Meer dan 10 miljoen ontheemden in Soedan door ruim jaar oorlog
KHARTOEM (ANP/AFP) - Door de oorlog in Soedan zijn meer dan 10 miljoen mensen in hun eigen land op de vlucht, zegt de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM). Volgens de VN-organisatie zijn er daarnaast ook nog meer dan 2 miljoen mensen naar andere landen gevlucht, met name naar buurlanden Tsjaad, Zuid-Soedan en Egypte.
Voor de oorlog in april 2023 begon, waren er ook al 2,8 miljoen ontheemden; sindsdien kwamen daar nog eens 7,3 miljoen mensen bij.
De oorlog in Soedan begon ruim een jaar geleden toen de paramilitaire Rapid Support Forces de wapens opnamen tegen het Soedanese regeringsleger. De machtsstrijd begon in de hoofdstad Khartoem, maar breidde zich al snel uit naar grote delen van het land, waaronder het arme Darfur. De Verenigde Naties spreken van een humanitaire noodsituatie en zeggen dat een grootschalige hongersnood dreigt. Door het aanhoudende geweld kunnen hulporganisaties nauwelijks hulp bieden aan de Soedanezen.
Bovendien worden ook veel burgers gedood in de oorlog en zijn er berichten over etnische moordpartijen. Volgens de VN zijn er zeker 15.500 doden gevallen in de oorlog, maar schattingen liggen nog veel hoger.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De linkse Emmanuel Grégoire heeft zondagavond voor het stadhuis van Parijs zijn aanhangers toegesproken na zijn winst bij de burgemeestersverkiezingen in de Franse hoofdstad, meldt de Franse krant Le Monde. Grégoire versloeg de conservatieve oud-minister Rachida Dati. Daarmee verlengde hij de kwart eeuw durende heerschappij van de socialisten in de Franse hoofdstad.
10 minuten geledenLJUBLJANA (ANP/AFP) - De parlementsverkiezingen in Slovenië worden volgens de exitpoll nipt gewonnen door de liberale Vrijheidsbeweging van premier Robert Golob. Zijn partij ging in de peilingen nek-aan-nek met de rechts-populistische SDS van oud-premier Janez Janša, een man die binnen de Europese Unie wordt gezien als een potentiële dwarsligger.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Vanaf maandag gaan agenten van immigratiedienst ICE de beveiliging op vliegvelden helpen, meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Dat is vanwege de discussie in het parlement over de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS), waar zowel ICE als luchthavenbeveiliging onder vallen.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - In België is stilgestaan bij de terroristische aanslagen van tien jaar geleden. In de Brusselse metro en op de luchthaven Zaventem gingen toen bommen af, waardoor 35 mensen om het leven kwamen. Honderden mensen raakten gewond.
12 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP/DPA) - Israëlische kolonisten hebben brand gesticht in Palestijnse dorpen op de bezette Westelijke Jordaanoever, meldt de Israëlische krijgsmacht (IDF). De aanvallen vonden plaats in de nacht van zaterdag op zondag.
13 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister van Defensie Israel Katz heeft samen met premier Benjamin Netanyahu de Israëlische krijgsmacht (IDF) opgedragen om "sneller Libanese huizen te slopen in frontliniedorpen" in het zuiden van Libanon. Dat is naar eigen zeggen nodig om een eind te maken aan de "bedreigingen voor Israëlische gemeenschappen".
14 uur geledenARAD (ANP) - Het aantal gewonden na Iraanse aanvallen op de Zuid-Israëlische steden Arad en Dimona is opgelopen naar zeker 180, meldt Al Jazeera op basis van het Israëlische ministerie van Volksgezondheid. Iraanse raketten troffen de steden zaterdag. Op foto's en video's zijn zwaar beschadigde gebouwen te zien.
15 uur geleden