Meer bijwerkingen bij eerste prik AstraZeneca dan bij Pfizer
DEN BOSCH (ANP) - Vrouwen tot 65 jaar ervaren bij de eerste prik met het AstraZeneca-vaccin meer bekende bijwerkingen dan bij het middel van Pfizer/BioNTech, meldt Bijwerkingencentrum Lareb na onderzoek.
Na een prik met het middel van AstraZeneca ervaart 61 tot 67 procent van de vrouwen hoofdpijn, spierpijn, vermoeidheid of algemeen niet lekker voelen. Na de Pfizer/BioNTech-vaccinatie was dit 22 tot 36 procent. Daarbij kreeg 39 procent van de vrouwen in het onderzoek na de AstraZeneca-prik koorts. Bij het Pfizer/BioNTech-vaccin was dit 5 procent. Volgens Lareb duurde de koorts meestal maar één of twee dagen. Het gaat om bekende bijwerkingen die ook in de bijsluiters staan vermeld.
"Het is goed dat mensen er op voorbereid zijn dat ze een dagje koorts kunnen krijgen en zich niet lekker voelen en er rekening mee houden, bijvoorbeeld in verband met mogelijk verzuim van werk", zegt Agnes Kant, epidemioloog en directeur bij Lareb.
Zorgmedewerkers
Lareb baseert zich op een vragenlijstonderzoek onder vrouwen van 21 tot 65 jaar. Van hen kregen 599 Pfizer/BioNTech en 3331 AstraZeneca. Het zijn vooral zorgmedewerkers, meer dan 92 procent. Volgens het centrum is tot nu toe alleen deze groep groot genoeg om al een vergelijking te kunnen maken.
Hoe vaak bijwerkingen worden ervaren kan anders zijn in de andere groepen. Ook kan iemand die bijwerkingen ervaart mogelijk eerder meedoen met het onderzoek. De percentages zijn daarom volgens Lareb niet door te vertalen naar de hele bevolking. Meer resultaten over de andere leeftijdsgroepen, mannen, de tweede vaccinaties en het vaccin van Moderna volgen later.
Meer uit Binnenland
SPIJKENISSE (ANP) - Om de grootste zoetwaterbuffer in West-Nederland op peil te houden, zet Waterschap Hollandse Delta noodpompen neer bij Heenvliet op het Zuid-Hollandse eiland Voorne-Putten. Het is de bedoeling dat binnen enkele dagen 10.000 liter water per seconde vanuit het Kanaal door Voorne over een dijk richting het Brielse Meer wordt gepompt. Onder meer het naburige waterschap Delfland en industriële bedrijven in de Rotterdamse haven zijn afhankelijk van zoet water uit het Brielse Meer.
7 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bijna een kwart van de slachtoffers van sextortion zoekt hulp. In een onderzoek van het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechtshandhaving (NSCR) staat dat meer dan de helft van de slachtoffers (54 procent) zijn of haar ervaringen deelt met iemand. Toch gaf minder dan een kwart van de slachtoffers, 22 procent, aan daadwerkelijk hulp te hebben gezocht.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een 42-jarige vrouw uit de omgeving van Rotterdam is woensdag voor de kust van Kreta verdronken, bevestigt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken donderdag. "We verlenen consulaire bijstand aan de familie in deze moeilijke tijd."
43 minuten geledenOUDDORP (ANP) - In het duingebied langs het Oosterduinpad bij het Zuid-Hollandse Ouddorp woedt een natuurbrand. De omvang ervan is nog niet duidelijk, meldt de veiligheidsregio. Wel is voor het incident Grip 1 uitgeroepen. Dat betekent dat door de urgente situatie er een commandoteam naar de locatie gaat dat de inzet van de verschillende hulpdiensten op elkaar afstemt, zodat de hulpverlening goed verloopt.
1 uur geledenBREDA (ANP) - Vier mannelijke verdachten zijn aangehouden omdat ze op een spandoek een doodsbedreiging zouden hebben geuit aan de burgemeester van Breda, Paul Depla. De politie meldt hen op het spoor te zijn gekomen door informatie uit een telefoon van een supporter van NAC Breda te halen.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft donderdag de 55-jarige Eric van I. uit Stadskanaal veroordeeld tot vier jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, voor seksueel misbruik van drie meisjes tussen de 4 en 8 jaar. De rechter acht ook bewezen dat hij duizenden beelden van kindermisbruik in zijn bezit heeft gehad, waaronder beelden van enkele slachtoffers. Van I. noemde zichzelf 'buurtopa' en bood zich in de wijk aan als kinderoppas.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het landelijke 'crisisteam' dat sinds half juli wekelijks bij elkaar komt om over de verdeling van het water te praten, heeft opnieuw besloten om geen nationale of bovenregionale maatregelen te nemen. Dat is volgens de betrokken partijen niet nodig, omdat de regionale waterbeheerders de situatie met de droogte nog onder controle hebben. Vorige week zag het Management Team Watertekorten (MTW) ook geen reden om in te grijpen.
1 uur geleden