Meer dan 125.000 Syriërs teruggekeerd naar thuisland
GENÈVE (ANP) - Meer dan 125.000 Syriërs zijn naar hun thuisland teruggekeerd sinds de val van dictator Bashar al-Assad, meldt UNHCR. Zij zitten volgens de VN-vluchtelingenorganisatie "na jaren van ballingschap vol hoop", maar worden eenmaal in Syrië geconfronteerd met schrijnende omstandigheden.
Volgens de organisatie wordt de enorme omvang van de verwoestingen in Syrië steeds duidelijker nu internationale hulporganisaties terugkeren naar het land. UNHCR zegt dat veel families nauwelijks onderdak hebben en weinig economische vooruitzichten.
Door de Syrische burgeroorlog die in 2011 uitbrak, sloegen meer dan 12 miljoen Syriërs op de vlucht. Een deel vertrok naar het buitenland, vooral naar buurland Turkije. De val van Assads regime op 8 december heeft ook geleid tot de verplaatsing van honderdduizenden ontheemden binnen Syrië.
De Verenigde Naties verwachten dat in de eerste helft van dit jaar 1,1 miljoen Syriërs terugkeren naar hun thuisland. De Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) denkt 73,2 miljoen dollar (bijna 71 miljoen euro) nodig te hebben om deze mensen te helpen. Dat is een aanzienlijke stijging ten opzichte van het vorige verzoek om 30 miljoen dollar in december.
Meer uit Buitenland
PROVIDENCE (ANP) - Bij een schietpartij op de Amerikaanse universiteit Brown zijn twee doden gevallen, bevestigt de burgemeester van de plaats Providence. Acht gewonden verkeren in kritieke toestand.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
8 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
11 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
11 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
12 uur geleden