Meer dan 10 miljoen ontheemden in Soedan door ruim jaar oorlog
KHARTOEM (ANP/AFP) - Door de oorlog in Soedan zijn meer dan 10 miljoen mensen in hun eigen land op de vlucht, zegt de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM). Volgens de VN-organisatie zijn er daarnaast ook nog meer dan 2 miljoen mensen naar andere landen gevlucht, met name naar buurlanden Tsjaad, Zuid-Soedan en Egypte.
Voor de oorlog in april 2023 begon, waren er ook al 2,8 miljoen ontheemden; sindsdien kwamen daar nog eens 7,3 miljoen mensen bij.
De oorlog in Soedan begon ruim een jaar geleden toen de paramilitaire Rapid Support Forces de wapens opnamen tegen het Soedanese regeringsleger. De machtsstrijd begon in de hoofdstad Khartoem, maar breidde zich al snel uit naar grote delen van het land, waaronder het arme Darfur. De Verenigde Naties spreken van een humanitaire noodsituatie en zeggen dat een grootschalige hongersnood dreigt. Door het aanhoudende geweld kunnen hulporganisaties nauwelijks hulp bieden aan de Soedanezen.
Bovendien worden ook veel burgers gedood in de oorlog en zijn er berichten over etnische moordpartijen. Volgens de VN zijn er zeker 15.500 doden gevallen in de oorlog, maar schattingen liggen nog veel hoger.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zich kritisch uitgelaten over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor internationale raden die een Palestijns overgangsbestuur in de Gazastrook moeten controleren of bijstaan.
3 uur geledenANKARA/BUENOS AIRES/CAÏRO (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft ook zijn Argentijnse, Egyptische en Turkse ambtgenoten uitgenodigd om zitting te nemen in een 'Raad van Vrede'. Die moet toezicht gaan houden op het overgangsbestuur in de Gazastrook. De uitnodigingen zijn in de betrokken hoofdsteden bevestigd. Er is niets gezegd over eventuele aanvaardingen van deze uitnodiging.
6 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Bij een zware aanrijding in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo zijn zaterdagochtend vroeg vier doden gevallen, meldt de politie. Kort na 06.00 uur lokale tijd, nog voor de zonsopgang, was er een botsing tussen een personenauto en een personenbus. De bus is waarschijnlijk enkele malen over de kop geslagen en er zijn passagiers uit de ramen geslingerd. Een van de doden zou een kind zijn. De juiste toedracht wordt onderzocht.
6 uur geledenKAMALA (ANP/AFP) - De zittende president Yoweri Museveni heeft de presidentsverkiezingen in Oeganda gewonnen. Hij sleept daarmee een zevende termijn binnen. Volgens de kiescommissie kreeg Museveni ruim 70 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste tegenstander, zanger Bobi Wine, behaalde 24 procent van de stemmen. Wine rept van fraude.
6 uur geledenAKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, ontvangt dit jaar de Karelsprijs. Hij krijgt deze omdat hij "met vastberadenheid en onwrikbare wilskracht een grote bijdrage aan Europa heeft geleverd".
7 uur geledenKOPENHAGEN/NUUK (ANP/AFP) - Voor het stadhuis van Kopenhagen zijn duizenden mensen bijeengekomen om te demonstreren tegen Amerikaanse aanspraken op Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort. De betogers zwaaien met Deense en Groenlandse vlaggen en zijn in een optocht naar de Amerikaanse ambassade getrokken. Volgens waarnemers verloopt de betoging kalm. De organisatie spreekt van 15.000 demonstranten in de Deense hoofdstad.
7 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky heeft bevolen snel meer stroom uit het buitenland te importeren. Volgens zijn energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement afgelopen week dat de energievoorziening "heel moeilijk" is en dat er nog maar genoeg brandstof is voor een week of drie.
8 uur geleden