Meer bijwerkingen bij eerste prik AstraZeneca dan bij Pfizer
DEN BOSCH (ANP) - Vrouwen tot 65 jaar ervaren bij de eerste prik met het AstraZeneca-vaccin meer bekende bijwerkingen dan bij het middel van Pfizer/BioNTech, meldt Bijwerkingencentrum Lareb na onderzoek.
Na een prik met het middel van AstraZeneca ervaart 61 tot 67 procent van de vrouwen hoofdpijn, spierpijn, vermoeidheid of algemeen niet lekker voelen. Na de Pfizer/BioNTech-vaccinatie was dit 22 tot 36 procent. Daarbij kreeg 39 procent van de vrouwen in het onderzoek na de AstraZeneca-prik koorts. Bij het Pfizer/BioNTech-vaccin was dit 5 procent. Volgens Lareb duurde de koorts meestal maar één of twee dagen. Het gaat om bekende bijwerkingen die ook in de bijsluiters staan vermeld.
"Het is goed dat mensen er op voorbereid zijn dat ze een dagje koorts kunnen krijgen en zich niet lekker voelen en er rekening mee houden, bijvoorbeeld in verband met mogelijk verzuim van werk", zegt Agnes Kant, epidemioloog en directeur bij Lareb.
Zorgmedewerkers
Lareb baseert zich op een vragenlijstonderzoek onder vrouwen van 21 tot 65 jaar. Van hen kregen 599 Pfizer/BioNTech en 3331 AstraZeneca. Het zijn vooral zorgmedewerkers, meer dan 92 procent. Volgens het centrum is tot nu toe alleen deze groep groot genoeg om al een vergelijking te kunnen maken.
Hoe vaak bijwerkingen worden ervaren kan anders zijn in de andere groepen. Ook kan iemand die bijwerkingen ervaart mogelijk eerder meedoen met het onderzoek. De percentages zijn daarom volgens Lareb niet door te vertalen naar de hele bevolking. Meer resultaten over de andere leeftijdsgroepen, mannen, de tweede vaccinaties en het vaccin van Moderna volgen later.
Meer uit Binnenland
HAARLEM (ANP) - De advocaat van de 24-jarige Fouad B. uit Heemskerk vindt dat de rechtbank in Haarlem zijn cliënt vrij moet spreken van een poging tot doodslag tijdens het jongerengeweld op 6 september vorig jaar in Beverwijk.
50 minuten geledenEEMSHAVEN (ANP) - Het afgelopen weekend en dinsdagavond vlogen er onbekende drones boven de Eemshaven in Groningen, bevestigt een woordvoerder van de havenbeheerder Groningen Seaports na berichtgeving van RTV Noord.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag in de rechtbank in Haarlem celstraffen van achttien maanden tot twee jaar geëist tegen drie jongeren uit Heemskerk en Beverwijk voor een poging tot doodslag. Ze worden ervan verdacht op 6 september vorig jaar in Beverwijk een 17-jarige jongen uit Haarlem te hebben mishandeld.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het hoger beroep van Mels van B. (47), verdachte in de Barendrechtse zedenzaak, richt zich alleen op de hoogte van de straf die aan hem is opgelegd. Dat bleek donderdag tijdens een zitting bij het gerechtshof in Den Haag. De rechtbank veroordeelde Van B. in maart tot achttien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
3 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Het westnijlvirus is bij nog vijf mensen in Nederland vastgesteld. Drie besmettingen vonden plaats in Zuid-Holland en twee in Noord-Brabant. Het totale aantal bevestigde gevallen stijgt daardoor naar 64. Het aantal sterfgevallen blijft staan op tien, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) scherpt het eigen advies over seksueel grensoverschrijdend gedrag voor werkgevers in de gezondheidszorg aan. De inspectie vindt dat werkgevers nog meer moeten doen, omdat juist in de zorg mensen extra kwetsbaar en afhankelijk zijn.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en Frankrijk hebben voor het eerst overlegd over samenwerking op het gebied van kernwapens. "Het gesprek met Frankrijk over nucleaire afschrikking is een belangrijke stap", aldus minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD).
5 uur geleden