Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer dan 200 arrestaties in Wit-Rusland

Meer dan 200 arrestaties in Wit-Rusland

MINSK (ANP) - In de Wit-Russische hoofdstad Minsk zijn massaal tegenstanders van het autoritaire staatshoofd Alexander Loekasjenko gearresteerd. De speciale politie OMON ondernam in de nacht van donderdag op vrijdag actie tegen vreedzame demonstranten in de hoofdstad. Mensenrechtenorganisatie Wesna sprak van meer dan 200 arrestaties, aanzienlijk meer dan in de afgelopen dagen.

De veiligheidstroepen hadden zich de afgelopen dagen ingehouden, toen er maar een paar aanhoudingen waren. In de dagen net na de omstreden presidentsverkiezingen van 9 augustus in het land, werden bijna 7000 mensen opgesloten. De meesten van hen kwamen een paar dagen later weer vrij, mede onder internationale druk.

Loekasjenko heeft onlangs aangekondigd dat hij fors en systematisch gaat optreden tegen demonstranten. Hoe hard zijn tegenstanders ook proberen de situatie in het land te destabiliseren, zei hij donderdag. De autoriteiten hebben donderdag een groep journalisten opgepakt die verslag wilde doen van de protesten. Het zou volgens persbureau Reuters gaan om ongeveer twintig journalisten.

Veiligheidstroepen met zwarte gezichtsmaskers op omringden het Onafhankelijkheidsplein in het centrum van Minsk en arresteerden vooral mannen. Honderden mensen hadden zich daar verzameld ondanks een demonstratieverbod en demonstreerden vreedzaam. Ze riepen leuzen als "Vrijheid!" en "Wegwezen hier!"

De situatie in Wit-Rusland is zeer gespannen sinds de presidentsverkiezingen. Loekasjenko eiste de overwinning op met 80 procent van de stemmen. Vrijwel iedereen in en buiten Wit-Rusland is ervan overtuigd dat die uitslag met fraude tot stand is gekomen.

In Wit-Russische steden wordt al weken gedemonstreerd tegen het regime van Loekasjenko. De autoriteiten hebben eerder betogers en oppositieleiders opgepakt.

Meer uit Buitenland

Trump: VS zetten onderhandelingen met Iran voort

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten zetten de onderhandelingen met Iran voort, zei de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag in een bericht op Truth Social. Hij benadrukte dat het bestand tussen de twee landen wel voorbij is.

33 minuten geleden
Evacuaties uit voorzorg bij dodelijke bosbrand in regio Almería

LOS GALLARDOS (ANP) - De autoriteiten zijn uit voorzorg begonnen met de evacuatie van ongeveer vierhonderd mensen uit de buurt van een natuurbrand circa 50 kilometer ten noordoosten van de Spaanse stad Almería. Bij de brand zijn zeker twaalf mensen om het leven gekomen die op de vlucht ingesloten raakten in de buurt van het dorp Bédar. Dat wordt ontruimd, net als gehuchten in de omgeving en een vakantie-oord.

45 minuten geleden
Burgemeester Berlijn trekt kort voor verkiezingen kandidatuur in

BERLIJN (ANP/DPA) - De burgemeester van Berlijn, Kai Wegner, heeft twee maanden voor de verkiezingen in de deelstaat aangekondigd dat hij niet langer kandidaat zal zijn voor zijn partij. Hij lag onder meer onder vuur vanwege communicatiefouten die hij zou hebben gemaakt toen een deel van de stad midden in de winter zonder stroom kwam te zitten.

1 uur geleden
Dodental en aantal vermisten in Spanje naar boven bijgesteld

MADRID (ANP/RTR) - De Spaanse autoriteiten hebben het dodental door de natuurbrand in het zuiden van het land bijgesteld naar boven. Twaalf mensen kwamen om het leven en nog eens 23 personen worden vermist.

3 uur geleden
Voorgesteld Belgisch tolvignet geldt niet voor motorrijders

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Het voorgestelde tolvignet dat België wil invoeren vanaf mei 2027 geldt niet voor motorrijders, maar alleen voor auto's. Dat hebben de Vlaamse minister van Financiën Ben Weyts en de Waalse minister van Mobiliteit François Desquesnes vrijdag gemeld op een persconferentie.

3 uur geleden
Geëvacueerden natuurbranden zuidoosten Frankrijk mogen naar huis

PERPIGNAN (ANP/BELGA) - Van de inwoners die waren geëvacueerd door de natuurbranden in het departement Pyrénées-Orientales, in het zuidoosten van Frankrijk, mogen vrijdag ook de laatste terugkeren naar hun huizen, meldt de prefectuur op X. Donderdag mochten de bewoners van negen gemeenten al terug naar huis.

3 uur geleden
Zelensky en Rutte maandag bij Oekraïne-overleg in Parijs

PARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky en NAVO-chef Mark Rutte schuiven komende week aan bij de bijeenkomst van de zogenoemde coalitie van bereidwillige landen in Parijs. Dat meldt het kantoor van de Franse president. Het samenwerkingsverband komt maandag bijeen in Parijs om daar te spreken over de oorlog in Oekraïne, zo voegt het Élysée toe.

4 uur geleden