Meer bezitters van diesels kunnen Duitse compensatie krijgen
KARLSRUHE (ANP/DPA) - Bezitters van diesels waar een niet goed werkende reinigingsinstallatie voor uitlaatgassen in zit, kunnen in Duitsland voortaan ook een compensatie krijgen. Die ligt tussen 5 en 15 procent van de aanschafwaarde bepaalde het Bundesgerichtshof in Karlsruhe maandag. Dat is de hoogste Duitse rechter, afgezien van het grondwettelijk hof.
Het hof besliste in een aantal zaken van auto-eigenaren waarvan de diesel wel over een uitlaatgasreiniging beschikte, maar waarbij die bijvoorbeeld alleen bij bepaalde buitentemperaturen werkt. Het gaat daarbij niet om zogeheten sjoemeldiesels, waarbij de uitlaatgassen alleen gereinigd werden tijdens een speciaal testprogramma. Maar ook dergelijke beperkte systemen zijn niet toegestaan omdat de auto dan alsnog een deel van de tijd niet aan de uitstootregels voldoet.
Bij het Bundesgerichtshof zijn inmiddels al 2000 zaken aangespannen, die opgehouden waren tot deze uitspraak er was. Bij lagere rechters gaat het nog eens om tienduizenden zaken. De zaken die het Bundesgerichtshof als basis nam voor de huidige uitspraak betrof dieselauto's van Volkswagen, Audi en Mercedes-Benz. Maar meer autofabrikanten gebruiken reinigingsinstallaties met zogenaamde thermische vensters. Die automakers kunnen nu ook voor de rechter gesleept worden.
Het hele sjoemeldieselschandaal kostte Duitse autofabrikanten al tientallen miljarden euro's, waarvan Volkswagen en zijn dochtermerken het grootste deel voor hun rekening namen. Wereldwijd lopen er bovendien nog rechtszaken om compensatie, waaronder in Nederland. Het is niet direct duidelijk wat voor extra kostenpost deze Duitse uitspraak zou kunnen betekenen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. Beleggers bleven voorzichtig omdat de Verenigde Staten en Iran nog niet dichter bij een vredesdeal zijn gekomen. Ondanks het ruim twee weken durende bestand lijken de spanningen zelfs weer toe te nemen. De financiƫle markten verwerkten daarnaast kwartaalberichten van grote bedrijven.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een groep bedrijven, waaronder Apple, Amazon, Patagonia en BYD, is tegen een mogelijke aanscherping van het rapporteren van vervuilende uitstoot. In een gezamenlijke verklaring pleiten ze ervoor om bepaalde veranderingen in die rapportages optioneel in plaats van verplicht te maken. De nieuwe regels achten ze niet haalbaar.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Huurders zien te weinig terug van de compenserende maatregelen die het kabinet heeft aangekondigd voor de hoge energielasten, vindt de Woonbond. Veel van de hulp gaat naar huiseigenaren, stipt de belangenbehartiger van huurders aan.
2 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - Meta, het moederbedrijf van onder meer Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan 8000 werknemers te ontslaan. Dat meldt het hoofd van de HR-afdeling in een memo aan werknemers, ingezien door Bloomberg.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Betalingsverwerker Adyen koopt een Duitse specialist in technologie achter promotie- en klantbeloningsprogramma's voor 750 miljoen euro. Het bedrijf, Talon.One, vormt volgens het Amsterdamse fintechbedrijf een goede aanvulling op de eigen betaalsystemen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken is in de Verenigde Staten een rechtszaak begonnen tegen de regering-Trump vanwege te veel betaalde importheffingen. Dat bevestigt een woordvoerder van de bierbrouwer na eerdere berichtgeving in het NRC.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Zorgen over een lange patstelling in de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran kregen de overhand. Beleggers verwerkten ook kwartaalberichten van onder andere Besi en Heineken.
5 uur geleden