Meer bijwerkingen bij eerste prik AstraZeneca dan bij Pfizer
DEN BOSCH (ANP) - Vrouwen tot 65 jaar ervaren bij de eerste prik met het AstraZeneca-vaccin meer bekende bijwerkingen dan bij het middel van Pfizer/BioNTech, meldt Bijwerkingencentrum Lareb na onderzoek.
Na een prik met het middel van AstraZeneca ervaart 61 tot 67 procent van de vrouwen hoofdpijn, spierpijn, vermoeidheid of algemeen niet lekker voelen. Na de Pfizer/BioNTech-vaccinatie was dit 22 tot 36 procent. Daarbij kreeg 39 procent van de vrouwen in het onderzoek na de AstraZeneca-prik koorts. Bij het Pfizer/BioNTech-vaccin was dit 5 procent. Volgens Lareb duurde de koorts meestal maar één of twee dagen. Het gaat om bekende bijwerkingen die ook in de bijsluiters staan vermeld.
"Het is goed dat mensen er op voorbereid zijn dat ze een dagje koorts kunnen krijgen en zich niet lekker voelen en er rekening mee houden, bijvoorbeeld in verband met mogelijk verzuim van werk", zegt Agnes Kant, epidemioloog en directeur bij Lareb.
Zorgmedewerkers
Lareb baseert zich op een vragenlijstonderzoek onder vrouwen van 21 tot 65 jaar. Van hen kregen 599 Pfizer/BioNTech en 3331 AstraZeneca. Het zijn vooral zorgmedewerkers, meer dan 92 procent. Volgens het centrum is tot nu toe alleen deze groep groot genoeg om al een vergelijking te kunnen maken.
Hoe vaak bijwerkingen worden ervaren kan anders zijn in de andere groepen. Ook kan iemand die bijwerkingen ervaart mogelijk eerder meedoen met het onderzoek. De percentages zijn daarom volgens Lareb niet door te vertalen naar de hele bevolking. Meer resultaten over de andere leeftijdsgroepen, mannen, de tweede vaccinaties en het vaccin van Moderna volgen later.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Minister Rianne Letschert zegt geen andere keus te hebben dan de erkenning van Ongehoord Nederland (ON!) in te trekken nadat het Commissariaat voor de Media heeft geoordeeld dat de omroep zich structureel niet aan de wet houdt. "Na een dergelijk zwaar oordeel moet de minister volgende de mediawet de erkenning van een omroep intrekken", schrijft ze. Als extra argumenten draagt de D66-minister aan dat de Nederlandse Publieke Omroep (NPO) heeft verzocht om in te grijpen en dat het commissariaat binnen één jaar twee sancties heeft opgelegd.
2 minuten geledenOVERASSELT (ANP) - Een week na de gewelddadigheden in Overasselt merkt de politie dat mensen in de wijde omgeving van de plaats waakzaam en alert zijn. Zo werden in de buurt van de Gelderse plaats schoten gehoord, waarop de politie vaststelde dat die knallen van jagers kwamen. Hun is gevraagd het gebied voorlopig te vermijden.
28 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Het leesonderwijs moet minder technisch en meer gericht zijn op leesplezier. Dat zegt Eveline Aendekerk, algemeen directeur van uitgever Noordhoff, in reactie op de nieuwe PISA-cijfers. Daaruit blijkt dat bijna vier op de tien Nederlandse 15-jarigen het basisniveau voor lezen niet halen.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Demonstranten hebben dinsdagmiddag het gebouw van de Tweede Kamer beklad. Daarvoor zijn twee personen aangehouden, meldt de politie. XR Justice Now! meldt dat zij achter de actie zitten.
51 minuten geledenHAARLEM (ANP) - De Noord-Hollandse politiek wil dat er strengere regels komen voor de bouw van nieuwe datacenters. De huidige strategie die meer grip moest geven op de plaatsing van de vaak grote vierkante gebouwen, voldoet volgens Provinciale Staten (PS) niet. Datacenters kunnen regels omzeilen door bijvoorbeeld voor hoogbouw te kiezen en het bedrijf administratief op te splitsen in meerdere eenheden.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Een 66-jarige arts uit het Noord-Hollandse Bergen wordt verdacht van het seksueel misbruiken van minstens vier Filipijnse kinderen. Het jongste slachtoffer was drie jaar oud, vertelde de officier van justitie dinsdag tijdens de eerste pro-formazitting in Den Bosch.
1 uur geledenNIJKERK (ANP) - De Hardenbergerbrug waar de snelweg A28 overheen gaat, blijft nog zeker tot en met woensdag 9 september gesloten voor de herstelwerkzaamheden, meldt Rijkswaterstaat.
1 uur geleden