Meer dan 1 miljoen Syriërs teruggekeerd naar huis
DAMASCUS (ANP/AFP) - Meer dan één miljoen Syriërs zijn naar huis teruggekeerd sinds de val van dictator Bashar al-Assad in december, meldt VN-vluchtelingenchef Filippo Grandi op het platform X. Onder hen zijn 280.000 Syriërs die eerder naar het buitenland waren gevlucht.
Onder Assad begon in 2011 een burgeroorlog die leidde tot meer dan een half miljoen doden en vele miljoenen vluchtelingen. Sinds Assad naar Rusland is gevlucht, keren Syriërs terug naar hun oude wijken. Maar door de oorlog zijn huizen en infrastructuur beschadigd of verwoest. Grandi waarschuwt dat mensen weer zullen vertrekken als niet "sneller en harder" wordt gewerkt aan de wederopbouw van het land. "Dit is nu echt dringend."
De VN-topfunctionaris zei eerder dat Syriërs terugkeren omdat ze vertrouwen hebben in het politieke proces dat de nieuwe leider, Ahmed al-Sharaa, heeft beloofd. Hij leidde de rebellen die Assad in december verdreven en is nu de interim-president. Volgens Al-Sharaa komen er verkiezingen, maar duurt het mogelijk vijf jaar voordat die kunnen worden gehouden.
Aan de slag
De tijdelijke regering maakt op 1 maart plaats voor een nieuwe regering "die het Syrische volk zo goed mogelijk zal vertegenwoordigen en rekening houdt met de diversiteit van het land", zei de Syrische minister van Buitenlandse Zaken onlangs. Deze regering moet oplossingen vinden voor onder meer de ingestorte economie, het gebrek aan gezondheidszorg en andere gevolgen van de oorlog.
Twintig landen spraken vorige week bij een vergadering in Parijs af samen te werken aan "een succesvolle overgang" in Syrië. Onder de deelnemende landen waren Syrië, Saudi-Arabië, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Turkije, Duitsland, Canada en Japan. Ze willen dat de overgang door Syrië zelf wordt geleid en dat er stabiliteit komt na regimes die decennialang werden geleid door Assad en diens vader.
Meer uit Buitenland
MANILLA (ANP) - Alles wijst er op dit moment op dat Thomas Markle, de vader van Meghan, mogelijk "een zedendelinquent van de ergste soort" is. Dat zegt Jonvic Remulla, de Filipijnse minister van Binnenlandse Zaken, tegen de Britse krant The Guardian. Volgens hem zal een volledig forensisch onderzoek "uitsluitsel geven".
11 minuten geledenVADUZ (ANP) - In Liechtenstein is gedemonstreerd tegen het besluit van erfprins Alois om de versoepeling van de abortuswetgeving tegen te houden. Zo'n 250 mensen marcheerden naar het kasteel van Vaduz, de residentie van het Liechtensteinse vorstenhuis.
28 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft tijdens de demonstraties van zaterdag 1314 mensen aangehouden, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. Daarnaast raakten 53 agenten gewond bij confrontaties en werden 24 winkels geplunderd.
2 uur geledenTRAPPES (ANP/AFP) - De hechtenis van de verdachte van een schietpartij bij Parijs is om psychiatrische redenen opgeheven, meldt de antiterrorismeafdeling van het Franse OM. Er vindt nu psychiatrisch onderzoek plaats. Door het geweld van vrijdag viel een dode en raakten vijf mensen gewond.
3 uur geledenBERCHTESGADEN (ANP/DPA) - De brand in het voormalige theehuis van Adolf Hitler, bekend als het Adelaarsnest, is in de nachtelijke uren opgelaaid. Het heeft "opnieuw kamerhoog gebrand", aldus de Duitse politie. De brandweer rukte uit en bluste de brand.
4 uur geledenBARCELONA (ANP) - In het centrum van Barcelona hebben jongeren zaterdagmiddag en -avond winkels geplunderd en containers en auto's in brand gestoken. Dat melden verschillende Spaanse media, waaronder El Confidencial.
6 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De Westelijke Jordaanoever wordt afgesloten tijdens de parlementaire verkiezingen in Israël dinsdag. Dat kondigde het Israëlische leger in de nacht van zaterdag op zondag aan.
6 uur geleden