Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer dan 200 arrestaties in Wit-Rusland

Meer dan 200 arrestaties in Wit-Rusland

MINSK (ANP) - In de Wit-Russische hoofdstad Minsk zijn massaal tegenstanders van het autoritaire staatshoofd Alexander Loekasjenko gearresteerd. De speciale politie OMON ondernam in de nacht van donderdag op vrijdag actie tegen vreedzame demonstranten in de hoofdstad. Mensenrechtenorganisatie Wesna sprak van meer dan 200 arrestaties, aanzienlijk meer dan in de afgelopen dagen.

De veiligheidstroepen hadden zich de afgelopen dagen ingehouden, toen er maar een paar aanhoudingen waren. In de dagen net na de omstreden presidentsverkiezingen van 9 augustus in het land, werden bijna 7000 mensen opgesloten. De meesten van hen kwamen een paar dagen later weer vrij, mede onder internationale druk.

Loekasjenko heeft onlangs aangekondigd dat hij fors en systematisch gaat optreden tegen demonstranten. Hoe hard zijn tegenstanders ook proberen de situatie in het land te destabiliseren, zei hij donderdag. De autoriteiten hebben donderdag een groep journalisten opgepakt die verslag wilde doen van de protesten. Het zou volgens persbureau Reuters gaan om ongeveer twintig journalisten.

Veiligheidstroepen met zwarte gezichtsmaskers op omringden het Onafhankelijkheidsplein in het centrum van Minsk en arresteerden vooral mannen. Honderden mensen hadden zich daar verzameld ondanks een demonstratieverbod en demonstreerden vreedzaam. Ze riepen leuzen als "Vrijheid!" en "Wegwezen hier!"

De situatie in Wit-Rusland is zeer gespannen sinds de presidentsverkiezingen. Loekasjenko eiste de overwinning op met 80 procent van de stemmen. Vrijwel iedereen in en buiten Wit-Rusland is ervan overtuigd dat die uitslag met fraude tot stand is gekomen.

In Wit-Russische steden wordt al weken gedemonstreerd tegen het regime van Loekasjenko. De autoriteiten hebben eerder betogers en oppositieleiders opgepakt.

Meer uit Buitenland

EU-landen zeggen Kyiv extra luchtafweer toe, geen details bekend

WICKLOW (ANP) - Een aantal EU-lidstaten heeft woensdag toegezegd Oekraïne te helpen aan extra luchtverdediging, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag. Om welke landen het gaat, zei Kallas niet op de persconferentie na de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Ierland. Landen die onderscheppingsraketten zoals Patriots op voorraad hebben, maar die zelf willen houden, werden door onder meer Nederland aangespoord die aan Oekraïne ter beschikking te stellen.

53 minuten geleden
Kallas: steun EU voor visabeperkingen voor Russen groeit

WICKLOW (ANP) - Er is brede steun voor een EU-visumverbod voor Russische ex-strijders en strengere visumbeperkingen voor Russische toeristen. Dat heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag gezegd. Diverse EU-landen pleiten daar al langer voor, maar overeenstemming is er nog niet. Kallas hoopt dat het drone-incident in Leipzig de nog twijfelende lidstaten ervan overtuigt dat visarestricties nodig zijn voor de veiligheid van Oekraïne en Europa.

1 uur geleden
WHO: opschalen ebolabestrijding in DRC nodig

GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Het opschalen van de ebolabestrijding is nodig om de uitbraak in de Democratische Republiek Congo (DRC) tegen te gaan, volgens hoofd van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus. Het traceren van besmette personen en hun contacten blijft een uitdaging. Veel ebolaslachtoffers stonden niet bekend als contacten van besmette personen.

1 uur geleden
Dodental overstromingen Nepal en Tibet verder opgelopen

KATHMANDU (ANP/AFP) - Het dodental na de verwoestende overstromingen in Nepal en Tibet is gestegen naar 1225. Ze hebben in Nepal zeker 1204 mensen het leven gekost, aldus de Nepalese rampendienst. Volgens Chinese staatsmedia ligt het dodental in Tibet op 21.

1 uur geleden
Noorse politie krijgt bij uitvaart Harald hulp uit buitenland

OSLO (ANP) - De Noorse politie krijgt bij de veiligheidsoperatie rond de uitvaart van koning Harald hulp van Zweden en Denemarken, zo meldt het Noorse persbureau NTB. De operatie behoort volgens de politie tot een van de grootste in de Noorse geschiedenis.

2 uur geleden
Schutter Zwitserse rave kampt met psychologische problemen

AARAU (ANP/AFP) - De 43-jarige verdachte van de dodelijke schietpartij bij een dansfeest in het Zwitserse Aarau afgelopen weekend, kampt met psychologische problemen. Dat meldt justitie in Zwitserland woensdag. Na de schietpartij overleed een 22-jarige Italiaanse, vijf anderen raakten gewond.

3 uur geleden
Zeedrones bereiken gezonken veer Cyprus

NICOSIA (ANP/AFP) - Het gezonken hogesnelheidsveer dat zondag verongelukte voor de kust van Noord-Cyprus, is gevonden. Dat meldt de leider van de zelfverklaarde republiek, Tufan Erhurman. Twee vaartuigen uitgerust met onderzeedrones hebben het veer weten te bereiken. Het tweede daarvan, dat woensdag arriveerde, moet nu het wrak zien te bergen.

5 uur geleden