Meer bouwen leidt niet tot lagere huizenprijzen
AMSTERDAM (ANP) - Meer nieuwbouw leidt op korte termijn niet tot lagere huizenprijzen, zegt ABN AMRO in een speciale editie van zijn woningmarktmonitor in aanloop naar de verkiezingen. Ook de afbouw van de hypotheekrenteaftrek, mits dit geleidelijk gebeurt, zal volgens de bank waarschijnlijk niet leiden tot dalende huizenprijzen.
Wonen is een belangrijk en steeds terugkerend thema bij de verkiezingen, omdat er veel belangenconflicten zijn. Hoewel partijen het erover eens zijn dat er een groot tekort is aan betaalbare woningen, verschillen zij van mening over het beleid dat nodig is om dit aan te pakken.
Het bouwen van meer woningen lijkt de voor de hand liggende oplossing voor het woningentekort. Al in 2022 heeft de regering het doel vastgesteld om tot 2030 900.000 woningen te bouwen, ongeveer 100.000 per jaar. Dit doel is echter nooit bereikt, mede door bezwaarprocedures, personeelstekorten, stikstofregels en netcongestie. Daardoor blijft het tekort volgens ABN AMRO toenemen tot 430.000 woningen in 2025.
Hoewel het bouwen van meer woningen de meest directe manier is om het tekort op lange termijn op te lossen, is het ook de duurste en meest complexe manier. Nieuwe woningen hebben infrastructuur nodig, zoals wegen, nutsvoorzieningen, supermarkten en scholen.
Het grootste probleem is volgens ABN AMRO het terugwinnen van het vertrouwen van investeerders, die zijn afgeschrikt door de zigzagkoers van de politiek. Het zal volgens de bank jaren duren voordat het tekort is verminderd. De huizenprijzen zullen komende jaren dan ook niet dalen door nieuwbouw.
De hypotheekrenteaftrek is volgens ABN AMRO een kostbaar en achterhaald beleid. Het kost de overheid 11 miljard euro per jaar en drijft de huizenprijzen op. Een directe afschaffing ervan kan volgens de bank echter ernstige economische gevolgen hebben, zoals het Internationaal Monetair Fonds (IMF) recent ook al zei. De huizenprijzen zullen dan dalen. Huiseigenaren, vooral starters, krijgen dan ook te maken met hogere woonlasten. De meeste partijen die voorstander zijn van afschaffen, streven daarom naar een geleidelijke afbouw. De gevolgen voor eigenaren en de huizenprijzen zijn dan beperkt.
ABN AMRO merkt verder dat weinig partijen plannen hebben genoemd voor de toekomst van de Wet betaalbare huur, "wat erop wijst dat ze eraan willen vasthouden". Een goed gereguleerde huurmarkt kan volgens de bank speculatie helpen voorkomen en daarmee prijzen betaalbaar houden, maar kan de overheid veel geld kosten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De website van DigiD is weer bereikbaar, nadat die het grootste gedeelte van de dag was afgesloten vanwege twee zwakke plekken in de PHP-programmeertaal. De meeste websites die worden beheerd door Logius zijn weer online, maar nog niet allemaal, meldt een woordvoerster.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans heeft als reactie op de verhoging van de zorgpremie door verzekeraar DSW herhaald dat er maatregelen nodig zijn om "de zorg betaalbaar en toegankelijk te houden". De "aanhoudende groeiende vraag naar zorg en de stijgende lonen en prijzen" zijn volgens haar belangrijke oorzaken van de gestegen zorgkosten.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Floradorp in Amsterdam-Noord is per direct cameratoezicht ingesteld. Burgemeester Femke Halsema heeft daartoe besloten na de onrust van de laatste tijd in de wijk.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De app en website van RTL Nieuws zijn na een paar uur offline te zijn geweest weer online. De website was net als vele anderen uit voorzorg offline gehaald vanwege kwetsbaarheden in de programmeertaal PHP.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie doet onderzoek in een pand aan De Klencke in Buitenveldert (Amsterdam-Zuid) en dat heeft te maken met de zaak-Hajar. Volgens de politie is het de locatie waar de 29-jarige Amsterdamse vermoedelijk om het leven is gekomen. Forensische opsporing en de recherche doen er uitgebreid onderzoek, aldus de politie.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het feit dat veel websites offline zijn gehaald vanwege twee kwetsbaarheden in programmeertaal PHP "heeft impact in onze digitale samenleving", aldus justitieminister David van Weel. Het is de eerste reactie van het kabinet, op het moment dat er al een oplossing beschikbaar is gesteld door PHP.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Websites van zeker dertien van de 25 veiligheidsregio's in Nederland zijn woensdag offline door kwetsbaarheden in de programmeertaal PHP. Organisaties halen hun websites uit voorzorg uit de lucht vanwege het risico op digitale aanvallen. Dat blijkt uit een inventarisatie van het ANP.
10 uur geleden