Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer dan 10 miljoen ontheemden in Soedan door ruim jaar oorlog

Meer dan 10 miljoen ontheemden in Soedan door ruim jaar oorlog

KHARTOEM (ANP/AFP) - Door de oorlog in Soedan zijn meer dan 10 miljoen mensen in hun eigen land op de vlucht, zegt de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM). Volgens de VN-organisatie zijn er daarnaast ook nog meer dan 2 miljoen mensen naar andere landen gevlucht, met name naar buurlanden Tsjaad, Zuid-Soedan en Egypte.

Voor de oorlog in april 2023 begon, waren er ook al 2,8 miljoen ontheemden; sindsdien kwamen daar nog eens 7,3 miljoen mensen bij.

De oorlog in Soedan begon ruim een jaar geleden toen de paramilitaire Rapid Support Forces de wapens opnamen tegen het Soedanese regeringsleger. De machtsstrijd begon in de hoofdstad Khartoem, maar breidde zich al snel uit naar grote delen van het land, waaronder het arme Darfur. De Verenigde Naties spreken van een humanitaire noodsituatie en zeggen dat een grootschalige hongersnood dreigt. Door het aanhoudende geweld kunnen hulporganisaties nauwelijks hulp bieden aan de Soedanezen.

Bovendien worden ook veel burgers gedood in de oorlog en zijn er berichten over etnische moordpartijen. Volgens de VN zijn er zeker 15.500 doden gevallen in de oorlog, maar schattingen liggen nog veel hoger.

Meer uit Buitenland

Iran ontkent raketaanvallen op Turkije en biedt onderzoek aan

ANKARA (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft tegengesproken dat zijn land raketten afvuurt op Turkije. Bewindsman Abbas Araghchi bood in een telefoongesprek met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan aan incidenten gezamenlijk te onderzoeken.

58 minuten geleden
Britse koning Charles eind april op staatsbezoek naar de VS

WASHINGTON (ANP) - De Britse koning Charles gaat naar de Verenigde Staten voor een staatsbezoek. Buckingham Palace bevestigt dat het bezoek eind april plaatsvindt, melden Britse media, waaronder de BBC. Het bezoek staat in het teken van het 250-jarig bestaan van de onafhankelijkheid van de VS.

1 uur geleden
Bultrug bij Duitse kust toch weer gestrand

WISMAR (ANP/DPA) - De bultrug die voor de Duitse kust werd gespot, is toch weer gestrand. Maandag werd bericht dat de walvis zichzelf had bevrijd en naar open zee was gezwommen, maar nu melden de lokale autoriteiten dat het dier toch weer vastzit.

1 uur geleden
Costa belt met Iraanse president, roept op aanvallen te staken

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van EU-leiders António Costa heeft Iran opgeroepen zijn "onaanvaardbare aanvallen op landen in de regio" te staken. Op X schrijft het EU-kopstuk dat hij met president Masoud Pezeshkian heeft gebeld en heeft gevraagd om de-escalatie en terughoudendheid.

2 uur geleden
Trump boos op Frankrijk om weigeren vliegtuigen voor Israël

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is boos op Frankrijk, omdat dat land volgens hem heeft geweigerd om vliegtuigen met militaire voorraden voor Israël door het luchtruim te laten vliegen. "Frankrijk is heel onbehulpzaam geweest", schrijft Trump op Truth Social. "De Verenigde Staten zullen dit onthouden!"

2 uur geleden
Israël claimt ook na oorlog controle over Zuid-Libanon

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal ook na het huidige conflict in het Midden-Oosten een deel van Zuid-Libanon blijven bezetten. Dat zegt minister van Defensie Israel Katz in een videoverklaring. Daarin spreekt Katz van het behouden van een "veilige zone", een term die het land ook gebruikt om de bezetting van delen van de Syrische Golanhoogten te verdedigen. Die "defensieve linie" moet komen te liggen bij de Litani-rivier, tot waar Israël eerder oprukte.

3 uur geleden
Tientallen sterren eisen sluiting van ICE-detentiecentrum

LOS ANGELES (ANP) - Madonna, Pedro Pascal, Jane Fonda, Ben Stiller, John Legend en tientallen andere sterren hebben een brief ondertekend waarin wordt opgeroepen tot het sluiten van een detentiecentrum voor immigranten in Dilley, in de Amerikaanse staat Texas. Ook Javier Bardem, Keke Palmer, Susan Sarandon, Mark Ruffalo, Brittney Griner en America Ferrera behoren tot de ondertekenaars, meldt The Hollywood Reporter.

3 uur geleden