeld om de militaire capaciteiten van de Iraanse strijdkrachten verder te verzwakken, die ze gebruiken om commerciële scheepvaart in de Straat van Hormuz aan te vallen."

2 uur geleden
Von der Leyen meldt defensie- en dronepartnerschap met Oekraïne

KYIV (ANP) - De EU en Oekraïne versterken de samenwerking op het gebied van defensieproductie en drones. Dat kondigde voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen woensdag aan bij een bezoek aan Kyiv.

2 uur geleden
VK plant 'avondklok' voor tieners op sociale media

LONDEN (ANP) - De Britse regering wil meer beperkingen invoeren voor tieners op sociale media. Voor gebruikers van 16 en 17 jaar moeten apps als Instagram en TikTok worden uitgezet tussen middernacht en 06.00 uur 's ochtends, schrijft de BBC.

4 uur geleden
EU-landen: einde speciale asielstatus dienstplichtigen Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - EU-landen hebben ermee ingestemd om niet langer een speciale asielstatus te verlenen aan dienstplichtige Oekraïners die nieuw naar de EU vluchten. Dat voorstel deed de Europese Commissie een paar weken geleden. Die status blijft intact voor alle Oekraïners die al naar de EU zijn gevlucht.

4 uur geleden
Hevig onweer verwacht in door bosbranden geteisterd Frankrijk

FONTAINEBLEAU/PARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk worden na erg warme dagen hevige onweersbuien verwacht in vrijwel heel het land. Weerberichten waarschuwen voor onweer met veel regenval, hagel en windstoten. De onweersbuien zouden enkele dagen duren. Het weer betekent een opluchting voor brandbestrijders in het door een aantal natuurbranden geplaagde land.

4 uur geleden
Amerikaans ministerie belooft bodycam in elk ICE-arrestatieteam

WASHINGTON (ANP/RTR) - Elk arrestatieteam van immigratiedienst ICE zal voortaan een agent met een bodycam hebben. Dat belooft het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS) volgens CBS News. Dit na de twee dodelijke schietincidenten van afgelopen week.

4 uur geleden