Meer asielzoekers naar Nederland in 2023
DEN HAAG (ANP) - Ruim 38.000 mensen vroegen vorig jaar asiel aan in Nederland. Dat zijn er meer dan in 2022, toen in totaal 35.500 asielzoekers voor het eerst in Nederland aankwamen. Syriërs vormden, net zoals in de afgelopen jaren, de grootste groep. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt dit op basis van cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst.
Het aantal nareizigers, dit zijn gezinsleden van iemand die in Nederland een verblijfsvergunning heeft gekregen, kwam vorig jaar uit op iets meer dan 10.000. In 2022 waren dit er nog bijna 11.000.
Naast mensen uit Syrië kwamen vorig jaar ook veel asielzoekers uit Turkije, Jemen en Eritrea. Van alle asielzoekers was driekwart man. Onder Syriërs en Jemenieten lag dit percentage nog hoger.
De asielinstroom is dit jaar tot nu hoger dan in de afgelopen jaren. Volgens het ministerie van Justitie en Veiligheid ging het in de eerste vier weken van januari om 3800 mensen. Dat is het hoogste aantal in zeker zeven jaar tijd. In eerdere jaren kwamen in januari per week gemiddeld zo'n 2300 asielzoekers naar Nederland.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Achter de hoge plaats van Nederland op de internationale Press Freedom Index gaat "een zorgwekkend beeld" schuil. Dat stelt de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) op basis van onder meer de nationale Persvrijheidsmonitor 2025, die ook donderdag is verschenen.
4 minuten geledenPARIJS (ANP) - Nederland is een plaats gestegen op de Press Freedom Index en staat nu op de tweede plek. Dat blijkt uit de jaarlijkse inventarisatie van Reporters Without Borders (RSF) van de persvrijheid van 180 landen wereldwijd. Het stoot daarmee Estland van die plek. Noorwegen staat opnieuw op de eerste plaats. Niet eerder constateerde RSF dat het gemiddeld genomen zo slecht ging met de persvrijheid wereldwijd. Meer dan de helft van de landen valt dit jaar in de slechtste twee categorieën.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwkomers met een verblijfsvergunning moeten sneller aan het werk in plaats van starten met een uitkering, zegt minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie) in een interview met De Telegraaf. Hij breidt daarom een proef met 'startbanen' voor statushouders uit naar ruim 80 gemeenten.
3 uur geledenKESSEL (ANP) - In het Limburgse Kessel is nabij camping De Heldense Bossen in de nacht van woensdag op donderdag een zeer grote brand uitgebroken. Dat meldt de veiligheidsregio Limburg-Noord. Het gaat om een natuurbrand aan de Venneweg.
4 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Democraten Gorinchem heeft opnieuw de meeste stemmen gehaald bij de herverkiezingen in de Zuid-Hollandse gemeente. Woensdag kreeg de partij 26,3 procent van de stemmen, goed voor 7 zetels. Dat is gelijk aan het aantal zetels dat de partij had gekregen bij de verkiezingen in maart. Stadsbelang is opnieuw tweede geworden met 4 zetels.
6 uur geledenNUNSPEET (ANP) - In Nunspeet hangt woensdagavond nog een sterke rooklucht, meldt een ANP-verslaggever. Door de windrichting werd de rook van de grote natuurbrand op het militaire oefenterrein bij 't Harde in de richting van de Gelderse buurplaats gedreven.
7 uur geleden'T HARDE (ANP) - Burgemeester Harm-Jan van Schaik van Elburg, waar 't Harde onder valt, prijst de inzet van de vele brandweermensen bij de natuurbrand. "Ik vind het prettig om te merken dat ons land zo goed georganiseerd is, dat uit het hele land tot Limburg aan toe hier brandweerkorpsen staan." Ook burgemeester Céline Blom van het naastgelegen Nunspeet spreekt "grote waardering" uit voor de hulpdiensten.
8 uur geleden